حمله پلیس آمریکا به جوان سیاهپوست در ایالت تنسی

شناسهٔ خبر: 94832 -
اخبار سراسری
هنوز یک ماه از کشته شدن "جیلند واکر" جوان سیاهپوست ۲۵ ساله آمریکایی با شلیک ۶۰ گلوله پلیس شهر اکرون در ایالت اوهایو، نمی‌گذرد که این بار حمله بیرحمانه پلیس به جوان سیاهپوست دیگری در تنسی خبرساز شده است.

به گزازش «تابناک» به نقل از ایرنا، ویدئویی ناراحت کننده از حمله پلیس به یک مرد سیاهپوست در ایالت تنسی آمریکا در رسانه های اجتماعی این کشور منتشر شده که واکنش کاربران را به دنبال داشته است.

بر اساس گزارش ها، پس از اینکه "براندون کالووی" ۲۵ ساله در مقابل تابلوی ایست توقف نکرد، پلیس وی را تعقیب و پس از توقف به وی حمله کرد و او را مورد ضرب و شتم قرار داد.

پلیس در گزارش خود ادعا کرده است که کالووی علاوه بر عدم توقف در مقابل تابلوی ایست، سرعت غیر مجاز نیز داشته و در منطقه با محدودیت ۲۰ مایل بر ساعت، با سرعت ۳۲ مایل بر ساعت رانندگی کرده است.

پلیس آمریکا مدعی است کالووی پس از آنکه افسران پلیس او را تعقیب کردند در مقابل خانه خود توقف و به داخل خانه رفته است.

اما تصاویر گرفته شده از سوی آشنایان کالووی در خانه نشان می دهد که پلیس با شکستن در ورودی این مرد سیاهپوست را دنبال و به سوی او با اسلحه شوکر شلیک کرده است.

در تصاویر ضبط شده صدای یک زن شنیده می شود که فریاد می زند و از پلیس می خواهد به ضرب و شتم کالووی پایان دهند.

این زن سپس به افسران پلیس هشدار می دهد که آنها بسیار خشن عمل می کنند و وی درحال ضبط عملکرد آنها است.

بر اساس گزارش نیویورک پست، پلیس در نهایت کالووی را با صورتی خونین از خانه‌اش خارج می کند اما تصاویر منتشر شده در رسانه های اجتماعی صورت آغشته به خون کالووی را نشان می دهد که بر روی آسفالت خیابان افتاده است.

بر اساس گزارش پلیس، افسران از سلاح شوکر و باتوم برای کنترل کالووی استفاده کردند. پلیس همچنین این جوان سیاهپوست را به فرار از بازداشت، مقاومت، بی نظمی، عدم توقف در مقابل تابلوی ایست و سرعت غیرمجاز متهم کرده است.

آندره وارتون وکیل کالووی می گوید که یکی از افسران پلیس پای خود را روی گردن موکلش گذاشته است. او همچنین به شبکه ۱۳ فاکس گفت که صورت این جوان ۲۵ ساله هشت بخیه خورده است.

بر اساس گزارش‌ها، در سال گذشته میلادی بیش از یک هزار و ۴۰ نفر آمریکایی بدست پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده‌اند.

مطابق آمار موجود، اگرچه در میان کشته‌شدگان سال گذشته سفیدپوست هم دیده می‌شود، اما شمار سیاهپوستان کشته شده به دست پلیس به میزان نامتناسبی بالا است. بنابر آمار رسمی اعلام شده، سیاپوستان اگرچه کمتر از ۱۳ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما بیش از دو برابر سفیدپوستان به دست پلیس این کشور به قتل می‌رسند.

قتل جورج فلوید سیاهپوست در ۲۵ مه سال ۲۰۲۰ میلادی ( پنجم خردادماه سال ۱۳۹۹) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا زیر زانوی درک شووین افسر پلیس سفید پوست آمریکا منجر به بزرگترین اعتراض علیه بی عدالتی نژادی در این کشور در چند نسل اخیر شد.

مردم سراسر آمریکا همچنان خواستار برقراری عدالت در مورد قتل‌های داونته رایت، ریشارد بروکس، دانیل پرود، برونا تیلور و بسیاری دیگر شدند. پرونده سه مرد سفیدپوست متهم به قتل احمد آربری هنگامی که او سال گذشته در حال دویدن در جورجیا بود، انتقادات گسترده ای در آمریکا را به دنبال داشته است.

برخی ایالت های آمریکا اگرچه سیاست های خود را ظاهرا تغییر داده اند، اما فهرست رو به رشد کشته شدن سیاهپوستان در این کشور نشان می دهد که به رغم ادعای دموکراسی و برتری در زمینه حقوق بشر، مسیر طولانی در نابودی نژاد پرستی دارد.

جورج فلوید در آخرین لحظات عمرش به درک شوین پلیس سفیدپوستی که وزنش را روی گردن او انداخته بود، می گفت: "نمی‌توانم نفس بکشم." و پس از او سیاهپوستان بسیار دیگری نیز نتوانستند نفس بکشند چه با خشونت پلیس و چه در تیراندازی های مرگبار جمعی که با انگیزه های نژاد پرستانه رخ داده است.

نتایج نظرسنجی واشنگتن پست- موسسه آیپسوس که بین ۱۸ تا ۲۰ ماه مه (۳۰-۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱) انجام و ۳۱ اردیبهشت ماه منتشر شد، نشان می دهد که ۷۵ درصد از سیاهپوستان آمریکایی نگران آن هستند که به دلیل نژاد خود مورد حمله فیزیکی قرار بگیرند.

به گزارش تارنمای هیل، این نظرسنجی نشان داد سه چهارم از سیاهپوستان آمریکایی می گویند نگران آن هستند که خودشان یا نزدیکانشان، به دلیل نژاد سیاه داشتن مورد تعرض فیزیکی قرار گیرند.

نتایج این نظرسنجی یک هفته بعد از تیراندازی مرگبار درمنطقه سیاه پوست نشین بوفالو در نیویورک منتشر شد.

این نتایج که روز شنبه منتشر شده نشان می دهد که ۷۰ درصد آمریکایی های سیاه پوست بر این باورند که نیمی و یا حتی بیشتر از نیمی از آمریکایی های سفید پوست دارای باورهای برتری طلبانه هستند. تنها ۱۹ درصد از آنها بر این باورند که تعداد آمریکایی های سفید پوست با چنین باورهایی کمتر از نیمی است.

دو سوم شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند برتری طلبان سفیدپوست امروز نسبت به پنج سال گذشته مشکل بزرگتری محسوب می شوند. در مقایسه ۲۸ درصد گفتند که هیچ تغییری در میزان مشکل افرینی حامیان چنین باوری حاصل نشده و تنها ۵ درصد باورهای برتری طلبانه را کمتر از پنج سال پیش ارزیابی کردند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات