الجزایر مشتری جدی پیوستن به «بریکس»

شناسهٔ خبر: 95651 -
اخبار سراسری
«عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر بر «علاقه شدید» این کشور شمال آفریقا برای الحاق به بریکس تاکید کرد.


الجزایر مشتری جدی پیوستن به «بریکس»
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که کشورهای عضو گروه «بریکس» در حال بررسی عضویت ایران و آرژانتین در این گروه هستند، رئیس‌جمهور الجزائر درباره عضویت این کشور در بریکس صحبت کرد.

گروه بریکس شامل پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. از زمان شکل‌گیری بریکس بیش از یک دهه پیش، کشورهای عضو در زمینه‌هایی مانند اقتصاد، تجارت، سیاست، امنیت، نوآوری‌های فناوری و همچنین مبادلات فرهنگی و مردمی به نتایج مفیدی دست یافته‌اند. نام این گروه برگرفته از حرف اول انگلیسی اعضای آن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر بر علاقه شدید این کشور واقع در شمال آفریقا برای الحاق به بریکس تاکید کرد.

عبدالمجید تبون روز یکشنبه (دیروز) به خبرنگاران گفت: «الجزائر تقریبا همه شرایط را برای پیوستن به بریکس دارد و بشدت به الحاق به این ائتلاف علاقه‌مند است».

بنا بر گزارشی که خبرگزاری رسمی الجزائر مننتشر کرد، رئیس‌جمهور این کشور آفریقایی درباره مزایای الحاق به بریکس تاکید کرد که این اقدام الجزائر را قادر خواهد ساخت که از مشارکت در «منازعات دو قطبی» پرهیز کند.


«عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر

 

اتظهارنظر این مقام ارشد الجزائر درباره علاقه کشورش به عضویت در بریکس در شرایطی مطرح شده که ایران و آرژانتین در ماه ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد و تیر) درخواستشان را برای الحاق به بریکس مطرح کرده‌اند.

پیش از این، وزیر خارجه روسیه از پیشنهاد ایران و آرژانتین برای پیوستن به گروه بریکس استقبال کرد و گفت که این دو کشور شایستگی الحاق به بریکس را دارند.

«سرگئی لاوروف» گفته بود: «روند مقدماتی برای گسترش این گروه آغاز شده است. البته هم آرژانتین و هم ایران نامزدهای شایسته و قابل احترامی هستند و همچنین تعدادی دیگر از کشورهایی که در گفت‌وگوها به آنها اشاره می‌شود».

او تنها مقامی نبود که درباره این موضوع اظهارنظر کرده است. «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین بر حمایت پکن از پیوستن ایران و آرژانتین به گروه بریکس تاکید کرد. وی گفت که چین با شرکای بریکس همکاری می‌کند تا با مداومت گسترش اعضای این سازوکار را برای پیوستن شرکای همفکر بیشتر به خانواده بریکس پیش ببرند.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی دوم تیرماه با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران از حضور آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران در نشست بریکس استقبال کرد.

امیرعبداللهیان هم در این گفت‌وگو ضمن تشکر از دعوت چین از جمهوری اسلامی ایران برای حضور رئیس‌جمهور در اجلاس بریکس، از ابتکار توسعه و امنیت جهانی ارائه شده از سوی چین استقبال و ابراز امیدواری کرد دوره ریاست چین بر بریکس باعث گسترش تقویت همکاری‌های چندجانبه شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات