نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه/ در حال به روز رسانی

از سفیر روسیه در ایران می خواهیم درباره مسائل داخلی مداخله نکنند/ منتظر تصمیم سیاسی آمریکا هستیم/ تهران اکنون پایتخت دیپلماسی منطقه ای است

شناسهٔ خبر: 94496 -
اخبار سراسری
نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار شد و ناصر کنعانی به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

منتظر تصمیم سیاسی آمریکا هستیم

بین الملل تابناک: نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه 1401 برگزار شد و ناصر کنعانی به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در دومین نشست خبری با خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت:روزهای پرکار و پر تلاشی را همه ما داشتیم وخبرنگاران در این روزهای بسیار پرکار دیپلماتیک در کنار وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بودند. پس از چندین هفته ترافیک دیپلماتیک و حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران، بار دیگر ایران میزبان یک نشست بسیار مهم و درخشان بود. تهران در حال حاضر به پایتخت دیپلماسی و مقابل با یک جانبه‌گرایی و نظامی‌گرایی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: دیپلماسی پویا و هوشمند و عمل‌گرای ایران در ماه‌های گذشته، همه توان و ظرفیت خود را برای تثبیت امنیت در منطقه و دوستی با کشورهای مسلمان به کار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای یک وزنه تعادل است که نقش مهمی در سوریه دارد و در مورد بحران اوکراین نیز تهران محل رجوع و مشورت است. منطقه ما بیش از آنچه که نیازمند ائتلاف‌های ساختگی و پوشالی با هزینه‌های هنگفت از جیب ملت‌های منطقه باشد، نیاز به سامانه دوستی، همکاری، همسایگی و امنیت جمعی نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد سفر اردوغان به تهران گفت: شاهد اتفاق بسیار مهمی بودیم، سفر آقای اردوغان به تهران به منظور دو موضوع بود،ایشان هم برای شرکت در اجلاس آستانه و هم به منظور برنامه جامع همکاری‌های بلند مدت بین دو کشور به تهران آمد که سابقه آن به ۳۰ آبان ماه و در سفر چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به تهران که پیشنهادش از سوی امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه کشورمان به طرف ترکیه ارائه شده بود که به جهت همکاری‌های بلندمدت میان کشور و توسعه مناسبات سندی را تدوین کنیم که پیش نویس سند در سفر اوایل تیرماه وزیر خارجه کشورمان به همتای ترکی داده شد که روز گذشته به امضای مقامات دو کشور رسید و  این سند به طور عام برنامه جامع بلند مدت همکاری دو کشور است.

وی ادامه داد:  در این سند همکاری بلند مدت میان دو کشور، چشم انداز همکاری دو کشور در حوزه انرژی، آب و هوا، حمل و نقل و ... مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته فرامرزی وجود دارد. امیدواریم نتیجه اجرای سند را در ارتقای مناسبات دو کشور در آینده شاهد باشیم.

کنعانی در مورد ادعای رویترز مبنی بر مذاکرات بین ایران و 1+4 گفت: این موضوعی است که محل توجه جدی برای رسانه‌ها و افکار عمومی است، برخلاف ادعایی که طرف آمریکایی در خصوص نافرجام بودن مذاکرات دوحه عنوان کرده‌اند. مذاکرات دوحه مذاکرات خوبی بوده است و راه را برای ادامه مذاکرات و توافق هسته‌ای باز گذاشته است و آقای بورل پیگیر موضوع برای آماده‌سازی ادامه مذاکرات در دوره بعدی است.

وی افزود: طرف ایرانی هم به جدیت موضوع را دنبال می‌کند و گفت‌وگوی آقای امیرعبداللهیان با بورل نیز در همین راستا بوده است، زمینه برای توافق فراهم است و ما معتقدیم مشکل اساسی برای توافق وجود ندارد و آمریکا نیاز به تصمیم سیاسی دارد و آمریکا باید تصمیم خود را اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد دیدار وزیر خارجه سوریه و ترکیه در تهران گفت: وزیر خارجه سوریه در پاسخ به دعوت وزیر خارجه کشورمان به تهران سفر کرد و در این سفر موضوعات مرتبط با همکاری‌های دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد تعادل قرار خواهد گرفت، در خصوص اختلافات موجود در مورد شمال سوریه و نگرانی هایی که ترکیه دارد و مباحثی در خصوص احتمال عملیات نظامی در شمال سوریه مطرح بوده است، رایزنی ها و گفت‌وگوهایی انجام شد، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه دیپلماسی بسیار فعال و عمل‌گرایانه‌ای داشته و به طور مستمر در سطوح مختلف تماس‌ها و گفت‌وگوها به صورت دوجانبه با همتای سوری و ترکیه برقرار بوده است و ایران تاکید می‌کند که اقدام نظامی می‌تواند به تشدید بحران در سوریه منجر شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر بایدن به منطقه گفت: ایالات متحده اگر خواهان امنیت در منطقه است باید دست از دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه بر دارد و به دنبال ایجاد ائتلاف‌های نمادین در منطقه نباشد.رژیم صهیونیستی همواره به دنبال این بوده است که با این سفر یک ائتلاف منطقه‌ای برای اعمال فشار بر ایران تشکیل دهد. 

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سفیر روسیه در تهران در مصاحبه با روزنامه شرق که مدعی بود غرب به دنبال گسترش همجنس گرایی در ایران است، اظهار کرد: ما قطعا انتظار داریم که سفرای محترم خارجی مقیم در تهران در مورد موضوعات و مسائل داخلی ایران اظهارنظر و مداخله نکنند. وزارت امور خارجه حتما نسبت به این مسائل حساسیت دارد و بر مبنای مسئولیت ذاتی خود عمل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: باید از دامن زدن به موضوعاتی که موجب بروز حواشی غیرضروری در مناسبات ما با همسایگان میشود باید خودداری کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: تاکنون پنج دور مذاکرات بین مقامات ایران و عربستان صورت گرفته است که مثبت و رو به جلو بوده و خوشبختانه برادران ما در دولت عراق بسیار در این زمینه با حسن نیت و با رویکردی سازنده عمل کردند و توانستند نقش مثبتی در برگزاری این جلسات داشته باشند، ارزیابی ما این است این مذاکرات به اندازه‌ای دلگرم کننده بوده است و در حال حاضر میتوانیم بتوانیم دور بعدی نشست دو جانبه را در بغداد و در سطح مناسبی داشته باشیم و بتوانیم با استفاده از دستاوردهای گذشته بتوانیم گام جدی و ملموس به سمت جلو داشته باشیم لذا در حال حاضر فضا مثبت است و امیدواریم بتوانیم به نتیجه جدیدی برسیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تمایل امارات برای اعزام سفیر به تهران گفت: ابراز تمایل مقامات عالی رتبه امارات برای اعزام سفیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم و نشان دهنده شکل گیری فضای مثبت در منطقه تلقی می‌کنیم.

کنعانی همچنین ادامه داد: در سایه گسترش و بهبود مناسبات ایران و عربستان، احتمالا می‌توانیم در مناسبات بین ایران و بحرین نیز شاهد اتفاقات مثبت باشیم.

وی در مورد موضوع انتقال محکومین بین ایران و بلژیک گفت: در خصوص دیپلمات ایرانی اسدالله اسدی، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همواره مواضع خود را بارها تاکید کرده است و بحث موافقت‌نامه های قضایی در اشکال مختلف اعم از توافق نامه‌هایی از جمله استرداد مجرمین، انتقال محکومین و همکاری‌های مربوط به مباحث کیفری و مدنی بین کشورها یک موضوع عادی و روتین است و گمان می‌کنم ایران و هم بلژیک تعداد قابل توجهی از این نوع موافقت‌نامه‌ها با کشورهای مختلف قبلاً امضا کردند.

سخنگوی وزارت امورخارجه ادامه داد: در خصوص بازداشته دیپلمات کشورمان بارها مواضع خود را اعلام کردیم.بازداشت دیپلمات ایرانی یک فرآیند کاملا غیرقانونی و نقض فاحش کنوانسیون ۱۹۶۱ وین بوده است و تاکید می‌کنیم خواست ما از دولت بلژیک این است که دیپلمات ایرانی را آزاد کند و از ایشون اعاده حیثیت کند و خسارت وارده را جبران کند و نسبت به بدعت گذاشته شده در نقض مصونیت دیپلمات‌ها مسئولیت خود را قبول کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا در مورد سدسازی‌های ترکیه در نشست روز گذشته گفت‌وگوهایی انجام شد، گفت: گفت‌وگوها بین ایران و ترکیه در خصوص مسائل زیست محیطی همواره در جریان است و از چندماه گذشته فعالیت خود را در این موضوع شروع کرده است.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری تجمعات پراکنده تروریست‌های منافق در برخی از کشورهای اروپایی، گفت: ماهیت گروهک تروریستی منافقین روشن است و دستان پلید و جنایتکار این جریان تروریستی به خون بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی و مسئولان عالی‌رتبه ایران و برخی شهروندان خارجی و عراقی آلوده است.کشورهای اروپایی در یک مقطع زمان و با رویکرد سیاسی این سازمان را با این توجیه که این سازمان از رویکرد نظامی و مسلحانه دست برداشته و صرفا وارد فاز سیاسی شده است، آن را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کردند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات