قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نماینده مردم بستان‌آباد:

وضع دریاچه ارومیه بحرانی است

وضع دریاچه ارومیه بحرانی است
شناسهٔ خبر: 120639 -
اخبار میانه
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دریاچه ارومیه از زمانی دچار مشکل شد که جمعیت فعال در حوزه این آبریز در عرض پنجاه یا شصت سال سه برابر ‌‌و تولیدات کشاورزی بیش از چهار برابر رشد کرد.

غلامرضا نوری قزلجه با بیان این مطلب به عصر ایران گفت: عدم مدیریت صحیح توسط دولت‌های مختلف در ادوار گوناگون که به قبل از انقلاب هم برمی‌گردد شرایط این دریاچه را امروز بحرانی کرده است.

وی افزود: از اوایل سال ۴۱و ۴۲ در دانشگاه تبریز این هشدارها برای وضعیت دریاچه ارومیه را در مقالات و آثار علمی می‌بینیم و در این ۶۰ سال، عدم مدیریت صحیح در این حوزه، دریاچه را به این وضعیت انداخته است.

این نماینده مجلس گفت: راهکاری که دولت قبل برای احیا دریاچه ارومیه در پیش گرفت نسبت به گزینه‌های که مطرح شده بود مناسب ترین راهکار بود. یکسری اقدامات صورت گرفت ستادی تشکیل شد و کارهای بر مبنای علم و فناوری و تحقیقات دانشگاهی صورت گرفت و دانشگاه‌های داخلی و خارجی در این طرح‌ها مشارکت کردند که راهکار خوبی بود. اعتقادم این است که این دولت هم‌ باید همان رویه را دنبال کند یعنی از نظر فنی این سیاست‌ها را در این حوزه دنبال کنند تا بتوانند جلوی از بین رفتن این دریاچه را بگیرد و به تدریج هم اقلیم به کمک بیاید تا دریاچه به شرایط نرمال برگردد.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس گفت: اگر دولت فعلی به مسئله سیاسی نگاه کند ‌و بگوید چون‌ دولت قبل این سیاست را داشته است ‌پس کل آن سیاست را کنار بگذارند و بخواهند سیاست جدیدی را دنبال کنند به نتیجه نخواهد رسید. دریاچه تغییر دولت و رئیس‌جمهور را نمی‌شناسد. دولت مدیران را هر طوری که دلش ‌می‌خواهد تغییر دهد ولی سیاست‌های دولت قبل در این زمینه را بایستی اجرایی کند.

وی تاکید کرد: اقداماتی که برای جلوگیری از گرد و غبار و‌ مدیریت مصرف آب کشاورزی در حوزه آبریز این دریاچه و پساپ‌ها انجام شد مهم‌بود و باید ادامه داشته باشد.

نوری قزلجه گفت: زمانی شاید عدم‌ علم کافی در مدیران باعث شد که این اتفاقات برای دریاچه رقم بخورد که تصور نمی‌کردند همچین اتفاقی بیفتد. البته در دنیا فقط دریاچه ارومیه در ایران دچار این مشکل نشده است در آسیای میانه و ایالات متحده امریکا هم دریاچه‌هایی بوده که به همین وضعیت دچار شده‌اند علم و آگاهی بشر در حدی بوده است که فکر می‌کرد کار درستی را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: کوتاهی‌ها در بحث‌ این دریاچه زیاد بوده است زمانی که متوجه شدند که استفاده بی‌رویه از این آب باعث کم شدن آب دریاچه می‌شود باید زودتر ‌و جدی‌تر از این موضوعات جلوگیری می‌شد؛ مصرف بهینه آب جلوگیری از صدور مجوزهای اضافه در آن حوزه باید در دستور کار قرار می‌گرفت که توجهی به آنها نشد.

نماینده مردم بستان‌آباد گفت: در مقطعی همه انرژی شان را گذاشتند که ما باید از نظر غذایی خودکفا و تامین شویم و آن سیاست را دنبال کردند غافل از اینکه این سیاست می‌تواند به ما آسیب بزند یا یک مدت افزایش جمعیت را ترویج دادیم در حالیکه این جمعیت غذا و آب می‌خواهد و این مشکلات را به دنبالش دارد اینها باید دقیق سنجیده می‌شد و بعد اجرایی می‌شد.

وی با بیان اینکه وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است گفت: حجم قابل توجهی از آب دریاچه تبخیر شده است، جاهای کم عمق تقریبا خشک شده است و در وضعیت بحرانی به سر می‌برد ‌‌اگر وضعیت همین‌گونه پیش برود ما گرد و غبارها و طوفان‌های نمکی را خواهیم داشت که شهرها و استان‌های اطراف را برای زندگی تهدید می‌کند. در اکوسیستم و طبیعت هیچ چیزی بیهوده خلق نشده است هر مکان و تالاب و دریایی وظیفه‌ای در آن اکوسیستم و‌ طبیعت دارد این دریاچه هم شاید کارکردهای ناشناخته‌ای‌ برای ما دارد که الان نمی‌شناسیم که وجودش آنجا لازم است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات