تظاهرات مخالفان همه‌پرسی قانون اساسی در تونس

شناسهٔ خبر: 94829 -
اخبار سراسری
صدها تونسی عصر شنبه در پایتخت این کشور علیه برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رویترز، پایتخت تونس عصر شنبه صحنه تظاهرات مخالفان برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید این کشور بود.

بر اساس این گزارش، معترضان، تصویب قانون اساسی جدید این کشور را غیرقانونی می‌دانند که باعث کاهش نقش پارلمان و نهادهای نظارتی می‌شود.

مخالفان می‌گویند که همه پرسی آخرین بخش از مجموعه اقداماتی است که قیس سعید رئیس جمهور این کشور در جهت تحکیم قدرتش برداشته است.

معترضان در خیابان «حبیب بورقیبه» واقع در مرکز پایتخت شعارهایی مانند «همه پرسی رها کنید»، «حکومت استبدادی را متوقف کنید» و «سعید برو» سر دادند.

روز جمعه نیز پایتخت تونس شاهد صحنه دیگری از حضور مخالفان برگزاری پیش نویس همه پرسی قانون اساسی جدیدی بود که قیس سعید رئیس جمهور تونس قصد برگزاری آن را در دو روز دیگر یعنی سوم مردادماه جاری دارد.

درگیری بین پلیس تونس و معترضان در خیابان بورقیبه به با شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان همراه بود و همزمان "قیس سعید" رئیس جمهور تونس اخلالگران در انجام همه پرسی این پیش نویس را تهدید به مقابله کرد.

به نوشته رسانه‌ها، این پیش نویس قانون اساسی جدید تونس اختیارات گسترده‌ای به رئیس جمهور اعطا می‌کند.

رئیس جمهور تونس در آغاز اقدام به طرح یک پیش نویس قانون اساسی کرد ولی اندکی بعد بیش از ۴۰ مورد اصلاحیه برای آنچه آن را تصحیح اشتباهات موجود خواند، به آن اضافه کرد و در این راستا متن مفاد پیش نویس را تغییر داده یا واژه‌های جدیدی به آن اضافه کرد.

کمیسیون انتخابات از ثبت نام بیش از ۹.۳ میلیون رای دهنده برای این همه پرسی خبر داده و قرار است درهای شعب اخذ رای از ساعت ۵ صبح تا ۹ شب به وقت گرینویچ به روی مردم باز شود.

براساس اعلام رسانه‌ها، با توجه به تحولات بحث برانگیز در تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید، کارشناسان نرخ مشارکت را اندک پیش بینی می‌کنند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات