در جلسه استانی ستاد مقابله با کرونا عنوان شد؛

اعمال برخی محدودیت‌ها در شهرستان‌های قرمز آذربایجان شرقی

شناسهٔ خبر: 47500 -
اخبار میانه
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از اعمال برخی محدودیت‌ها در شهرستان‌های قرمز استان خبر داد و گفت: این محدودیت‌ها از شنبه هفته جاری در این شهرستان‌ها اعمال شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیار راستگو امروز در بیست و سومین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، گفت: این محدودیت‌ها از سوی کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا به ۱۱ استان ابلاغ شده است که در استان ما نیز فعلاً ۷ شهرستان مشمول این ابلاغیه هستند.

وی، مدت زمان اعمال این محدودیت‌ها را یک هفته اعلام کرد و گفت: در صورت ادامه وضعیت قرمز در هر یک از شهرستان‌ها، ستاد استانی کرونا می‌تواند تمدید محدودیت‌ها را به ستاد ملی پیشنهاد کند.

راستگو با اشاره به مصادیق محدودیت‌ها، گفت: هر مجموعه‌ای که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند با هماهنگی دستگاه قضائی و نیروی انتظامی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

کاهش تعداد تست‌های روزانه کرونا در استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم از کاهش تعداد تست‌های روزانه کرونا در استان خبر داد و گفت: کاهش تعداد مبتلایان در یکی دو روز اخیر ناشی از کاهش نمونه‌برداری است و هیچ تغییری در نسبت تعداد مبتلایان به تعداد تست‌های انجام‌شده که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است، اتفاق نیفتاده است.

محمدحسین صومی افزود: از نظر تعداد بیماران بستری‌شده نیز در حال حاضر به بیشترین آمار در اواخر فروردین یعنی ۱۵۰ بستری در روز رسیده‌ایم، اما تعداد فوتی‌ها نسبت به آن زمان افزایش یافته است.

وی، تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های استان را ۷۵۳ نفر و تعداد افرادی که زیر دستگاه ونتیلاتور هستند را ۱۲۷ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد افرادی که نیاز به این دستگاه دارند به روزانه ۲۵ نفر افزایش یافته است.

روزانه هزار مورد مشکوک به کرونا در استان شناسایی می‌شود

صومی با بیان اینکه روزانه هزار مورد مشکوک به کرونا در استان شناسایی می‌شود و نسبت R۰ به ۱.۳ رسیده است، افزود: با ادامه وضعیت فعلی پیش‌بینی می‌کنیم که در دو هفته آینده، یک وضعیت غیرعادی را تجربه کنیم که بدترین وضعیت از ابتدای شیوع بیماری کرونا خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ۱۲ شهرستان استان (شامل تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، چاراویماق، سراب، هشترود، هریس، جلفا و هوراند) از نظر ما در وضعیت قرمز هستند، افزود: در حال حاضر هیچ شهری با وضعیت سفید نداریم و با وجود اینکه استان ما از نظر تعداد مبتلایان در رتبه ۱۴ کشور است و به طور کلی جزو استان‌های پاک هستیم، اما به احتمال قوی در روزهای آینده به سمت آلودگی بیشتر حرکت خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: در این شرایط همه باید وارد میدان شوند؛ کمپین‌های مردمی برای پیشگیری و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اهتمام فعالان بخش تولید برای تولید اقلام بهداشتی ضروری است.

صومی افزود: اگر در دو هفته آتی، اهتمام و جدیت در همه بخش‌ها وجود داشته باشد روزهای خوبی را پیش رو خواهیم داشت.

فرمانداران اهر، مرند، میانه، چاراویماق، مراغه و بناب هم در ارتباط تصویری با این جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت این شهرستان‌ها و اقدامات انجام شده برای مقابله با بیماری کرونا ارائه کردند.

در این جلسه مقرر شد اعمال محدودیت‌ها در ۱۲ شهرستان استان که در وضعیت قرمز هستند (۷ شهرستان در ابلاغیه قبلی و ۵ شهرستان جدید)، به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شود.

همچنین استمرار ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم فرهنگی، اجتماعی و تشکیل تجمعات و نظارت جدی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی مورد تأکید قرار گرفت.

دیدگاه هاگزارشات تصویری

کارتون