قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

مدیریت بر رسانه بر مدیریت در رسانه اولویت دارد

مدیریت بر رسانه بر مدیریت در رسانه اولویت دارد
شناسهٔ خبر: 116420 -
اخبار استان
تبریز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: مدیریت بر رسانه بر مدیریت در رسانه اولویت دارد و همچنان اعتماد به رسانه‌ها و مطبوعات رسمی باقی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم شامگاه روز چهارشنبه در جمع تشکل‌های رسانه‌ای تبریز اظهار کرد: مهمترین عامل تأثیرگذاری بر افکار عمومی به‌عنوان یکی از مؤثرترین ابزارهای ارتباطات اقناعی است که نقش بی‌بدیلی در تغییر نگرش مردم در حوزه‌های مختلف اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و تغییر اولویت‌های این حوزه را دارد.

وی ادامه داد: ناکارآمدی دولت‌ها در انجام یکه تازانه امور موجب خلق مسئول حکمرانی رسانه‌ای شده که تشکل‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی زمین بازی را عوض کرده و به جای آنکه حکومت‌ها به مسئولیت کامل اداره جامعه در تمام سطوح عهده‌دار شوند، در کنار مردم به‌عنوان یکی از نهادهای یا عوامل مسئول اداره جامعه محسوب می‌شوند.

وی افزود: سهل الوصول بودن رسانه در تعریف عام به خصوص در بستر شبکه‌های اجتماعی نقش این حکمرانی را کم‌رنگتر کرده است، در عصری که برای حفظ طولانی مدت قدرت و ثبات سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی نمی‌توان از خود قدرت استفاده کرد، رسانه‌ها زمینه‌ساز تصاحب افکار عمومی و مشروعیت بخش قدرت شده‌اند و این نه با زور بلکه اقناع و ارائه روایت غالب به دست می‌آید و با نظرات هوشیارانه خود نسبت به عملکرد حکومت و گرایش آن به خودکامگی و نادیده گرفتن حقوق مردم جلوگیری می‌کنند.

آل هاشم خاطرنشان کرد: نیازهای جامعه که همان پرسش مردم از حکومت است در غالب مختلف خبری با دولت در میان گذاشته و پاسخ دولت‌مردان را به سوالات مردم دریافت و منتشر می‌کنند، بی‌شک عملکرد مطلوب رسانه‌ها در انعکاس مطالبات واقعی مردم در دیدگاه و آرا و دغدغه و سوالات آنها که لازمه تحقق جامعه مدنی است به عوامل مختلفی چون ارتقا سواد رسانه‌ای مردم و مسئولان و جهاد تبیین در میدان جنگ روایت‌ها وابسته است.

وی یادآور شد: در عصر حکمرانی رسانه‌ای دیگر هدایت‌گر، افکار عمومی نیستند و راهبری مجریان حکومت و دست به تغییرات مثبت و منفی در حوزه تغییر در اولویت‌های اجرایی استان دست به تغییر می‌زنند.

وی اضافه کرد: در عصر حکمرانی رسانه‌ای هر آنچه از ابزار هنر گرفته تا مصادیق جنگ روانی همه به‌عنوان ابزار در خدمت رسانه‌ها است چراکه رسانه قابلیت تعمیم حداکثری آنها را دارد و مدیران تصمیم‌ساز در حوزه مدیریت و رسانه به‌ویژه تشکل‌های صنفی باید بر این اصل آگاه باشند تا سردرگم خرده روایت‌ها نشده و تبدیل مدیریت از حتی مدیریت در رسانه نشوند که این بسیار مهم است.

نماینده ولی فقیه در استان متذکر شد: مدیریت بر رسانه بر مدیریت در رسانه اولویت دارد، درست است که باوجود شبکه‌های اجتماعی اغلب کاربران به کارهای خبرنگاری و رسانه‌ای ورود کرده و فضای سایبری کشور را با انبوهی از خبرهای ریز و درشت و درست و نادرست پر می‌کنند اما اعتماد به رسانه‌ها و مطبوعات رسمی باقی است و تشکل‌های مطبوعاتی در جذب خبرنگار سخت‌گیری لازم را اعمال کنند چراکه هر نویسنده مطلبی خبرنگار نیست.

وی افزود: امروز شاهد تحول عمیقی هستیم شاهد ظهور عالم نو پدید فراتر از فضای سایبر و مجازی هستیم که در حال بلعیدن عالم فیزیکی است و زیست جهان نوینی را بر پایه فناوری، شتاب و همگرایی در حال شکل دادن است که همه رفتارهای فردی و اجتماعی بر خود را جای داده است و بزرگ‌تر از عالم کنونی است، هر مفهوم و هر پدیده‌ای در این عالم دارای بطن‌های مختلف و مصنوعی است.

وی گفت: عالم سایبر هم اکنون در حال گذار و حرکت به سمت این عالم بوده و هر پدیده‌ای طبیعی در حال دمیدن روح مجازی است و این موارد بسیار مهم بوده که دارای امتدادی در فضای سایبر هستند و غیر از کنش‌گری در عالم فیزیکی با روح سایبری کنش سایبری هم دارند و رسانه‌ها و مطبوعات ما باید آمادگی لازم را برای این عالم نو پدید داشته باشند.

آل هاشم تاکید کرد: عالمی که عروج مصنوعی جزئی از آن است اما باز هم می‌توان با تلاش و تقریض حکمرانی سایبری با اهداف انقلاب اسلامی زیست سایبری با جریان تحقق زنجیره‌ای از ارزش‌ها در دست یابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی را فراهم کرد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات