عزاداری محرم امسال در ۳۲۷۳ امامزاده

شناسهٔ خبر: 95188 -
اخبار سراسری
معاون فرهنگی، اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به برگزاری مجلس عزای امام حسین در ۳۲۷۳ امامزاده گفت: محرم و صفر امسال از محل موقوفات ۱۰ میلیون پرس غذا توزیم می‌شود.

به گزارش تابناک به نقل از فارس، نشست خبری برنامه‌های بقاع متبرکه و امامزادگان سراسر کشور در ایام محرم و صفر با حضور حجت‌الاسلام عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.

در این نشست عادل طی سخنانی است با بیان اینکه سازمان اوقاف به عنوان دستگاه سیدالشهدا شناخته می‌شود گفت: باتوجه به موقوفات متعدد در حوزه عزاداری سیدالشهدا (ع) دستگاه وقف حقیقتاً دستگاه سیدالشهدا علیه‌السلام است و ما هم در این زمینه برنامه‌های مختلفی را با همکاری دیگر نهادها و گروه‌های مردمی برای ایام محرم و صفر آماده کرده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری ویژه برنامه بصیرت عاشورایی گفت: در این ویژه‌برنامه که از ۸ مرداد تا ۵ مهر یعنی از اول محرم تا پایان ماه صفر برگزار می‌شود در ۳۲۷۳ امامزاده برنامه‌هایی را اجرا می‌کنیم که این برنامه در سه سطح دسته‌بندی شده‌اند سطح اول در ۴۰۰ امامزاده سطح دوم در ۹۰۰ امامزاده و مابقی آستان‌های مقدس در سطح ۳ قرار دارند.

وی از برگزاری نشست‌های مختلف هم‌اندیشی برای برگزاری بهتره برنامه‌های عزاداری محرم خبر داد و گفت: در این راستا دو نشست توسط رئیس سازمان اوقاف با مبلغان و همچنین با مداحان و ذاکران اهل‌بیت برگزار شد و نظرات این عزیزان جمع‌آوری و در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف از حضور هیأت‌های مذهبی در بقاع امامزادگان خبر داد و گفت: ۸۰۰ هیأت مذهبی در امامزادگان حضور دارند که برخی از آنها هیأت‌های بسیار بزرگ هستند و این موضوع سال به سال در حال گسترش است.

وی از برگزاری مراسم نمادین تعویض پرچم در روز نخست محرم خبر داد و گفت: این برنامه در ۴۰۴ امامزاده برگزار می‌شود و همچنین برنامه ویژه نوجوانان در روز ششم محرم در ۴۰۰ بقعه با همکاری آموزش و پرورش برگزار می‌شود، مراسم شیرخوارگان حسینی هم در اولین جمعه ماه محرم در ۴۵۰ بقعه برگزار می‌شود و همایش رهروان زینبی هم چهارشنبه ۱۹ مرداد در ۴۰۰ بقعه برگزار می شود.

عادل درباره برنامه‌های سازمان اوقاف برای اربعین گفت: در روز اربعین مراسمی با عنوان مراسم جاماندگان در ۱۴۰۰ بقعه برگزار می‌شود، همچنین اجرای نمایشگاه بصیرت عاشورایی در ۵۵۰ بقعه و اعزام مبلغ از قم و همچنین مبلغان سازمان اوقاف از دیگر برنامه‌ها است که طی آن ۹۰۰ مبلغ و ۱۵۰۰ روحانی از سازمان اوقاف اعزام خواهند شد.

حجت‌الاسلام عادل در بخش دیگری از این نشست خبری به طرح شمیم حسینی اشاره کرد و گفت: این طرح ویژه حمایت از برنامه‌های عزاداری و هیأت‌های مذهبی است که طی آن عواید موقوفات میان هیأت‌ها توزیع می‌شود، در این راستا نمایشگاه‌های طراحی شده و اقلام مورد نیاز هیأت‌ها تأمین و به آنها داده می‌شود این کار در قالب اعطای بن‌هایی به هیأت‌ها انجام می‌شود، این نمایشگاه در ۲۰۰ بقعه دایر است و مسئولان هیأت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند، همچنین در این راستا ۶۰ میلیارد تومان از محل موقوفات و همچنین کمک‌های خیران تأمین شده که طی آن ۴۰ هزار حواله صادر و در اختیار هیأت‌ها قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف با بیان اینکه امسال طرح اطعام با توزیع ۱۰ میلیون پرس غذا برگزار می‌شود، گفت: این برنامه هم با حمایت موقوفات انجام می‌شود.

 

 

وی از برپایی مواکب اربعین خبر داد و گفت: در این راستا همایشی با حضور موکب‌داران اربعین برگزار می‌کنیم و در مجموع ۳۱۳ موکب توسط سازمان اوقاف در داخل کشور و در مرزها و همچنین در کشور عراق در شهرهای نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و همچنین مسیر نجف به کربلا برگزار خواهد شد، البته موکب سازمان اوقاف در شهر سامرا برگزار می‌شود و آنجا آشپزخانه بزرگ احداث شده و ۱۵ هزار پرس غذا توزیع شود.

وی با بیان اینکه امسال برنامه پیاده‌روی به سمت مشهد مقدس در ایام شهادت امام رضا (ع) در روزهای پایانی ماه صفر برقرار است گفت: این برنامه از دهسرخ نیشابور آغاز می‌شود و تا مشهد ادامه دارد و ما هم در طرحی با عنوان میقات‌الرضا ۶۲ موکب برگزار می‌کنیم.

عادل از اجرای برنامه قرار دوازدهم خبر داد و گفت: این برنامه توسط خیران و ارادتمندان امام دوازدهم در روز ۱۲ هرماه برگزار می‌شود و در آن ارزاق به نیازمندان اعطا می‌شود. در این برنامه هرماه ۶۰ هزار بسته معیشتی که هرکدام ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان از ارزش دارد توزیع می‌کنیم، همچنین برای حمایت از افرادی که درگیر بلای خانمان سوز اعتیاد هستند برنامه‌ای با عنوان در پناه امام حسین در ۲۱۰ امامزاده برگزار می‌شود و این افراد تحت حمایت قرار می‌گیرند تا بتوانند از این بلای خانمان‌سوز نجات پیدا کنند.

وی درخصوص موکب سازمان اوقاف در مسیر نجف به کربلا گفت: زمینی در عمود ۱۲۱۷ با مشارکت چند موقوفه خریداری شد و در آن چند سال هم برنامه‌هایی برگزار شد اما امسال یک تغییر رویکرد دادیم و قرار شد در آنجا کارخانه یخ احداث شود و همه موکب‌های مسیر را یخ رایگان بدهد، کارهای اولیه احداث این کارخانه انجام شده و در صورت ثبت مالکیت آن کار احداث آغاز می‌شود.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات