قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه:

قرابت فرهنگی تبریز با ترکیه بیش از دیگر شهرهای ایران است

قرابت فرهنگی تبریز با ترکیه بیش از دیگر شهرهای ایران است
شناسهٔ خبر: 120658 -
اخبار استان
تبریز- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در خصوص همایش بین‌المللی فرصت های سرمایه‌گذاری تبریز ۲۰۲۳ که آبان ماه برگزار می شود، گفت: قرابت فرهنگی تبریز با ترکیه بیش از دیگر شهرهای ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن حبیب الله‌زاده امروز سه شنبه در دیدار با یعقوب هوشیار شهردار تبریز اظهار کرد: استان آذربایجان‌شرقی علی رغم اینکه مرز مشترکی با ترکیه ندارد ولی در حوزه‌های متعددی همچون اقتصاد و بازرگانی نقش مؤثری در ارتباط بین ایران و ترکیه ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اشتراکات بین دو کشور در حوزه مدیریت شهری، با اشاره به وجود پیمان خواهرخواندگی تبریز با شهر ارزروم ترکیه گفت: قرابت‌های فرهنگی و دینی زیادی بین مردم ایران با ترکیه وجود دارد. بر همین اساس باید موضوع گسترش همکاری و خواهرخواندگی با شهرهای ترکیه به صورت جدی پیگیری شود و در این رابطه، مدیریت شهری می‌تواند غرفه ایران در ترکیه را فعال کند.

سفیر ایران در ترکیه با بیان اینکه شهر استانبول قطب اقتصادی ترکیه است برهمین اساس به صورت مرتب در استانبول نمایشگاه اقتصادی برگزار می‌کنیم، تصریح کرد: پیشنهاد می‌دهیم شرایط مشارکت تبریز نیز در این نمایشگاه‌ها فراهم شود چرا که حضور در چنین نمایشگاه‌هایی باعث ارتقای وجهه بین‌المللی تبریز می‌شود.

وی اضافه کرد: قرابت فرهنگی تبریز با ترکیه بیش از دیگر شهرهای ایران است و در شهر استانبول نام و صنعت تبریز ارج و قرب زیادی دارد.

حبیب الله زاده با اشاره به اینکه در شهرهای ارزروم وترابوزن آماده همکاری در حوزه‌های متنوعی با شهرداری تبریز هستیم، افزود: نزدیک به یک میلیون ایرانی در ترکیه سکونت دارند و هموطنان دلبستگی خوبی به وطن خود دارند از طرف دیگر در حال حاضر از استان آذربایجان‌شرقی نزدیک به ۶۰ شرکت تولیدی وارداتی در ترکیه فعال هستند که باید از ظرفیت این شرکت‌ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به همایش فرصت‌های سرمایه گذاری تبریز که در مرداد ماه سال‌جاری برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در خصوص برگزاری هرچه با شکوهتر این همایش آماده همکاری هستیم و در موضوع تأمین اتوبوس برای شهرهای کشور از ترکیه نیز پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات