با تحولات منطقه و جهان

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد با

شناسهٔ خبر: 94306 -
اخبار سراسری
دیدار اردوغان و پوتین در تهران، اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل، واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه، شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران و گفت وگوی وزیر جنگ اسرائیل و فرمانده سنتکام درباره ایران از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه و جهان در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

بین الملل تابناک: دیدار اردوغان و پوتین در تهران، اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل، واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه، شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران و گفت وگوی وزیر جنگ اسرائیل و فرمانده سنتکام درباره ایران از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه و جهان در 24 ساعت گذشته بوده اند.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران

دفتر ریاست جمهوری ترکیه یکشنبه شب اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور در جریان سفر خود به ایران با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، دفتر ریاست جمهوری ترکیه یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که اردوغان قصد دارد در تاریخ ۱۸ تا ۱۹ ژوئیه (دوشنبه ۲۷ تا سه‌شنبه ۲۸ تیر) به منظور شرکت در اجلاس کمیته عالی روابط ایران و ترکیه و هفتمین اجلاس سران ابتکار آستانه به ایران سفر کند.

این بیانیه می‌افزاید: هفتمین اجلاس کمیته عالی روابط ایران و ترکیه در ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) برگزار می‌شود و قرار است اقداماتی برای توسعه بیشتر روابط دوجانبه مورد توافق قرار گیرد. در این اجلاس، در کنار مسائل دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و جهانی نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

در ادامه این بیانیه آمده است: اردوغان در همان روز در هفتمین اجلاس سران ابتکار آستانه به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و با حضور پوتین رئیس جمهور روسیه شرکت خواهد کرد. در این اجلاس، طرفین در مورد وضعیت سوریه، مبارزه با سازمان‌های تروریستی که امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، مانند حزب کارگران کردستان و داعش گفت وگوهای سیاسی انجام خواهند داد.

به گفته دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان قصد دارد در حاشیه سفر خود به ایران با پوتین دیدار دوجانبه داشته باشد.

 هفته گذشته بود که سفیر ایران در آنکارا از برگزاری دو اجلاس مهم «کمیته عالی روابط ایران و ترکیه» و هفتمین «اجلاس سران ابتکار آستانه» در تهران خبر داد.

محمد فرازمند سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در صفحه توییتر خود نوشت: «‏در بحبوبه تحولات سرنوشت ساز منطقه‌ای و بین‌المللی، تهران در یک روز میزبان دو اجلاس مهم خواهد بود، «هفتمین اجلاس کمیته عالی روابط ایران و ترکیه» و «هفتمین اجلاس سران ابتکار آستانه» که هر دو اجلاس پس از یک وقفه چند ساله برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: تنوع و حجم ترافیک دیپلماتیک تهران قابل توجه است.

اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل

حزب الله لبنان اعلام کرد که این حزب خواهان جنگ نیست اما برای آن آماه است.

 محمد رعد، رئیس فراکسیون "وفاداری به مقاومت" در پارلمان لبنان در مصاحبه با العهد خطاب به اسرائیل گفت: گاز در منطقه اقتصادی حق ماست و ما بیش از تمام جهان به این سزاوارتر هستیم که حقمان را درباره آب‌ها و گازمان بگیریم.

وی افزود: زمانی که اشاره می‌کنیم که گزینه جنگ به ما اجازه می‌دهد با عزت و کرامت و بدون گدایی از دیگران زندگی کنیم می‌خواهیم بگوییم که ما آزاده هستیم و باید بدانید که با چه کسانی تعامل می‌کنید. ما آرزوی جنگ نمی‌کنیم اما برای آن آماده هستیم. اگر از فرمانده شهید ما در آغاز مقاومت و دیگر شهدا دلیری و شجاعت دیدید در روزهای آتی زمانی که گزینه اشتباه را انتخاب کنید و به تجاوز بپردازید شاهد تمام شجاعت و دلیری ما خواهید بود.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

محمد رعد گفت: ما از حقمان درباره سرمایه‌گذاری در منابع خود و ترسیم مرزهایمان کوتاه نخواهیم آمد. ما کسانی هستیم که در این باره تصمیم می‌گیریم و از هر فرد بااخلاصی در این دولت حمایت می‌کنیم برای اینکه از کرامت و عزت کشور و تمام طوایف و مناطقش حفاظت کنیم. عهد و پیمان ما با تمام فرزندان مقاومت و تمام لبنانی‌ها پایبندی به گزینه مقاومت است تا حاکمیتمان را در کشور حفظ کنیم.

وی تأکید کرد: ما ملت لبنان سروران این کشور هستیم، ما کسانی هستیم که سیاست‌های کشور را براساس منافع ملت و نسل‌های آتی ترسیم می‌کنیم. این‌ها خواهند فهمید که حساب باز کردن بر دشمن اسرائیلی برای تسلیم شدن منطقه ما کاری عبث و بیهوده است. دشمن اسرائیلی هیچ جایی در منطقه ما ندارد.

واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه

نشریه عبری زبان «اسرائیل هیوم» روز یکشنبه به نقل از یک مقام امنیتی رژیم صهیونیستی نوشت بعید است که قرارداد فروش پهپاد میان ایران و روسیه شامل توافقی برای محدود کردن فعالیت اسرائیل در سوریه باشد.

یک مقام سیاسی رژیم صهیونیستی نیز به این نشریه گفت که اسرائیل به طور کلی نزدیکی میان روسیه و ایران را ترجیح نمی‌دهد.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید دوشنبه (۱۱ ژوئیه) در اظهاراتی مدعی شد که ایران بزودی چند صد پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه تحویل می‌دهد. وی در کنفرانسی خبری در واشنگتن ادعا کرد: اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ایران خود را آماده می‌کند، تا در فرصتی بسیار کوتاه چند صد پهپاد و از جمله پهپادهایی که قابلیت حمل سلاح داشته باشند را تحویل روسیه دهد.

شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

«جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده سفر چهار روزه خود به خاورمیانه را با تلاش برای اطمینان بخشی از نفوذ واشنگتن در منطقه به پایان رساند، اما هیچ یک از اهداف اصلی او محقق نشد.

به نوشته شماره یکشنبه وبگاه چینی «گلوبال تایمز»، کارشناسان بر این باورند که چرخش بایدن به سمت کشورهای خاورمیانه در شرایطی که آمریکا در بحران نفتی قرار دارد، خودخواهی و ریاکاری آمریکا را بیشتر برابر کشورهای منطقه آشکار کرده و اولین سفر بایدن به خاورمیانه یک اشتباه بزرگ و ناخوشایند دیپلماتیک بود.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

یک استاد موسسه روابط بین‌الملل در دانشگاه روابط خارجی چین در پکن که مایل به افشای نام خود نبود گفت، سفر بایدن به خاورمیانه هم «بی ثمر» و هم «شرم آور» بود، زیرا دو هدف اصلی دولت وی هماهنگ کردن کشو‌های منطقه برای ایجاد یک بازدارندگی موثر علیه ایران و فشار بر افزایش عرضه نفت شکست خورد. استاد موسسه روابط بین‌الملل در دانشگاه روابط خارجی چین در پکن گفت که تاکنون هیچ یک از این اهداف محقق نشده است.

«زو ویلی» مدیر «موسسه مطالعات خاورمیانه» در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای، خاطرنشان کرد که سفر بایدن به خاورمیانه نشانه‌های نگران‌کننده‌ای به کشورهای منطقه می‌فرستد، زیرا آنها به وضوح می‌بینند که ایالات متحده در تلاش برای حل مشکلات نیست، بلکه به دنبال رهبری در در منطقه و دامن زدن به اختلافات بیشتر است.

این کارشناس مستقر در پکن، با اشاره به اینکه چین هیچ کشور دشمنی در خاورمیانه ندارد بلکه فقط همکاری مستحکم و سودمند متقابل دارد، گفت: «آمریکا به سختی متحدانش را برای مهار چین به دست آورد. به‌علاوه، چین به کشورهای خاورمیانه موعظه نمی‌کند که چه کاری انجام دهند و چه ارزش‌هایی را باید اتخاذ کنند و تحریم‌هایی علیه آنها اعمال نخواهد کرد.»

سخنگوی سفارت چین در فلسطین اشغالی نیز روز شنبه گفت: «خاورمیانه سرزمین مردم آن است، نه حیاط خلوت کسی.»

بر اساس این گزارش، از زمان اتمام سفر بایدن به فلسطین اشغالی و عربستان سعودی، رسانه‌ها و تحلیلگران متعددی به ناچیز بودن دستاوردهای آن اشاره کرده‌اند.

گفت وگوی وزیر جنگ اسرائیل و فرمانده سنتکام درباره ایران

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی یکشنبه شب گفت که با فرمانده نیروهای سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا) درباره ایران صحبت کرده است.

به گزارش الجزیره، «بنی گانتس» گفت: با «مایکل اریک کوریلا» فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا درباره چالش‌های منطقه‌ای و تقویت همکاری‌ها در خاورمیانه گفت‌ وگو کردم.

دیدار اردوغان و پوتین در تهران/ اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ با اسرائیل/ واکنش اسرائیل به همکاری نظامی ایران و روسیه/ شکست بایدن در ایجاد بازدارندگی علیه ایران

وی در ادامه مدعی فعالیت‌های ایران از طریق نیروهای نیابتی‌اش در عرصه دریا شد و در این باره افزود: همچنین با فرمانده سنتکام درباره این فعالیت‌های ایران رایزنی کردم.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز گفت که کوریلا درباره اهمیت ساختار دفاع موشکی و ضرورت همکاری امنیتی منطقه‌ای تاکید کرده است.

 

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات