قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی خبرداد؛

کاهش میزان بارش‌ها و افزایش متوسط دما در آذربایجان شرقی

کاهش میزان بارش‌ها و افزایش متوسط دما در آذربایجان شرقی
شناسهٔ خبر: 121228 -
اخبار استان
تبریز- مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از افزایش متوسط دما و کاهش میزان بارش‌ها ها طی سال جاری در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب عبدلی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران متوسط بارش سال آبی آذربایجان شرقی در این بازه زمانی را حدود ۲۱۹.۶ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: این در حالی است که میانگین بارش بلند مدت استان ۳۰۳.۲ میلی متر ثبت شده است.

وی اظهار کرد: متوسط بارش سال آبی جاری در این استان نسبت به سال آبی گذشته نیز ۱۱.۳ درصد معادل ۲۷.۹ میلی متر کاهش یافته است به طوری که در سال آبی گذشته در این بازه زمانی ۲۴۷.۵ میلی متر بارندگی ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه متوسط بارش در یک سال آبی در این استان حدود ۳۱۰.۷ میلی متر است، گفت: از اول مهر سال گذشته تا نهم شهریور امسال حدود ۷۰.۷ درصد بارش سال آبی تأمین شده است.

عبدلی، ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین میزان بارش در استان از شهرستان چاراویماق به میزان ۳۱۴.۶ میلی متر و کمترین بارش از شرق دریاچه ارومیه به میزان ۱۳۹ میلی متر گزارش شده است.

وی یادآور شد: میزان بارش در چاراویماق نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۳.۳ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۱۲.۱ میلی متر افزایش یافته است و در شرق دریاچه ارومیه نیز نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۸.۹ میلی متر افزایش و نسبت به بلند مدت ۸۱.۱ میلی متر کاهش نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در تبریز در این بازه زمانی ۱۷۳.۷ میلی متر و در بلند مدت ۲۶۷.۳ میلی متر است، افزود: متوسط بارش در این مدت در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۴.۴ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۹۳.۶ میلی متر کاهش یافته است.

عبدلی با اشاره به افزایش متوسط دما در سال زراعی جاری تا نهم شهریور امسال نسبت به سال زراعی گذشته در همین مدت، افزود: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری ۱۱.۹ درجه سانتی گراد بوده در حالی که متوسط دمای آذربایجان شرقی در این بازه زمانی در سال گذشته ۱۰.۷ و در بلند مدت ۱۰.۵ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

وی اظهار کرد: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ۱.۱ درجه و نسبت به بلند مدت ۱.۴ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بیشترین میزان افزایش دما در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت مربوط به خداآفرین به میزان ۲.۴ درجه سانتی گراد و کمترین میزان افزایش دما مربوط به هریس به میزان ۶ دهم درجه سانتی گراد است.

عبدلی، ادامه داد: میانگین دمای خداآفرین و هریس در سال زراعی جاری به ترتیب ۱۶ و ۱۰.۷ درجه سانتی گراد و در بلند مدت نیز ۱۳.۶ و ۱۰.۱ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات