قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

گزارش از: محمدامین خوش نیت/ نگاه مدیران صنعت گردشگری کشور به تبریز

هنرش جمله بگفتی عیبش نیز بگو!/ ضعف های گردشگری آذربایجان شرقی

هنرش جمله بگفتی عیبش نیز بگو!/ ضعف های گردشگری آذربایجان شرقی
شناسهٔ خبر: 109050 -
اخبار میانه
بیان نقدها و نقاط ضعف، اولین گام برای ارائه راهکارها و درمان دردها و دستیابی به پیشرفت و توسعه است. به ویژه آنکه این ضعف ها از زبان دیگران ارائه شود. نقدها و نقص های حوزه گردشگری ما شاید برای ما کمی پوشیده باشد اما قطعا بیان آن از زبان چند مهمان و فعال حوزه گردشگری غیر بومی، می تواند بسیار ارزشمند باشد.

آذربایجان و شهر تبریز، ظرفیت های بسیاری برای جذب گردشگر و تبدیل شدن به یک مقصد توریستی داخلی و خارجی دارد. در هر جلسه ای مردم آذربایجان سعی می کنند که مهمان نوازی تبریزی ها را با روایت شعر معروف استاد شهریار: «شهر تبریز است جان قربان جانان می کند، سرمه چشم از غبار کفش مهمان می کند»! به رخ همگان بکشند. همان شعری که در نشست اخیر و مشترک مسئولان استان با فعالین صنعت گردشگری کشور در هتل گسترش تبریز سه بار توسط استاندار، نماینده مجلس و مدیرکل میراث فرهنگی برای مهمانان شهر تبریز قرائت گردید!

به گزارش قافلان سسی به نقل از آذرقلم، اغلب ما شهر تبریز را به نام شهر اولین ها می شناسیم و به جا هم به این اول بودن افتخار می کنیم. آذربایجان را سر ایران می دانیم و تمدن چند هزارساله خویش را به رخ همگان می کشیم. همین امتیازات تاریخی و افتخارات گذشته سبب شده تا چشم بر ضعف ها، نقص ها و عیب های خود ببندیم و در همان گذشته توقف کنیم. از همین روست که شاهدیم که شهرهای هم طراز دیگر تخت گاز به سوی پیشرفت و ترقی حرکت می کنند و ما به همان افتخارات گذشته دل خوشیم!

در زمینه توریسم و جاذبه های گردشگری نیز هر چند شاهد افزایش اندکی در تعداد گردشگران داخلی و خارجی و توسعه مراکز اقامتی هستیم اما هیچ وقت این رشد میلی متری در شان و اندازه این استان نبوده است.امروز نیازمند ارزیابی و شناخت صنعت گردشگری خود هستیم. باید «نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصت ها» در قالب همان برنامه معروف شناسایی و سپس بر اساس آن استراتژی تعریف شده و تاکتیک های لازم اتخاذ شود. بنابراین بیان نقدها و نقاط ضعف، اولین گام برای ارائه راهکارها و درمان دردها و دستیابی به پیشرفت و توسعه است. به ویژه آنکه این ضعف ها از زبان دیگران ارائه شود.

به قول امیرخسرو دهلوی: چشم تو از عیب تو دیدن تهی است، از دگری پرس که عیب تو چیست!یا به قول پروین اعتصامی: «ماعیب خود هنر نشمردیم هیچگاه، در عیب خویش ننگرد آن کس که خود ستاست!»

و یا به قول ابوسعیدابوالخیر: «تاج سر من خاک سر پای کسی است، کوچشم مرا به عیب من بینا کرد!»

نقدها و نقص های حوزه گردشگری ما هم شاید برای ما کمی پوشیده باشد اما قطعا بیان آن از زبان چند مهمان و فعال حوزه گردشگری غیر بومی، می تواند بسیار ارزشمند باشد. توفیقی که در نشست اخیر فعالین حوزه گردشگری کشور در تبریز حاصل شد.مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری سراسر کشور طی سفری دسته جمعی در قالب تور آشناسازی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به تبریز که به همت انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی برگزار شد، ضمن بازدید از ظرفیت هتل ها و مراکز تجاری و تفریحی تبریز در نشستی تخصصی با حضور معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار آذربایجان‌شرقی در هتل گسترش تبریز حضور یافتند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات