آمریکا و اروپا در محاصره آتش و خشکسالی

شناسهٔ خبر: 95739 -
اخبار سراسری
در شرایطی که جنگل‌های فرانسه و آمریکا همچنان در آتش می‌سوزند، در مکزیک و پرتغال به‌دلیل خشکسالی و گرمای شدید وضعیت اضطراری اعلام شده است.

 

به گزارش تابناک، پیشروی سریع آتش در ایالت کالیفرنیای آمریکا و اعلام وضعیت اضطراری در این منطقه، سوختن ۲۵۰هزار هکتار جنگل کاج در فرانسه، اعلام وضعیت اضطراری در ایالت نوئوو لئون مکزیک به‌دلیل خشکسالی و مواجه شدن پرتغال با بدترین دوره کم‌آبی در ۹۲سال گذشته، تنها بخشی از اخبار روزانه فجایع محیط‌زیستی مربوط به تغییرات جوی در اقصی نقاط جهان است. به‌گفته دانشمندان، تغییرات آب‌وهوایی، زمین را در ۳۰سال گذشته گرم‌تر و خشک‌تر کرده و باعث افزایش آتش‌سوزی‌های جنگلی شده است.

خبرگزاری رویترز دوشنبه گزارش داده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل کلاماث در ایالت کالیفرنیای آمریکا، فرماندار این ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرده است. این آتش‌سوزی که از جمعه آغاز شده تاکنون ده‌ها خانه را سوزانده و خسارت‌های گسترده‌ای بر جای گذاشته است. وزش باد و همچنین رعد و برق باعث شده تا شدت و محدوده آتش‌سوزی گسترش یابد و جنگل‌ کلاماث هر لحظه بیش از قبل در شعله‌های آتش بسوزد. گفته شده، مقام‌های محلی از ساکنان خواسته‌اند تا هرچه زودتر منطقه را ترک کنند. شدت حریق به اندازه‌ای است که مرکز ملی آتش‌نشانی آمریکا هشدار داده ممکن است مهار آتش حتی یک ماه به طول بینجامد. کلاماث جنگلی ملی در ایالات کالیفرنیا است که بیش از ۷هزار کیلومترمربع وسعت دارد.

فرانس‌۲۴ نیز گزارش داده که پرتغال این روزها بدترین خشکسالی تاریخ خود را پشت سر می‌گذارد. به‌گفته مقام‌های پرتغالی، بخش بزرگی از این کشور ماه گذشته در خشکسالی شدید بوده است که در ۹۲سال گذشته سابقه نداشته است. سازمان اورژانس ملی و حفاظت مدنی پرتغال نیز پیش‌تر درباره خطر آتش‌سوزی به‌دلیل سطح پایین رطوبت هشدار داده بود. براساس آخرین گزارش‌های مؤسسه حفاظت از طبیعت و جنگل‌های پرتغال از ابتدای سال‌جاری میلادی بیش از ۵۸هزار هکتار جنگل طعمه حریق شده است. یورونیوز گزارش داده که هم‌اکنون صدها آتش‌نشان در تلاش برای خاموش کردن آتش بسیار گسترده در اطراف لیسبون هستند. در فرانسه نیز آتش‌سوزی جنگل کاج در بخش جنوبی کشور بیش از ۲۵۰ هکتار از درختان را طعمه حریق کرده است. خبرگزاری رویترز با اعلام اینکه ۴آتش‌نشان در جریان اطفای حریق مجروح شده‌اند، گزارش داده همزمان با ورود فرانسه به سومین موج گرما در تابستان امسال، مناطقی در این کشور که مستعد آتش‌سوزی‌های جنگلی هستند، در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند. بنا بر آمار وب‌سایت استتیستا، اوکراین، رومانی، اسپانیا، بوسنی و هرزگوین، کرواسی، پرتغال و فرانسه در ماه گذشته میلادی (جولای) بیشترین آتش‌سوزی‌های جنگلی را داشته‌اند. طبق این گزارش، در اوکراین ۳۴۵هزار و ۹۳۴هکتار جنگل در آتش سوخته است؛ این رقم در رومانی ۱۴۹هزار و ۲۶۴هکتار بوده است.

در فرانسه در سال‌جاری تاکنون نزدیک به ۲۶هزار هکتار جنگل سوخته است؛ این رقم در پرتغال نزدیک به ۲۸هزار هکتار اعلام شده است. در مکزیک نیز شرایط بحرانی اعلام شده است. رویترز گزارش داده که دولت اوایل هفته جاری به‌دلیل کمبود شدید آب در ایالت شمالی نوئوو لئون وضعیت اضطرار ملی اعلام کرده است. این مسئله از آن جهت برای دولت حائز اهمیت است که نوئوو لئون به‌عنوان پایتخت صنعتی مکزیک در ماه‌های اخیر به‌دلیل تشدید خشکسالی عملا فلج شده است. نگرانی دولت مکزیک نسبت به ادامه فعالیت اقتصادی ایالت نوئوو لئون در شرایطی است که برآوردها نشان داده است رویدادهای شدید آب‌وهوایی در نیمه نخست سال‌جاری میلادی حدود ۶۵میلیارد دلار خسارت کلی در جهان به بار آورده است.


منبع: روزنامه همشهری

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات