قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

ساخته هنرمند میانه ای خانم فاطمه محمودی؛

عروسک قیچچا گلین ثبت ملی شد

عروسک قیچچا گلین ثبت ملی شد
شناسهٔ خبر: 121483 -
اخبار میانه
عروسک قیچچا گلین و مهارت ساخت آن در فهرست میراث‌ ناملموس ملی ثبت شد.

به گزارش قافلان سسی به نقل از صاحب دیوان، احمد حمزه‌زاده ضمن اعلام این خبر گفت: با حضور علیرضا ایزدی مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی، محمد اسداللهی سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی، یونس فاتح فرماندار شهرستان تبریز و هیأت داوارن ارزیابی میراث ناملموس استان‌های آذربایجان‌شرقی و آذربایجان غربی انجام شد که برخی از این عناصر و آثار همچون بایاتی، تبریز قاوالی، عروسک قیچچا گلین شهرستان میانه، تصنیف عامیانه ساری‌گلین و داستان عاشقی گرگرلی محمد به صورت زنده برای هیئت داوران اجرا شده و تعداد ۱۳ اثر، مهارت و رویداد از میراث ناملموس استان آذربایجان‌شرقی در فهرست میراث‌ناملموس ملی به ثبت رسیدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بایاتیلار (دوبیتی‌های عامیانه آذربایجانی)، تصنیف عامیانه ساری‌ گلین، داستان عاشقی‌گرگرلی محمد، مهارت نواختن تبریز قاوالی، مهارت ساخت و فرهنگ عروسک قیچچا گلین در شهرستان میانه، شیوه تهیه شیرینی سنتی لوکا در تبریز، شیوه تهیه شیرینی سنتی ریس، شیوه تهیه شیرینی سنتی رشته ختایی، شیوه تهیه چای‌شیرنیسی ( شیرینی چایی) و مراسم‌های عزاداری شربت ‌شهدا در گوگان، العطش روستای گول‌آخور ورزقان، شبیه‌خوانی در روستای دیزج شیخ مراجان شبستر طی این ارزیابی‌ها توسط هیئت داوران ثبت ملی شدند.

او ادامه داد: میراث‌ناملموس عنصری تحکیم‌بخش برای احیای ارزش‌های تاریخی است که توجه به این مسئله در کنار میراث‌فرهنگی می‌تواند رابطه کم‌نظیری از تاریخ و فرهنگ ایران را به‌نمایش گذاشته و با جذب گردشگران خارجی به کشور در رونق و توسعه اقتصادی کمک حال این مرز و بوم باشد.

عروسک قیچچا گلین یکی از عروسک های سنتی آذربایجان است. این عروسک با استفاده از چوب معروف به «هاچا» و پارچه های گلدار ساخته می شود که به وسیله زغال برایش چشمان درشت می‌کشیدند.

نام عروسک: قیچچا گلین
تاریخ ثبت ملی  :۱۴۰۲
احیاگر: فاطمه محمودی
اسکلت اصلی عروسک در زمان هرس درختان از قسمت های که شاخه ها از هم جدا می شوند به شکل y تهیه می شود و در صورت بر عکس کردن آن y برای پسر بچه ها  به عنوان تیر کمان  اوخ  استفاده می شد

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات