قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

استاندار آذربایجان شرقی:

جوانان از ویژگی‌های مبارزات ثقه الاسلام باید الگو بگیرند

جوانان از ویژگی‌های مبارزات ثقه الاسلام باید الگو بگیرند
شناسهٔ خبر: 120838 -
اخبار استان
تبریز- استاندار آذربایجان شرقی گفت: از ویژگی های مبارزات ثقه الاسلام باید نسل جوان الگو بگیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، عابدین خرّم ظهر روز شنبه در همایش ملی «ثقه الاسلام شهید روز عاشورا» که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهارکرد: با توجه به نقش این خطه در دوران مختلف تاریخی و اینکه تاریخ آذربایجان مکمل تاریخ ایران است، برگزاری چنین همایش‌هایی برای آگاه سازی مردم و نسل جوان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه نسل کنونی جامعه باید نسبت به تاریخ و گذشته خود بیش از این آگاه باشد تا بداند چه سختی‌هایی گذشته و خون‌هایی ریخته شده تا انقلاب اسلامی بوجود آمده است.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص جهاد تبیین و فرمایش ایشان مبنی بر اینکه «تبریر پرچم آزادی ایران را در دست دارد»، گفت: این بیان رهبری حاکی از نقش مردم این خطه در دوران تاریخی است، زیرا مردم و جوانان تبریز همواره پاسدار مکتب تشیع و حافظ فرهنگ اسلامی بوده اند و این ویژگی‌ها از مشخصات بارز مبارزان و مجاهدان این شهر است.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر معرفی شخصیت‌های برجسته مشروطیت از جمله ثقه الاسلام که در نهضت مشروطه و آذربایجان نقش آفرین بودند، یادآور شد: در نگاه به آثار و مکتوبات محققان و پژوهشگران مشخص می‌شود که مبارزه شهید ثقه الاسلام دارای سه ویژگی است که این ویژگی‌ها توسط امام راحل در انقلاب اسلامی نیز تکرار شد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: مبارزه با استبداد قاجار توسط ثقه الاسلام و استبداد دوران پهلوی توسط امام راحل، مبارزه با استعمار خارجی و تاکید بر اینکه مستعمره بودن عامل پسرفت و عقب ماندگی کشورهای اسلامی بوده و داشتن رویکرد دینی و مبارزه مذهبی در مبارزات، از ویژگی‌های مشترک ثقه الاسلام و امام راحل است. مبارزه با استبداد قاجار توسط ثقه الاسلام و استبداد دوران پهلوی توسط امام راحل، مبارزه با استعمار خارجی و تاکید بر اینکه مستعمره بودن عامل پسرفت و عقب ماندگی کشورهای اسلامی بوده و داشتن رویکرد دینی و مبارزه مذهبی در مبارزات، از ویژگی‌های مشترک ثقه الاسلام و امام راحل است.

خرّم، با تاکید بر اینکه علما همواره جان خود را برای اعتلای اسلام، دفاع از ارزش‌ها و حقوق مردم فدا کرده اند، افزود: از ویژگی‌های مبارزات ثقه الاسلام باید نسل جوان الگو بگیرند.

وی در تحلیل دوران مبارزات ثقه الاسلام و امام راحل، یادآور شد: این شهید دولت‌های استعمارگر را این گونه معرفی می‌کند که این دولت‌ها همواره دنبال افزایش قدرت سیاسی خود در کشورهای اسلامی و مستعمرات خود هستند.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: ثقه الاسلام، امام راحل و رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که باید یک نهضت آگاهی بخشی را در جامعه به عنوان یک حرکت عمومی به ویژه در دانشگاه‌ها و مدارس و در بین نسل جوان راه انداخت.

خرم، ادامه داد: آنچه در نهضت امام راحل و ثقه الاسلام بسیار آشکار است، اینکه استعمارگران توده مردم را استعمار کرده و از نیروهای نفوذی برای استعمار مردم و غارت ثروت مملکت استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: از یاد بردن فتنه اجانب و دشمنان و غفلت از عمق خبائث دشمنان تاریخ اسلام مختص عصر مشروطه نیست و بنابه تأکیدات رهبر معظم انقلاب، در زمان کنونی نیز موضوع نفوذ از هشدارهایی است که باید به آن توجه کرد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: علما مانند ثقه الاسلام و امام راحل هم ثابت قدم و هم صادق با مردم بودند و این ویژگی نگاه مترقی، صحیح و روبه آینده و چشم انداز علمای اسلام در تاریخ را باید الگو گرفت.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات