درباره میانه

شناسهٔ خبر: 1 -
اخبار میانه

ميانه شهري است سرسبز و زيبا در دل كوهستان كه دورتادور آنرا رودخانه ها احاطه كرده اند. اين سرزمين زيبا و ديدني در  شمالغربي ايران و در منطقه آذربايجان قرار دارد. عبور از ميانه در ميان كوهها و صخره ها و از كنار رودخانه قيزيل اوزن و با كمك دهها تونل و پل بسيار رويائي و خاطره انگيز است. اگر قصد ديدن آنرا داريد ، مي توانيد از مسير تهران – كرج – قزوين – زنجان به ميانه وارد شويد. براي اين كار مي توانيد از جاده ترانزيت، اتوبان و يا راه آهن استفاده نمايئد.

فاصله هوائي ميانه تا تهران و تبريز به ترتيب 373 و 138 كيلومتر است، درحاليكه فاصله  زميني آن تا اين شهرها به ترتيب 440 و 165 كيلومتر است كه تقريباً 20% بيش از فاصله هوائي است.

فاصله جاده اي اين شهر از شهرهاي ديگر برحسب كيلومتر بدين صورت مي باشد: قزوين (300)، زنجان (135)، تبريز (165)، هشترود (70)، مراغه (165)، اروميه (465)، خلخال (140)، اردبيل (180)

ميانه با داشتن 5580 كيلومتر مربع مساحت به عنوان پهناورترين شهرستان استان آذربايجانشرقي شناخته مي شود و نزدیک به دويست هزار نفر جمعيت در آن ساكن است. اما ضعف اقتصاد منطقه باعث شده است كه نزديك به سيصدهزار نفر از جمعيت آن روانه شهرهاي بزرگ خصوصاً تهران، كرج و اسلامشهر شوند. از هر 5 ميانه اي  2 نفر در شهر و 3 نفر در روستاها زندگي مي كنند.

مركز اين شهرستان كوهستاني، برخلاف حومه  خود در ارتفاعي پائين تر به بلنداي 1100 متر از سطح دريا گسترده شده است، حال آنكه غالب آبادي هاي آن در ارتفاع 1700 و 1800 به بالا استقرار يافته اند، طوري كه ارتفاع متوسط آبادي هاي شهرستان از سطح دريا 1566  متر مي باشد. يعني بطور ميانگين، آبادي هاي ميانه نزديك به 500 متر بالاتر از خود شهر قرار دارند.

شهر ميانه، بعد از شهر جلفا بعنوان كم ارتفاع ترين شهر در ميان شهرهاي آذربايجان شرقي و غربي محسوب مي شود. مركز اين شهرستان در مختصات بين المللي  47.42  طول شرقي و  37.20 عرض شمالي و بين دو رشته كوه بوزقوش و قافلانتي قرار دارد.

رشته كوه عظيم بوزقوش، فرزند سبلان است و عامل پيوند شهرهاي ميانه، سراب و بستان آباد مي باشد. طول آن 133 كيلومتر است كه نزديك به 50 كيلومتر آن در منطقه ميانه قرار دارد. در اين رشته كوه، دهها كوه با قله هاي بلند سر به آسمان كشيده اند. بلندترين قلة آن بنام ساريمساق داغي به ارتفاع3302 متر در ناحية شرقي(سراب) قرار دارد و ارتفاع آن رفته رفته در غرب كمتر مي شود و به 3170 متر در جنوب سراب و 2450 متر در شيشك داغ مي رسد.

قافلانتي كه نام با مسمّاي آن اخيراً به قافلانكوه! تحريف شده است، رشته كوهي است كه از جنوب ميانه را دربر گرفته است.

از «رم داغ» با ارتفاع 3000 متر در دهستان تيرچاي مي توان به عنوان بام ميانه نام برد.

در شهرستان ميانه بيش از 90 كوه بالاي 1500 متر وجود دارد.

ميانه از چهارسو در احاطه رودخانه هاست كه عمده ترين آنها قيزيل اوزن، قارانقوچايی، شهرچايي، قوروچاي، گرمی چاي، بولانليق چاي، آيدوغموش، آجي چاي، تركمنچاي و غيره است.

ميانه منطقه اي است بسيار كهن و تاريخي طوريكه بعضي از آثار مكشوفه آن به هزاره هاي قبل از ميلاد مسيح مي رسد. اين شهر از قديم الايام در مسير راههاي مواصلاتي اصلي بوده و به سبب نزديكي به اردبيل و تبريز و قرارگيري در مسير جاده ابريشم از اهميت فوق العاده اي برخوردار بوده است.

بيش از 100 اثر باستاني در اين منطقه كوچك وجود دارد كه 20 مورد از آنها بشيار شكوهمند و پابرجا هستند و چند روزي مي تواند مهمانان عزيز را مشغول نمايد. اينها يادگار صدها ساله و هزاران ساله از نياكان ما هستند.

مردم ميانه مانند گذشتگان خود به زبان تركي صحبت مي كنند اما با راه اندازي دانشگاههاي آزاد و پيام نور جاي تعجب ندارد اگر ببينيم چند نفري هر غيرتركي صحبت مي كنند. ميانه ، مردمي بسيار ساده و خونگرم دارد و هيچكس در آن احساس غريبي نمي كند.

نوابغ بزرگي در طول تاريخ از آن برخاسته اند كه همگي افتخار ما محسوب مي شوند. از نامدارترين آنها مي توان عين القضات ميانجي، فيلسوف معروف هزاره گذشته و افضل الدين خونجي پزشك قرن هشتم اشاره داشت. قريحه شاعري اين مردم ذاتي است و بسياري از مادران في البداهه به كودكان خود با زبان شعر سخن مي گويند. از همين روست كه از ميان آنها پدر شعر نوي ايران، حبيب ساهر ظهور مي كند و محمدباقر خلخالي صاحب مثنوي ثعلبيه نامدار مي شود.

استعدادهاي درخشان ميانه در ورزش و علم و هنر بسيار زياد است و كمتر سالي وجود دارد كه در آن رتبه هاي تك رقمي كنكور ديده نشود. بسياري از ورزشكاران آن جهاني هستند و به مسابقات جهاني و المپيك دست يافته اند.

منبع: کتاب میانه نوشته محمد صادق نایبی

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از شهر میانه روی لینک های زیر کلیک کنید :

دایره المعارف میانه

میانه در ویکی پدیا

دیدگاه ها

reza
۹۹/۵/۳۰ ۰۱:۲۹

چه معادنی در روستای برانقار میتوان پیدا کرد

کیومرث حسن زاده
۹۵/۱۱/۲۵ ۱۷:۴۸

مثل همیشه عالی

حسن زاده
۹۵/۵/۳ ۱۵:۴۷

قادر حسن زاده
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات