هراس کاخ سفید از سفر پوتین به ایران

شناسهٔ خبر: 94454 -
اخبار سراسری
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در هراس از تقویت هر چه بیشتر روابط میان تهران- مسکو، به سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تهران واکنش نشان داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، این مقام کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران ادعا کرد: این سفر نشان می دهد که پوتین به دلیل حمله به اوکراین بسیار منزوی شده است.

این مقام آمریکایی مدعی شد سفر پوتین به ایران نشان می دهد که مسکو در پایگاه دفاعی خود و تامین نیروهای روسیه در اوکراین با مشکل مواجه شده است.

کربی در عین حال درباره ادعای ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه اذعان کرد: آمریکا مدرکی مبنی بر اینکه ایران به روسیه پهپاد فروخته است، در دست ندارد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین ادعا کرد دولت آمریکا شواهدی در دست دارد که نشان می دهد روسیه در حال ایجاد زمینه برای نقض حاکمیت اوکراین و الحاق خاک این کشور است.

این مقام آمریکایی ادعا کرد که فعالیت های برنامه ریزی شده روسیه شامل برگزاری رفراندوم های ساختگی، ترویج شعب بانک های روسیه، تحمیل واحد پول روسیه و خرابکاری اینترنت است.

وی افزود: آمریکا درحال آماده سازی کمک های نظامی بیشتر به اوکراین است که در هفته جاری اعلام خواهند شد. این کمک ها شامل سامانه راکتی موسوم به "هیمارس" می شوند.

ولادیمیر پوتین که برای شرکت در اجلاس سه جانبه کشورهای ضامن روند آستانه به ایران سفر کرده است پس از ورود به تهران با حضور در نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران با آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد.

دو طرف ضمن یادآوری موفقیت‌های مشترک در مقابله با تروریسم، بر ضرورت توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه تاکید کردند و از اراده جدی خود را برای تقویت امنیت کشورهای مستقل در منطقه خبر دادند.

رئیسی در این دیدار اراده دو کشور بر توسعه مناسبات دوجانبه را قابل توجه خواند و گفت: پس از دیدار در مسکو و عشق‌آباد، روند همکاری‌ها رو به رشد بوده و این روند همچنان باید تقویت شود.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه همکاری موفقیت‌آمیز دو کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه، این همکاری را زمینه‌ساز تقویت امنیت و ثبات در منطقه دانست و افزود: کشورهایی که در منطقه غرب آسیا مدعی مبارزه با تروریسم بودند، هیچ گام موثری در این زمینه برنداشتند اما این جمهوری اسلامی ایران و روسیه بودند که با همکاری جدی در بحث مبارزه با تروریسم، صداقت و اراده جدی خود را در این زمینه نشان دادند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در سرزمین میهمان‌نواز ایران، از افزایش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه امنیت بین‌المللی خبر داد و گفت: ایران و روسیه سهم بسیار بزرگی در حل‌ و فصل بحران سوریه دارند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار رئیس‌جمهور روسیه و هیات همراه با تأکید بر ضرورت عملیاتی شدن تفاهم‌ها و قراردادهای بین دو کشور، هوشیاری در مقابل سیاست‌های فریبکارانه غرب را لازم دانستند و تأکید کردند: آمریکایی‌ها از منطقه شرق فرات در سوریه باید بیرون رانده شوند.

به گزارش ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر روز سه شنبه در این دیدار با تأکید بر اینکه حوادث جهانی نشان‌دهنده نیاز ایران و روسیه به همکاری‌های روزافزون و متقابل است، افزودند: تفاهم‌ها و قراردادهای متعددی بین دو کشور از جمله در بخش نفت و گاز در جریان است که باید تا انتها پیگیری و عملیاتی شوند.

ایشان همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه را بویژه در پی تحریم‌های غرب، ضروری و به نفع هر دو کشور دانستند و در خصوص حوادث اوکراین گفتند: جنگ یک مقوله خشن و سخت است و جمهوری اسلامی از اینکه مردم عادی دچار آن شوند به هیچ وجه خرسند نمی‌شود اما در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه غربی‌ها با روسیه قوی و مستقل به‌کلی مخالف هستند، ناتو را موجودی خطرناک خواندند و افزودند: اگر راه در مقابل ناتو باز باشد حد و مرزی نمی‌شناسد و اگر جلوی آن در اوکراین گرفته نمی‌شد، مدتی بعد به بهانه کریمه، همین جنگ را به راه می‌انداختند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات