واکنش پرایس به درخواست پلوسی درباره روسیه

شناسهٔ خبر: 94623 -
اخبار سراسری
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به درخواست رئیس مجلس نمایندگان این کشور برای تعلل نکردن در معرفی روسیه بعنوان حامی تروریسم اعلام کرد: واشنگتن قبل از معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم "شواهد" را بررسی و تایید می کند.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی گفت، واشنگتن تصمیم خود برای معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم را بر اساس معیارهای قانونی موجود و "شواهد بر روی زمین" اتخاذ خواهد کرد.

وی گفت: وظیفه ما بکارگیری معیارهای قانونی تعیین شده از سوی کنگره و مقایسه آنها با شواهد موجود در زمین است. این کاری است که ما در طول این جنگ انجام داده ایم

پرایس افزود: برای اینکه آمریکا روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی کند، باید قوانین و پروتکل هایی را که از قبل وجود دارد، دنبال کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال خاطرنشان کرد که معیارهای خاصی توسط کنگره تعریف شده است که در این مورد خاص باید رعایت شود.

پرایس همچنین گفت که آمریکا و متحدان و شرکایش همچنان به اعمال و حفظ تحریم های جامع علیه روسیه ادامه می دهند و بیش از ۳۰ کشور در سراسر جهان در این وضع این تحریم ها مشارکت دارند.

دو منبع آگاه آمریکایی اعلام کردند که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه هشدار داده است اگر وزارت خارجه این کشور در معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم تعلل نکند، کنگره این کار را انجام خواهد داد.

به گزارش ایرنا از اسپوتنیک، به گفته این منابع این هشدار در جریان گفت وگوی تلفنی پلوسی و بلینکن در اوایل هفته جاری مطرح شده است.

مقام دارای اختیار برای معرفی کشورهای حامی تروریسم وزیر امور خارجه آمریکا است. با این حال برخی از نمایندگان کنگره معتقدند هیچ مانعی برای تصویب قانون مربوطه توسط کنگره و معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم بدون مشارکت وزارت امور خارجه این کشور وجود ندارد.

یکی از مقام‌های دموکرات گفت: تصویب قانون در کنگره مسیری پیچیده‌تر از تصمیم وزیر خارجه برای قرار دادن یک کشور در این فهرست است، اما به دولت آمریکا حمایت سیاسی لازم برای تشدید فشار اقتصادی و لفاظی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را می‌دهد.

به ادعای آمریکا، کشورهای حامی تروریسم کشورهایی هستند که به طور سیستماتیک از اقدام‌های تروریستی بین‌المللی حمایت کرده یا با آن‌ها سر و کار دارند. کشورهایی که در این فهرست قرار دارند مشمول تحریم‌های اقتصادی و سیاسی از سوی آمریکا می‌شوند. در سال ۲۰۲۲ این فهرست شامل کشورهایی از جمله کوبا، کره شمالی و سوریه است.

به گزارش ایرنا، این درحالی است که آمریکا خود از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و مقام‌های این کشور در گذشته به ایجاد گروه‌های تروریستی مانند داعش اعتراف کرده‌اند.

پیشتر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از درخواست اوکراین از کنگره آمریکا برای معرفی روسیه به عنوان کشور حامی تروریسم حمایت کرده بود.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است که روسیه را به عنوان کشور حامی تروریسم معرفی کند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات