استاندار آذربایجان شرقی:

هیچ شخصی از زلزله زدگان میانه در چادر و یا کانکس زندگی نمی‌کند

شناسهٔ خبر: 47595 -
اخبار میانه
استاندار آذربایجان شرقی با این اینکه که روند بازسازی مناطق زلزله زده کم نظیر است، از پایان بازسازی تمام واحدهای مسکونی تعمیری در مناطق شهری و روستایی زلزله زده سراب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورمحمدی عصر چهارشنبه در جلسه بررسی روند بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان‌های میانه و سراب اعلام کرد: بازسازی ۶۵ درصد واحدهای مسکونی تخریب شده نیز در روزهای آینده پایان می‌یابد.

وی با قدردانی از رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت در تصویب طرح حمایت از مردم زلزله زده شهرستان‌های سراب و میانه، اظهار کرد: به فاصله کمتر از چند روز از وقوع این زمین لرزه در ۲ شهرستان استان، تسهیلات ویژه برای مردم این منطقه توسط دولت، تصویب شد.

پورمحمدی با اشاره به درگذشت پنج نفر از هم استانی‌ها در زلزله اخیر گفت: جان یک نفر هم برای ما باارزش است ولی مقاوم سازی بیش از ۴۵ درصدی منازل روستایی توسط بنیاد مسکن، از مهم‌ترین علت‌های کم بودن آمار جان باختگان این زلزله بود.

استاندار آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود از بانک‌های استان خواست که در مدت ۱۰ روز آینده، مشکلات موجود در زمینه پرداخت تسهیلات به متقاضیان دریافت تسهیلات بازسازی منازل مسکونی و اماکن دامی را رفع کنند.

پورمحمدی همچنین با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفت: این موضوع، باعث دلسردی و نارضایتی پیمانکاران از تسریع در تکمیل ساخت و ساز واحدهای آسیب دیده از زلزله اخیر شده است که باید مسئولان امر، هرچه سریع‌تر تصمیم مناسب و عملیاتی در این زمینه اتخاذ کنند.

وی همچنین از رسانه ملی و سایر رسانه‌های مکتوب و مجازی استان خواست که عملکرد استان در زمینه بازسازی مناطق زلزله زده را به مردم تبیین کرده و از انتشار مطالب مغرضانه و جهت دار خودداری کنند.

جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز در این جلسه گفت: اقدامات بسیار خوبی در مناطق زلزله زده انجام شده است و باید به جای مقصریابی در برخی موضوعات جزئی، به فکر تسریع در تکمیل واحدهای مسکونی روستایی و پرداخت کامل تسهیلات مقاوم سازی واحدهای مسکونی و دامی روستایی باشیم.

عزیزالله مهدیان، معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به همکاری مناسب بانک‌ها در روند بازسازی مناطق زلزله زده گفت: بدون همکاری و مشارکت بانک‌ها، امکان بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از بحران‌هایی همچون سیل و زلزله وجود ندارد.

وی از اقدامات انجام شده در استان برای مدیریت بازسازی، تعمیر و مقاوم سازی منازل روستایی قدردانی کرد و افزود: امیدواریم با همکاری کامل بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان قبل از آغاز فصل سرما، شاهد رفع تمامی مشکلات و استقرار مردم زلزله زده شهرستان‌های میانه و سراب در منازل خود باشیم.

وی اعلام کرد: در حال حاضر هیچ شخصی از مردم شهرستان‌های سراب و میانه در چادر و یا کانکس زندگی نمی‌کند.

امیر قادری، معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور نیز در این جلسه از هماهنگی و تعامل خوب مدیران استان در مدیریت زلزله شهرستان‌های سراب و میانه قدردانی کرد و افزود: توجه به موضوعات پیشگیرانه از جمله موضوعاتی است که باید در کنار استفاده از تجهیزات و امکانات مدرن در مدیریت بحران به آن اهمیت داد.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون