وقوع بارش باران در جنوب و جنوب شرق کشور

شناسهٔ خبر: 94397 -
اخبار سراسری
هرچند وضعیت بارندگی کشور کاهشی بوده، اما پیش‌بینی مؤسسه تحقیقات آب نشان می‌دهد که حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان در این هفته و حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته آینده شاهد بالاترین میزان بارش خواهند بود.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، هم‌زمان با آغاز فصل تابستان و گرم‌تر شدن دمای هوای کشور میزان بارش‌ها به‌شدت کاهش‌یافته است به‌گونه‌ای که تعداد زیادی از حوضه‌های آبریز اصلی و درجه‌دو کشور کمترین میزان بارش را در این هفته و هفته بعد تجربه خواهند کرد.

بااین‌حال، گزارش جدید مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو نیز بیانگر آن است که هفته جاری، وقوع بارش‌ها برای مناطق واقع در جنوب و جنوب شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

همچنین باتوجه‌به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته آینده، به‌صورت پراکنده وقوع بارش‌هایی برای مناطق واقع در شمال، جنوب و جنوب شرق کشور مورد انتظار است.

این هفته بیشترین بارش در کدام حوضه‌های آبریز اتفاق افتاد؟

حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان این هفته بیشینه بارش ۹۶ میلیمتری و متوسط محدودهٔ ۲ میلیمتری را دارد که بیشترین میزان در بین حوضه‌های آبریز کشور است.

این هفته حوضه آبریز فلات مرکزی بیشینه بارش ۷۲ میلیمتری بدون متوسط محدوده داشت.

وضعیت بارش در حوضه آبریز مرزی شرق هم بیشینه بارش ۲۸ میلیمتری و متوسط محدوده ۲ میلیمتری را شاهد است.

وضعیت بارش در حوضه آبریز دریای خزر هم بیشینه ۳ میلیمتری و بدون متوسط محدوده بارش است.

در هفته جاری حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیشینه بارش ۱ میلیمتری بدون متوسط بارش دارد و حوضه آبریز قره قوم هیچ میزان بارشی ندارد.

این هفته از مجموعه ۳۰ حوضه آبریز درجه‌ ۲ کشور، ۱۴ حوضه بدون بارش است.

وضعیت بارش حوضه‌های آبریز در هفته منتهی به ۷ مرداد چگونه خواهد بود؟

حوضه آبریز فلات مرکزی که در هفته منتهی به ۳۱ تیرماه شاهد بالاترین میزان بارش بود، در هفته منتهی به ۷ مردادماه هم شاهد بیشترین میزان بارش خواهد بود به‌گونه‌ای که بیشینه بارش ۷۹ میلیمتری و متوسط محدوده ۱ میلیمتری را تجربه خواهد کرد.

مقام دوم پربارش‌ترین حوضه‌ آبریز اصلی در هفته منتهی به ۷ مردادماه متعلق به حوضه آبریز مرزی شرق با بیشینه ۷۰ میلیمتر خواهد بود که ۳ میلیمتر هم متوسط محدوده خواهد داشت.

پس از آن انتظار می‌رود حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان هم در هفته منتهی به ۷ مردادماه بیشینه بارش ۶۶ میلیمتری و متوسط محدوده ۲ میلیمتری داشته باشد.

حوضه آبریز دریای خزر هم در هفته منتهی به ۷ مردادماه بیشینه ۳۱ میلیمتری و متوسط محدوده ۴ میلیمتری را به خود می‌بیند.

حوضه دریاچه ارومیه هم که در هفته منتهی به ۳۱ تیرماه کم‌ترین میزان بارش را داشت در هفته منتهی به ۷ مردادماه بیشینه ۹ میلیمتری و متوسط محدوده یک میلیمتر را تجربه خواهد کرد.

حوضه آبریز قره قوم که در هفته منتهی به ۳۱ تیرماه بدون بارش بود در هفته منتهی به ۷ مردادماه ۷ میلی‌متر بیشینه بارش دارد بدون متوسط محدوده خواهد بود.

همچنین از مجموع ۳۰ حوضه آبریز درجه‌ ۲ در ۹ حوضه قطره‌ای باران نخواهند داشت.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات