کارگران چند سال پس انداز کنند خانه می‌خرند؟

شناسهٔ خبر: 47503 -
اخبار سراسری
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در شرایط اضطراری چاره‌ای جز پیش‌بینی راهکار‌های موقت برای خانه‌دار شدن نداریم، گفت: کارگران دستکم باید ۱۰ سال پس انداز کنند و هیچگونه هزینه‌ای نداشته باشند تا شاید بتوانند خانه‌های ۲۵ متری خریداری کنند.

به گزارش ایسنا، حمید نجف راهکار‌های خانه دار شدن کارگران در شرایط فعلی اقتصاد را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: قبل از پرداختن به این موضوع باید بدانیم که اتفاقاتی که بعضا در بخش‌های اقتصادی نظیر مسکن رخ می‌دهد ناشی از درجا زدن‌ها و عقبگرد‌های سال‌های گذشته است و علیرغم تاکید بر خانه دار کردن آحاد جامعه به ویژه کارگران، نتوانستیم به شکل عملی وارد بحث مسکن شویم.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته به موضوع مسکن فکر نکردیم و وجود برخی نگاه‌ها مانع تکمیل مسکن مهر شد، گفت: مسکن مهر با وجود اشکالات و مخالفانی که داشت باعث شد طی چند سال اجاره‌ها افزایش پیدا نکند یا درصد ناچیزی بالا برود و عده زیادی از کارگران صاحبخانه شوند.

کارگران پس اندازی برای خرید خانه ندارند

این کارشناس اقتصادی درباره طرح‌هایی همچون ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری و ۳۰ متری ابراز عقیده کرد و گفت: اگر در تهران میانگین قیمت‌ها را با حداقل دستمزد طبقه کارگر درنظر بگیریم یک کارگر برای اینکه صاحبخانه شود باید ۱۰ سال هیچ هزینه‌ای اعم از خوراک و درمان نداشته باشد و تمام پولش را پس انداز کند تا بعد از ۱۰ سال بتواند یک خانه ۲۵ متری خریداری کند.

چاره‌ای جز راهکار‌های موقت مسکن نداریم

نجف در پاسخ به این پرسش که طرح‌هایی که مجلس برای خانه دار کردن مردم در دستور کار دارد تا چه اندازه به خانه‌دار شدن کارگران کمک می‌کند؟ گفت: معتقدم با بخشنامه و دستورالعمل نمی‌شود مردم و کارگران را خانه دار کرد، ولی با توجه به شرایط حاضر ناچاریم به سمت راهکار‌های موقت برویم، چون ممکن است که قانون در ۵ سال آینده جواب بدهد، ولی شرایط امروز شرایط اضطراری است و به فصل سرما هم نزدیک می‌شویم لذا باید برای ساماندهی بازار آشفته مسکن و کارگران اجاره نشین وارد عمل شویم و چاره‌ای بیاندیشیم.

دستمزد کارگران کفاف ۱۰ روز اول برج را می‌دهد

وی با بیان اینکه دریافتی کارگران کفاف هزینه‌های اجاره بها را نمی‌دهد، اظهار کرد: زمانی ایران خودرو در پیکان شهر آپارتمان‌های نقلی و کوچک برای کارگران خود در نظر گرفته بود و کارکنان با مسکنی که برایشان فراهم شده بود، صبح‌ها سرکار می‌رفتند و بالای سر خانواده هایشان بودند و بدون دغدغه توانستند حقوق خود را پس انداز کنند و بعد‌ها صاحبخانه شوند لذا بحث امروز در حوزه مسکن بحث پس انداز است، ولی وقتی حداقل دستمزد را زیر خط فقر در نظر می‌گیریم کارگر چیزی برای پس انداز ندارد. دستمزد تنها ۱۰ روز اول برج را کفاف می‌دهد و برای ادامه زندگی باید به سراغ شغل‌های دوم وسوم برود.

رویای خرید مسکن و خانه‌های بدون خریدار!

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، مسکن با قیمت‌های نجومی حاضر به شکل رویا درآمده است و خانه‌هایی که در شمال شهر خالی از سکنه و به انتظار فروش مانده خریدار ندارد چه برسد به اینکه کسی قدرت اجاره آن‌ها را داشته باشد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات