دارویار؛ ذبح طرح خوب با اجرای فاجعه بار

شناسهٔ خبر: 94400 -
اخبار سراسری
اولین روزهای اجرای طرح دارویار برای اصلاح یارانه دارو داد مردم را از اجرای ناقص طرح درآورد.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، اصلاح یارانه دارو براساس طرحی به نام «دارویار» که باید با وجود اصلاح ارزی واردات و تولید دارو‌ها در کشور، از مردم در برابر گرانی دارو‌ها حفاظت کند، اما انگار در روز‌های ابتدایی طرح نگرانی‌هایی که مردم و مسئولان از آن سخن گفته بودند در برخی موارد به وقوع پیوسته است، در گذشته این اشکالات اجرایی بیان و برای آن راهکار‌های مناسب پیش بینی می‌شد، اما حالا در عمل داد مردم از گرانی دارو که به دلیل اجرای ناقص این طرح به وجود آمده، بالا رفته، ولی متولیان استانی پاسخ درخوری نمی‌دهند! این همان زنگ خطری است که پیش از این هم برای طرح‌های خوب دولت پیش آمده و پای اجرا در آن می‌لنگیده است، دارو همانند گوشت یا مرغ نیست که مردم بتوانند تا حل مشکلات فنی و رفع ناهماهنگی‌های سیستمی صبر کنند و خرید نکنند و نیاز به ورود سریع و چاره اندیشی به موقع مسئولان احساس می‌شود، هرچند اولین قدم برای اصلاح اشکالات قبول آن است، اما با پیگیری‌های خراسان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمه سلامت از هرگونه پاسخ در این موضع طفره رفته و به نوعی اشکالات را نمی‌پذیرند.

باری که به دوش مردم افتاد

طبق وعده وزارت بهداشت، با اجرای طرح دارویار، قیمت دارو‌هایی که با نسخه پزشک برای بیمار تجویز می‌شود، نباید هیچ افزایش قیمتی داشته باشد تنها خرید دارو به صورت آزاد و بدون نسخه (البته به غیر از دارو‌های OTC)، شامل افزایش قیمت خواهد بود. برای راستی آزمایی از این وعده مهم که اصلی‌ترین دغدغه مردم و مسئولان در اجرای این طرح بوده، به داروخانه‌های بزرگ شهر مشهد می‌رویم. در اولین داروخانه فردی که برای بیمار خود با نسخه پزشک اطلاعات مربوط به نسخه را در اختیار متصدی داروخانه قرار می‌دهد پس از چند دقیقه به او پاسخ داده می‌شود که دارو خارجی است و سیستم برای ثبت دارو اجازه نمی‌دهد و اگر می‌خواهد باید آن را به صورت آزاد خریداری کند. بیمار تاکید می‌کند این دارویی است که چند بار دیگر تجویز شده و مشکلی برای ثبت و دریافت با بیمه نبوده، اما کارشناس داروخانه مجدد صحبت‌های قبلش را تکرار می‌کند و پیشنهاد می‌دهد از هرکدام از قرص‌ها یک ورق را به صورت آزاد تهیه کند تا مشکلی برای بیمار پیش نیاید و بعدا نسخه را دوباره به داروخانه بیاورند شاید سیستم اصلاح شود. یکی دیگر از بیماران ادعا می‌کند برای همسرش آمپول خون سازی را برای بیماری خاص دریافت می‌کرده که پیش از این قیمت آن ۴۵ هزار تومان بوده، اما حالا یکی از داروخانه‌های بزرگ و مرکزی مشهد به او گفته علاوه بر این، باید ۳۰۰ هزار تومان ما به التفاوت قیمت دارو را پرداخت کند. این فرد می‌گوید: قبلا مصرف ما از این دارو هم زیادتر بود و هرماه باید ۱۲ عدد از این دارو را دریافت می‌کردیم که، چون بیمه و بیمه تکمیلی داشتیم قیمت هر عدد ۴۵ هزار تومان بود که اصلا هیچ وجهی برای آن پرداخت نمی‌کردیم، اما حالا برای هرکدام از این‌ها باید ۳۰۰ هزار تومان بدهیم و می‌گویند دیگر بیمه تکمیلی این مبلغ را قبول نکرده و بقیه هزینه را باید خودم پرداخت کنم. در یکی از داروخانه‌های بزرگ دیگر نیز با مشکل دیگری در این زمینه روبه رو بودیم، چندین نسخه و همراهان بیماران که ساعت‌ها منتظر بودند، اما سیستم بیمه هیچ دارویی را قبول نمی‌کرد و داروخانه هم اعلام می‌کرد که اگر نیاز فوری به دارو دارند باید آزاد حساب کنند! این‌ها بخشی از مشکلات روز‌های ابتدایی اجرای طرح دارویار بود.

مصاحبه را منتشر نکنید!

حالا پس از این کش و قوس‌ها به سراغ مسئولان بیمه سلامت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد رفتیم تا این مشکلات ابتدای اجرای طرح را پیگیری کنیم. کفشدار طوسی روابط عمومی بیمه سلامت استان پس از شنیدن اشکالات اجرایی و حتی تایید برخی از آن ها، زمانی که با سوالات ما درباره این اشکالات اجرایی مواجه شد اعلام کرد که «از قول من هیچ مصاحبه‌ای را ننویسید.» پس از این اقدام قابل تامل روابط عمومی بیمه سلامت استان که پیشتر به عنوان پاسخگوی سوالات بیمه‌ای این طرح نیز معرفی شده بود، سوالات را طبق خواسته وی به صورت مکتوب ارسال کردیم، اما وی این دفعه پاسخ گویی را به وزارت بهداشت پاس داد و در پیامی کوتاه نوشت: حسب پیگیری انجام شده لطفا سوالات مد نظر در این باره را از روابط عمومی وزارت بهداشت پیگیری کنید.

وضعیت گل و بلبل از نگاه معاون علوم پزشکی مشهد!

در ادامه از وحدتی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیز موضوع را پیگیری کردیم، اما وی با بیان این که روز جمعه به همراه مدیرعامل بیمه سلامت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی به داروخانه‌های بزرگ شهر رفته و بازدید داشته و هیچ مشکلی در این زمینه مشاهده نکرده است، گفت: من نمی‌توانم به سوالات کلی پاسخ دهم، این طور نمی‌شود که شما چند مورد کلی را بگویید و من هم پاسخ بدهم، اسم و فامیل افراد، شماره نسخه ها، نام داروخانه و نام دارو‌ها را دقیقا به من بگویید تا بتوانم پیگیری کنم، همین طور روی هوا نمی‌شود، شاید اصلا این‌ها دارو نخریدند، مکمل غذایی بوده، مکمل‌ها که اصلا جزو بیمه نبوده اند، مشکل قطعی سامانه هم که از قبل بوده و جدید نیست، ممکن است موقتی قطع باشد، شما اگر پاسخ می‌خواهید دقیقا اطلاعات را ارسال کنید یا بگویید بیایند و در دانشگاه علوم پزشکی شکایت بنویسند تا بتوانیم آن داروخانه متخلف را پیگیری کنیم. وی افزود: اگر برای یک نفر انجام شده باشد حتما برای چندین نفر شده، خود ما هم تماس‌هایی داشتیم و مشکلاتی را بیان کرده اند، اما اگر سند و مدرک نباشد پاسخ ندارد، از کجا معلوم درست باشد؟

طرحی خوب که نیاز به جراحی اجرا دارد

به هرحال اگرچه این طرح خوب، می‌تواند دست دلالان و قاچاقچیان دارو از کشور را قطع و به رونق تولید دارو در داخل کشور کمک کند، اما عدم تخصیص به موقع منابع و پیش بینی نکردن دقیق مشکلات و البته اجرای پر مشکل آن، برای مردم مشکل ساز شده و ممکن است اثرات مثبت آن را تحت الشعاع قرار دهد و باید فوری به آن رسیدگی کرد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات