گرمای هوا و کاهش بارش در تهران طی سه ماه آینده

شناسهٔ خبر: 95228 -
اخبار سراسری
معاون اداره کل هواشناسی تهران گفت: متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال و متوسط دما طی سه ماه آینده حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش «تابناک»، مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت دما و بارش در تهران طی سه ماه آینده اظهار کرد: جدیدترین خروجی‌های مدل‌های پیش‌بینی فصلی بیانگر آن است که متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال باشد این در حالی است که متوسط دما طی این مدت حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال برآورد شده است.

وی افزود: این شرایط سبب می‌شود تا خشکسالی تشدید شود و با توجه به کاهش بارش انباشته شده از ابتدای سال زراعی گذشته و بهار ۱۴۰۱ و پیش‌بینی افزایش دما طی سه ماه آینده، کماکان لزوم صرفه‌جویی، استفاده بهینه و مدیریت در زمینه منابع مصارف آب بیش از پیش احساس شود.

معاون اداره کل هواشناسی تهران درباره میزان بارندگی‌های تیرماه گفت: بررسی آماری مقادیر بارش ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که مقدار بارش (پهنه‌ای) در سطح استان در تیر ۱۴۰۱، ۰.۲ میلی‌متر بوده که در مقایسه با بلند مدت ۹۷ درصد کاهش داشته است. مقدار بارش استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا پایان تیر۱۴۰۱، ۱۷۰ میلی متر بوده که در مقایسه با بلند مدت ۴۰ درصد و نسبت به سال قبل ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تحلیل نوسان دمای هوا در استان تهران طی تیر ماه ۱۴۰۱ بیانگر آن است که میانگین ماهانه دما در این ماه ۲۷.۳ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، ۰.۵ درجه سلسیوس افزایش داشته است. این موضوع در حالیست که متوسط حداقل دما در این ماه نسبت به بلند مدت تغییر قابل ملاحظه‌ای نداشته اما متوسط بیشینه دما، ۳۴.۶ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلند مدت ۱.۳ درجه افزایش داشته است. به‌عبارت دیگر استان تهران طی تیر ۱۴۰۱ به‌طور محسوسی گرمتر بوده است.

به گفته غلامی متوسط دمای هوا استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا تاریخ ۳۱ تیر۱۴۰۱، ۱۳.۴ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت حدود ۱ درجه سلسیوس بیشتر بوده است. ورامین با متوسط دما ۳۲.۷ درجه سلسیوس و فیروزکوه با متوسط دما۲۰.۶ درجه سلسیوس به‌ترتیب بیشترین و کمترین مقادیر میانگین دما را در تیر ۱۴۰۱ به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود:کاهش بارش و افزایش دما از ابتدای سال زراعی و به‌ویژه طی ماه‌های اخیر سبب خشکسالی در بیشتر مناطق استان شده است.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران در پایان تصریح کرد:پیش‌بینی‌های فصلی ابتدای هر ماه بروزرسانی می‌شوند و درستی پیش‌بینی فصلی بارش و دما معمولا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات