رفع دل پیچه در چند دقیقه

شناسهٔ خبر: 95426 -
اخبار سراسری
دل‌پیچه یکی از آن مشکلاتی است که شاید در ظاهر ساده به نظر برسد، اما بشدت آزاردهنده است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز سمنان، علل متعددی مانند عدم تحمل گلوتن، قاعدگی، بیماری‌های مزمن دستگاه گوارشی و… سبب می‌شود که معده دچار مشکلاتی همچون دل پیچه شود. اما راهکار‌های متعددی برای کنترل آن وجود دارد که در ادامه این راهکار‌های را برایتان طرح خواهیم کرد.

مصرف مایعات بیشتر

در صورتی که عفونت گوارشی یا مسمومیت غذایی وجود داشته باشد، بهترین کار نوشیدن مایعات بیشتر است. حتی در صورتی که قادر به نوشیدن غذا‌های جامد نیستید، بهتر است مایعاتی مانند نوشیدنی‌های ورزشی، آب نارگیل، آب گوشت و چنین مواردی را مصرف کنید. از این طریق الکترولیت‌هایی همچون سدیم، پتاسیم و کلسیم به بدن رسانده می‌شود تا دل پیچه سریع‌تر درمان شود.

درمان دارویی دل پیچه در خانه

درمان دارویی می‌تواند راهکاری سریع برای بهبود دل پیچه باشد. از جمله دارو‌هایی که برای این منظور می‌توان استفاده کرد، گزینه‌های زیر هستند:

ملین‌ها: این گزینه‌ها برای مواردی که یبوست موجب دل پیچه شده باشد، کارساز هستند.
آنتی بیوتیک‌ها: گاهی مصرف برخی از دارو‌ها می‌تواند سبب بروز دل پیچه شد که برای رفع این موضوع بهتر است آن را با گزینه دیگر، طبق دستور پزشک، جایگزین کنید. همچنین گاهی برای درمان عفونت دستگاه گوارش، نیاز به دریافت آنتی بیوتیک است که بسته به شدت عفونت، باید نوع و دوز مناسب مشخص شود.
مسکن‌ها: دارو‌های مسکن مانند سایمتیکون، به کاهش التهابات کمک می‌کنند تا اسپاسم و دل پیچه رفع شود.

کمپرس گرم

یکی از راهکار‌های خیلی ساده، اما موثر برای درمان دل پیچه، استفاده از کمپرس گرم است. این کار را می‌توانید به کمک یک پد گرم، یا یک بطری یا کیسه آب گرم انجام دهید.

ماساژ برای درمان دل پیچه

در صورتی که دل پیچه ناشی از وجود گاز و اسپاسم در دستگاه گوارش ایجاد شود، بهترین راهکار ماساژ دادن و گرم کردن شکم است. برای اینکه وضعیت بهبود یابد باید چند دقیقه شکم را ماساژ داد. به ویژه برای کودکان، این روش چاره ساز خواهد بود.

مصرف موز

موز سرشار از پتاسیم است. این ماده معدنی به رفع حالت تهوع و اسهال کمک می‌کند. از این میوه برای جایگزین کردن پتاسیم از دست رفته بدن و بهبود دل پیچه می‌توان کمک گرفت.

برنج سفید

برنج سفید حاوی برخی از انواع ویتامین B است. برنج قهوه‌ای و برنج سیاه با اینکه از نظر تغذیه‌ای ارزش غذایی بالایی دارند، ولی برای درمان دل پیچه برنج سفید مناسب‌تر است. زیرا دارای نشاسته و فیبر کمتری از سایر انواع است و باعث کنترل اسهال و سفت شدن مدفوع می‌شود.

پوره سیب تازه

‌می‌توانید از سیب پخته شده و رنده شده پوره‌ای تهیه کنید تا به درمان دل پیچه بپردازید. سیب سرشار از برخی از انواع فیبر مانند پکتین است که به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می‌کند.

نان تست

وقتی ناراحتی گوارشی ایجادمی‌شود، بهتراست کمی مصرف فیبر را کاهش داد. به همین دلیل برای مصرف نان بهتر است از نان تست سفید استفاده کرد. البته غلات غنی از فیبر گزینه‌های بهتری برای افرادی که از سلامت گوارش برخوردارند، محسوب می‌شود. ولی در صورتی که مشکلات گوارشی وجود داشته باشد، بهتر است نوع سفید تصفیه شده را به کار برد.

ریشه زنجبیل

از گذشته تا به حال، از زنجبیل به عنوان راهکار درمانی برای خیلی از مشکلات گوارشی کمک می‌گیرند. زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی است که به رفع خیلی از مشکلات گوارشی و درمان دل پیچه کمک می‌کند.
برای این منظور بهتر است از زنجبیل در تهیه دمنوش استفاده کنید.

بابونه

چای بابونه خاصیت ضد التهابی دارد و به کاهش درد‌های ناشی از مشکلات گوارشی کمک می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا ماهیچه‌های شکم آرامش کسب کنند تا درد، گرفتگی، اسپاسم، نفخ و دل پیچه درمان شود.

چای نعناع

چای نعناع از دیگر نوشیدنی‌های مفید برای درمان دل پیچه است. به بهبود ترشح صفرا کمک می‌کند تا فرایند هضم بهتر انجام شود. حتی برای بهبود سوء هضم و نفخ موثر است.
با استفاده از چای نعناع تازه می‌توان به آرامش عضلات شکم رسید. اما باید افرادی که به این گیاه حساسیت دارند و واکنش نشان می‌دهند، از گزینه‌های دیگر مصرف کنند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات