به دنبال انتشار گزارش قافلان از وضعیت نامناسب فضای سبز میانه

شهرداری میانه صورت مسئله را پاک کرد

شناسهٔ خبر: 47356 -
یادداشت
پس از دنبال انتشار گزارش قافلان از وضعیت نامناسب فضای سبز میانه در سایت قافلان شهرداری میانه در اقدامی عجولانه و ضربتی و به جای پاکسازی علف های هرز موجود در رفوژهای گلکاری شده، شبانه به جان این رفوژها افتاده و علف های هرز را با گلهایی کاشته شده یکجا قلع و قمع کرده است.

پس از دنبال انتشار گزارش قافلان از وضعیت نامناسب فضای سبز میانه در سایت قافلان شهرداری میانه در اقدامی عجولانه و ضربتی و به جای پاکسازی علف های هرز موجود در رفوژهای گلکاری شده، شبانه به جان این رفوژها افتاده و علف های هرز را با گلهایی کاشته شده یکجا قلع و قمع کرده است.

پاک کردن صورت مسئله بعد از رسانه ای شدن موضوع یکی از راهکارهای شهرداری میانه برای فرار از پاسخگویی است که مسبوق به سابق است و به عنوان راه حل تجویز می شود. 

جا دارد شهردار محترم در جریان باشند که اینگونه پاک کردن صورت مسئله علاوه بر تحمیل هزینه های گزاف برای شهرداری تبعاتی از جمله بی اعتمادی عمومی را  نیز در پی خواهد داشت که چهره خدوم و زحمتکش ایشان را زیر سوال خواهد برد و این شائبه را در بین مردم ایجاد خواهد کرد که شهردار هیچگونه نظارتی بر اعمال مجموعه تحت مدیریتش ندارد. 

ما امیدواریم که اینگونه نباشد و این اقدام خودسرانه انجام شده باشد و مهندس میرزایی به عنوان شهردار مقتدر عوامل کم کار را پاسخگو نمایند. 

اضافه می شود که دیروز در سایت قافلان گزارشی مبنی بر نابسامانی در فضای سبز شهر با عنوان فضای سبز میانه متولی ندارد منتشر شد که در آن به بی اعتنایی به فضای سبزی که با هزینه های گزاف ایجاد شده است، صحبت شده بود.

دیدگاه ها

روابط عمومی شهرداری میانه
۹۹/۳/۱۳ ۱۴:۰۰

باسمه تعالی
جناب آقای قادر حسن زاده، صاحب امتیاز و مدیرمسئول محترم وبسایت خبری قافلان سسی
با عرض سلام و احترام و تقدیر و تشکر از گزارشات انتقادی مجموعه رسانه ای تحت مدیریت جنابعالی که موجب تحرک و پویایی در عملکرد دستگاه های اجرایی و مسئولین شهرستانی و به چالش کشیدن عملکرد واحدهای مختلف اجرایی و بهبود پاسخگویی در نهادهای مختلف از جمله مجموعه مدیریت شهری می شود، در پاسخ به موارد مطرح شده در دو فقره گزارش خبری منتشره در وبسایت قافلان سسی با عناوین (فضای سبز میانه متولی ندارد، با شناسهٔ خبر: 47355 - دوشنبه ۱۲ خرداد 1399) و (شهرداری میانه صورت مسئله را پاک کرد با شناسهٔ خبر: 47356 - سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹) به عرض می رساند:
واحد فضای سبز و زیباسازی شهرداری میانه از فعالترین و پرکارترین واحدهای اجرایی شهرداری است که اواخر فصل بهار و اوایل تابستان زمان اوج تراکم کاری و افزایش فعالیت های این واحد می باشد.
شدت یافتن رشد علف های هرز و همچنین شروع گرما و تشدید نیاز آبی فضای سبز شهری در این فصل، همه ساله این واحد را با مشکلات عدیده ای مواجه می سازد و در سال هایی که با فراوانی بارش های جوی مواجه باشیم این مشکلات به مراتب بیشتر و شدیدتر می شود.
همانگونه که در گذشته نیز به دفعات در رسانه ها و اخبار و جوابیه های منتشره اعلام کرده ایم، صادقانه باید اذعان کنیم که نیروی انسانی و امکانات واحد فضای سبز و زیباسازی شهرداری میانه تکافوی حجم کاری این واحد را نمی کند و تا زمانی که مشکل منع قانونی به کارگیری نیروی جدید برای جایگزینی کارگران بازنشسته و ترک کار کرده خدمات شهری حل نشود شهرداری همواره با این مشکل درگیر خواهد بود.
در مورد علف های هرز رفوژهای خیابان ها که در متن گزارش خبری به آن اشاره کرده اید؛ قابل ذکر است که علف زنی و وجین رفوژهای گلکاری شده تا آخر اردیبهشت در جریان بوده و این اقدام از 15 روز قبل به این سو متوقف شده است چرا که اولاً: با عنایت به پایان دوره گلدهی گل های فصلی بهاره و ورود آن ها به دوره بذرهی عملاً توجیه عقلی برای تداوم عملیات مراقبتی برای این گل ها در میان نبوده و ثانیاً: نیروی انسانی محدود واحد فضای سبز و زیباسازی در فعالیت های اولویت دارتر دیگری نظیر آبیاری، چمن زنی، اصلاح شبکه آبرسانی، سمپاشی، هرس های اضطراری بهاره و اقدامات عمومی نگهداری پارک ها و فضای سبز شهری و همچنین تعمیرات و بهینه سازی و رنگ آمیزی مبلمان شهری و چراغ ها و نورپردازی های تزئینی معابر و میادین به کارگیری شده اند که نمونه های عینی آن ها در سطح شهر قابل مشاهده است.
ضمن اینکه محدودیت های کاری ایام ماه مبارک رمضان و شرایط کرونایی حاکم بر تایم کاری نیز تأثیر غیر قابل انکاری بر عملکرد دستگاه های خدمات رسان گذاشته که نباید از نظر دور داشت.
در خصوص رشد علف های هرز در حاشیه جوب ها و معابر شهری باید گفت که ضمن پذیرش انتقاد وارده، اذعان می دارد که این مشکل ارتباطی به واحد فضای سبز ندارد و مسئولیت علف زنی و پاکسازی معابر و جوبها بر عهده حوزه خدمات شهری است که این واحد نیز کار خود را در این زمینه آغاز نموده و طی هفته گذشته و هفته جاری با به کارگیری یک دستگاه ماشین علف زنی و یک نفر کارگر خدمات شهری محلات شهرک اندیشه و کوی شهرداری (امین و رامین ها) پاکسازی شده و سایر محلات شهر نیز به تدریج پاکسازی می شود لیکن همچنان که گفته شد کمبود نیروی انسانی مهمترین مشکل واحدهای خدماتی شهرداری است و در این مورد نیز صدق می کند و کندی کار از این علت ناشی می شود.
علی ایحال برای روشن تر شدن میزان فعالیت های واحد فضای سبز و زیباسازی شهرداری که به زعم شما وجود خارجی نداشته و کاری انجام نمی دهد فهرستی از اقدامات این واحد از ابتدای سال جاری تاکنون را ذیلاً برشمرده و از جنابعالی نیز تقاضا داریم برای راستی آزمایی صحت و سقم موارد ذکر شده بازدیدی از سطح شهر داشته باشید تا شاید به این بهانه حضور واحد فضای سبز و زیباسازی شهرداری را در سطح شهر و فعالیت های آن را آنگونه که هست ببینید.
فهرست اهم فعالیت های واحد فضای سبز و زیباسازی شهرداری میانه از ابتدای سال 1399:
1. غرس 2000 اصله نهال در سطح شهر (کمربندی جنوبی، بلوار شهیدباکری، ورودی شهر از سمت زنجان، واکاری پارک ها و رفیوژها)
2. کاشت 3000 جعبه گل بهاره (بنفشه) در پارک ها و فضای سبز شهری
3. کاشت 3000 گلدان گل شب بو در معابر و تقاطع های شهری
4. کاشت 2000 گلدان گل رز در پارک ها معابر و تقاطع های شهری
5. کاشت 8000 گلدان گل فصلی تابستان اطلسی جعفری مغربی در پارک ها معابر و تقاطع های شهری
6. حفظ و نگهداری حدود 30 هکتار فضای سبز شهری (غیر از پارک جنگلی) شامل هرس و سمپاشی درختان پارک ها و معابر، چمن زنی، آبیاری
7. نظافت و نگهداری روزانه سرویس های بهداشتی سطح شهر به تعداد 10 باب در داخل پارک ها و فضای سبز
8. حفظ و نگهداری و کنترل روزانه سیستم های آبیاری تحت فشار فضای سبز
9. اجرای طرح زیباسازی و حذف زواید بصری میدان معلم کاشت گل های فصلی تابستان در این میدان
10. اجرای طرح جدید کاشت تقاطع نماز و کاشت گل های فصلی تابستان در این تقاطع
اجرای طرح های زیباسازی شهری شامل:
1. اجرای المان های تزئینی ویژه سال نو در میادین و ورودی های شهر به تعداد 9 فقره
2. رنگ آمیزی حدود 20 هزار متر (طول) جداول معابر شهری
3. رنگ آمیزی مبلمان شهری شامل نیمکتها و سطل های زباله پارک ها و معابر شهری
4. فضاسازی شهری در ایام و مناسبت های تقویمی ملی و مذهبی (اعیاد و سوگواری ها)
5. حفظ و نگهداری آب نماها
6. حفظ و نگهداری و کنترل روزانه سیستم های روشنایی و نورپردازی پارکها و المان های شهری
قابل ذکر است تمامی این فعالیت ها تنها با امکانات محدود و 24 نفر نیروی انسانی شامل تکنسین ها و رانندگان و کارگران فضای سبز و زیباسازی شهری و دو خودروی استیجاری آبپاشی صورت گرفته و از تمام ظرفیت های واحد فضای سبز بهره برداری کامل انجام شده است.
در خصوص ادعای آن رسانه محترم مبنی بر اقدام شتابزده شهرداری برای پاک کردن صورت مسئله و برچیدن گلها و علف های هرز به صورت درهم، به اطلاع آن برادر بزرگوار می رساند: این اقدام دقیقا مطابق برنامه کاری واحد فضای سبز و زیباسازی و برابر تقویم زراعی این واحد صورت گرفته و علیرغم ادعای مطرح شده نه پس از انتشار گزارش اول شما، که از دو روز قبل آغاز شده بود و با توجه به خزان گل های فصلی بهاره همراه با علف های هرز برچیده شده و گل های تابستانی جایگزین آن ها می شود و تا 10 روز آینده این پروسه اجرا و در تمامی رویشگاه های شهری به اتمام خواهد رسید.
خواهشمند است متن این جوابیه وفق قانون مطبوعات در جایگاه برابر با مطلب اصلی منتشره در وبسایت متبوع منتشر شود.
روابط عمومی شهرداری میانهگزارشات تصویری

کارتون