تصاویر بزرگ‌ترین دره منظومه شمسی

شناسهٔ خبر: 94858 -
اخبار سراسری
بزرگ‌ترین دره شناخته‌شده در منظومه شمسی در تصاویر جدیدی از مدارگرد «مریخ اکسپرس» آژانس فضایی اروپا مورد بررسی قرار گرفته است.

 


به گزارش تابناک و به نقل از ساینس آلرت، هنگامی که این مدارگرد در مدار مریخ در حال حرکت بود، یک جفت شیار را در سطح سیاره شکار کرد که بخشی از دره مارینر (Valles Marineris) به نام گرند کانیون مریخ را تشکیل می‌دهند.

نسخه زمینی گرند کانیون در مقابل نسخه مریخی آن با این شکل و شمایل شبیه دره‌ای برای مورچه‌ها است.

دره ماینر با طول ۴۰۰۰ و عرض ۳۲۰ کیلومتر تقریبا ۱۰ برابر طولانی‌تر و ۲۰ برابر گسترده‌تر از سیستم دره عمیقی است که در آمریکای شمالی وجود دارد. زمین چیزی در مقایسه با این دره ندارد که این ویژگی را به شدت برای دانشمندان سیاره‌شناسی جالب کرده است.

مطالعه دقیق جزئیات این ساختارهای طبیعی باورنکردنی می‌تواند به دانشمندان در درک زمین‌شناسی و تاریخ مریخ‌شناسی کمک کند.

تصاویر بزرگ‌ترین دره منظومه شمسی

به‌عنوان مثال، به نظر می‌رسد که مریخ اکنون از نظر زمین‌ساخت (تکتونیکی) منقرض شده است. پوسته آن در یک لایه مجزا ترکیب شده است که درون سیاره را در برمی‌گیرد. این برخلاف زمین است که پوسته آن به صفحاتی تقسیم شده که می‌توانند به اطراف جابجا شوند که طیف وسیعی از پیامدها را به همراه دارد.

تصاویر بزرگ‌ترین دره منظومه شمسی

دانشمندان فکر می‌کنند دره ماینر زمانی شکل گرفت که مریخ دارای صفحات تکتونیکی بود. تحقیقات اخیر نشان داده است که سیستم دره در نتیجه شکاف در حال گسترش بین صفحات، مدت‌ها پیش شکل گرفته است. این امر دره ماینر را بسیار جالب می‌کند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات