کاخ سفید:

به‌دنبال قطع واردات نفت از روسیه هستیم

شناسهٔ خبر: 94360 -
اخبار سراسری
سخنگوی کاخ سفید با متهم کردن روسیه به استفاده از نفت و گاز طبیعی به عنوان سلاح، گفت واشنگتن انتظار دارد با تصمیم عربستان، تولید نفت اوپک پلاس به‌زودی افزایش یابد.

 

کاخ سفید: به‌دنبال قطع واردات نفت از روسیه هستیم
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کارین ژان-پی‌یِر» سخنگوی کاخ سفید بامداد سه‌شنبه به‌صورت تلویحی از فشار آمریکا بر عربستان سعودی برای افزایش تولدی نفت و پر کردن جای روسیه در بازارهای جهانی خبر داد.

ژان-پی‌یر طی نشست خبری در کاخ سفید گفت: «رئیس جمهور [جو] بایدن بر اهمیت عدم واردات نفت روسیه تاکید داشته و ما همچنان بر آن فشار خواهیم آورد. بایدن مطمئن تلاش می‌کند که روسیه و چین به پر کردن خلاء در خاورمیانه روی نیاورند».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی با اشاره به به اعلامیه عربستان مبنی بر افزایش تولید نفت، توضیح داد: «ما از تصمیم اوپک برای افزایش ۵۰ درصدی تولید نسبت به آنچه برای ماه‌های جولای و آگوست برنامه‌ریزی شده بود، استقبال می‌کنیم. ما انتظار داریم به زودی تولید نفت اوپک پلاس افزایش یابد».

این مقام آمریکایی با ادعای اینکه افزایش تولید نفت در بازار پس از سفر بایدن به غرب آسیا تفاوت آشکاری در قیمت سوخت ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: «قیمت هر گالن بنزین به کمتر از ۴ دلار کاهش یافته است و انتظار داریم این کاهش تا هفته‌های آینده ادامه یابد».

ژان-پی‌یر با بیان اینکه قیمت نفت حدود ۳۴ روز است که به طور مداوم در حال کاهش است، مدعی شد: «روسیه پس از حمله به اوکراین از گاز طبیعی و نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند».

طبق این گزارش، وی در ادامه ادعاهای خود گفت: «استفاده روسیه از گاز و نفت به عنوان سلاح، بازار انرژی را تحت فشار قرار داده است که منجر به نرخ بالای تورم شده است. ما متعهد به تنوع بخشیدن به منابع انرژی اروپا هستیم و تضمین خواهیم کرد که اروپا به زودی از انرژی روسیه مستقل شود».

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزود: «ما متوجه هستیم که روسیه ممکن است گاز اروپا را قطع کند، که ما را بر آن داشت تا کارگروهی برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی اروپا تشکیل دهیم».

پیش از این، دولت‌های واشنگتن و ریاض در بیانیه‌ای مشترک پس از سفر بایدن به جده، گفتند که آمریکا از عربستان سعودی حمایت نظامی می‌کند و این کشور عربی نیز متعهد به حفظ تعادل بازار جهانی نفت شد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات