با تحولات هسته ای

بلومبرگ: مذاکرات هسته‌ای بعد از سفر بایدن به خاورمیانه آغاز می شود/ یک مقام ایرانی به الجزیره گفت: آماده توافق در عرض چند روز هستیم/محمد اسلا

شناسهٔ خبر: 92712 -
اخبار سراسری
مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ در وین که از چندماه پیش به دلیل اختلافات بین تهران و واشنگتن متوقف شده بود، سه شنبه این هفته در دوحه قطر از سر گرفته شد و روز چهارشنبه نیز خاتمه پیدا کرد. مذاکراتی که در رابطه با نتایج آن خبرهای متناقضی شنیده می شود. در حالی که آمریکا و اروپا اعلام کرده اند مذاکرات شکست خورده است، ایران معتقد است نتیجه مذاکرات شکست نبوده است.

محمد اسلامی: برجام حاصل بیست سال مذاکره است

بین الملل تابناک: مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ در وین که از چندماه پیش به دلیل اختلافات بین تهران و واشنگتن متوقف شده بود، سه شنبه این هفته در دوحه قطر از سر گرفته شد و روز چهارشنبه نیز خاتمه پیدا کرد. مذاکراتی که در رابطه با نتایج آن خبرهای متناقضی شنیده می شود. در حالی که آمریکا و اروپا اعلام کرده اند مذاکرات شکست خورده است، ایران معتقد است نتیجه مذاکرات شکست نبوده است.

یک مقام ایرانی به الجزیره گفت: آماده توافق در عرض چند روز هستیم
۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۱۸:۴۶

یک مقام ایرانی بدون ذکر نام خود به شبکه الجزیره، گفت که تهران هرگز میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهد کرد و این واشنگتن بود که از توافق خارج شده و اجرای آن را متوقف کرد.

او در خصوص مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در دوحه نیز گفت که این مذاکرات ادامه خواهد داشت و دوحه در ادامه مسیر وین و هدف آن حل سریع و مبتکرانه اختلافات باقی مانده است.

این مقام ایرانی افزود:‌ «می‌توان به توافق قابل قبولی دست یافت، به شرطی که واشنگتن در مسأله رفع تحریم‌ها واقع‌بینانه رفتار کند. ما آماده توافق قوی و قابل قبولی در عرض چند روز هستیم و این مسأله نیازمند این است که آمریکا تصمیمات روشنی بگیرد.»

او سپس تأکید کرد که مسئولیت عدم نتیجه‌بخش بودن مذاکرات دوحه و وین متوجه دولت آمریکاست.

بلومبرگ: مذاکرات هسته‌ای بعد از سفر بایدن به خاورمیانه آغاز می شود
۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۱۸:۴۴

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که مذاکرات برای رفع تحریمها و احیای برجام احتمالا بعد از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه دوباره آغاز خواهد شد.

براساس این گزارش، دیپلمات اروپایی آگاه از روند مذاکرات گفته اند، اگر چه مذاکرات دوحه پیشرفتی نداشت اما انتظار می رود این مذاکرات فراتر از مهلت اعلام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان ماه جولای ادامه یابد.

دیپلمات سوم نیز که با این مذاکرات آشناست، گفته تلاش ها ممکن است پس از سفر بایدن به منطقه غرب آسیا دوباره از دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شود.

مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه، ۹ تیرماه، در توییتی نوشت که «به دنبال انجام مذاکرات دوحه، مرحله بعدی مذاکرات را با اتحادیه اروپا هماهنگ خواهیم کرد.»

وی در حالی از تلاش برای هماهنگی دور بعدی مذاکرات هسته‌ای خبر می‌دهد که یک مقام ارشد آمریکایی پیشتر به رویترز گفته بود که پس از مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در دوحه که بدون نتیجه به پایان رسید، شانس احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام کمتر شده است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت که چشم‌انداز (احیای) توافق (برجام) پس از دوحه بدتر از قبل از آن است و روز به روز «بدتر» خواهد شد.

اما مجید تخت روانچی در شورای امنیت در جمع خبرنگاران گفت: «تیم ما آماده تعامل سازنده برای دستیابی به یک توافق است. چنان چه آمریکا واقع‌بینانه عمل کند و عزم جدی برای اجرای تعهدات خود داشته باشد، توافق دور از دسترس نیست.»

چین: آمریکا خطاهایش را در قبال ایران و برجام جبران کند

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین پس از انجام مذاکرات هسته‌ای غیر مستقیم بین ایران و آمریکا در دوحه پایتخت قطر ابراز امیدواری کرد که طرفین تلاش‌های دیپلماتیک را برای یافتن اساس مشترک در مورد مسائل حل نشده افزایش دهند و موانع از سرگیری پایبندی کامل (به برجام) را از سر راه بردارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تاکید کرد: آمریکا به عنوان کشوری که مساله هسته‌ای ایران را به وجود آورد، باید اشتباهات خود را جبران کرده و به نگرانی‌های قانونی ایران فعالانه پاسخ دهد.

وی همچنین تصریح کرد که آمریکا باید بکوشد تا بزودی به نتایجی از مذاکرات ازسرگیری اجرای برجام دست یابد.

محمد اسلامی: برجام حاصل بیست سال مذاکره است

محمد اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در بزرگداشت شهدای هفت تیر و یادواره ۱۷ هزار شهید ترور که به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، در حیاط مسجد هارونیه در میدان امام علی (ع) برگزار شد، با بیان اینکه ریشه مصیبتی که برای هسته‌ای ایران ایجاد شده در دشمنی منافقین است، اظهار کرد: منافقین از بیست سال پیش خدمت به استکبار و صهیونیست‌ها و اتهام زدن به جمهوری اسلامی را آغاز کردند.

وی ادامه داد: منافقین در این مدت هر روز گزارشاتی علیه فعالیت‌های هسته ایران به آژانس دادند که ایرانی‌ها دارند در فلان مرکز بمب‌اتم می‌سازند، رویه آژانس انرژی اتمی نیز این گونه است که برای اثبات اخبار این چنینی دنبال ادله می‌گردد، مسائل را بررسی می‌کند تا به مستندات کافی برسد، موضوعی که البته درباره ایران تا امروز به اثبات نرسیده است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به یادآوری ادعا‌های افکار عمومی طی این سال‌ها اشاره کرد و ادامه داد: زمانی ادعا می‌شد ایران در جایی در لویزان بمب‌اتم می‌سازد، غوغایی در رسانه‌ها ایجاد شد، بالاخره دسترسی گرفتند، بازرسی انجام شد و دیدند هیچ چیز نیست. بعد سال‌ها گفتند شیان، مدتی بعد بلوا کردند که جایی در لوکیشنی در جنوب غرب تهران بمب اتمی می‌سازند، باز بی نتیجه بود.

اسلامی به اسم جهانی شده پارچین به‌عنوان محلی ادعایی برای فعالیت‌های به گفته دشمنان خارج از چارچوب‌های آژانس اشاره و تصریح کرد: سالیان سال دشمن با نام پارچین به مسئله هسته‌ای ایران دامن زد، و مذاکرات هسته‌ای نیز در تمام این سال‌ها در جریان بود، زمانی روحانی، به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، سال‌ها علی لاریجانی مذاکره کننده هسته‌ای ایران بود، بعد از او سعید جلیلی تا زمانی که پرونده از شورای امنیت به وزارت خارجه تحویل داده شد و طریف، روند مذاکرات را در دولت گذشته پیش بردند.

وی با اعتقاد به اینکه برنامه اقدام مشترک (برجام) یک سند معامله است، اظهار کرد: برجام حاصل بیست سال مذاکره است؛ سندی واضح که اتهامات کار پنهان یا نظامی در قالب ابعاد احتمالی نظامی‌برنامه هسته‌ای (PMD) با یک شرح و بسطی بسته است، در حقیقت برجام یک تعهد از طرف آن‌ها برای برداشتن همه تحریم‌هایی که به بهانه هسته‌ای طی چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران وضع شده است.

اسلامی در توضیح روند صدور این چهار قطعنامه گفت: گزارش ها، همگی به شورای حکام آژانس انرژی اتمی تحویل داده می‌شد، بعد به شورای امنیت سازمان ملل و از آنجا به قطعنامه علیه ایران تبدیل می‌شد، این مان مسیر تاریخی بود که هسته‌ای طی کرد و در برجام، ایران در مقابل پدیرفته است که حقوق مسلم درج شده در پادمان را محدود کند، سرعت حرکت خود در فناوری هسته‌ای را آرام کند، زمینه‌های فعالیت خود را کاهش دهد و نظارت تشدید شده فراتر از برنامه‌های پادمانی را نیز پذیرفته است تا اعتمادسازی میان طرف‌ها اتفاق بیفتد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به کارشکنی‌های دائمی اسرائیل در روند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران اشاره کرد و ادامه داد: اسرائیل ادعا دارد ۵۰ هزار برگ مدرک درباره فعالیت هسته‌ای ایران را دزدیده و هر چند وقت یک بار نیز چند برگ از آن‌ها را لو می‌دهد؛ خب این همان PMD است، در حالی که یک بار مذاکره انجام شد و این موضوعات بسته شد، اما باز در هر دور از مذاکرات مجددا مطرح می‌شود.

وی به سلامت فعالیت هسته‌ای ایران برای غرب به گواه ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا اشاره و اضافه کرد: این سازمان‌ها در سال ۲۰۰۹ اعلام کردند که ایران بعد از این سال‌ها هیچ فعالیت هسته‌ای غیر شفاف نداشته است، آن‌ها حتی همین چند روز پیش‌هم دوباره در گزارشی بر این مطلب صحه گذاشتند؛ به هر حال آن‌ها خود ادعا کرده اند که این فشار حداکثری بر ایران شکست خورده و تصمیم گرفتند به برجام باز گردند.

اسلامی تاکید کرد: مذاکراتی هم در آن دولت و هم در این دولت برای بازگشت به تعهدات انجام شده، اما قدر مسلم این است که دلیل و مایه اصلی که برجام برای آن متولد شده نمی‌تواند دوباره زنده شود، اما طرف مقابل مدام دوباره مسائل را روی میز می‌گذارد، در حالی که جمع‌بندی و اقناع یک بار برای همه مسائل گذشته اتفاق افتاده است، به هر حال امیدواریم تیم مذاکره کننده با استدلال قوی از نظرسیاسی و حقوقی این شررا از سرملت برطرف کند و کشور در مسیر پیشرفت و توسعه گام بردارد.

اسلامی همچنین با اشاره مشاهدات امروز خود از گلایه‌های اقتصادی مردم در صف نماز جماعت مسجد جامع اصفهان، خاطر نشان کرد: البته که مسئولان باید به فکر مردم باشند، چون مردم دیگر قدر و تحمل مواجهه بیشتر با فشار اقتصادی را ندراند، اما باید توجه داشت که برای اینکه چنین حرفی شکل بگیرد باید چه حجمی از برنامه‌ها و سناریو‌ها توسط دشمن اجرا شود و ما هم یا با اجرای سیاست غلط یا غافل بودن از اقدامات مخرب دشمن یا موارد دیگری که از عدم عملکرد برخی بخش‌ها اتفاق می‌افتد، باید شاهد چنین فضایی در جامعه باشیم.

وی درباره بیانیه اقتصادی آمریکا علیه ایران در سال ۹۶ گفت: آمریکا اعلام کرد که با وجود توسعه فناورانه در حوزه جنگ نظامی و سایبری نمی‌تواند بر ایران پیروز شود و به همین دلیل نیز گزینه جنگ اقتصادی را وارد عرصه مبارزاتی خود علیه جمهوری اسلامی می‌ند. آن‌ها با یک ضربه توانستند ۳۰ یا ۴۰ درصد ارزش ریال را کاهش دهند و گمان کردند که اگرهمین منوال ادامه پیدا کند مقصود نهایی که ساقط کردن انقلاب و ارزش پول ملی ما است رخ می‌هد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ابعاد جدی این جنگ اقتصادی تصریح کرد: این حقیقتی است که وجود دارد، این یک تصویر یا تحلیل روزنامه‌نگاری نیست، یک جبهه جنگ جدی است؛ جبهه دشمن و خودی؛ ساز و کارو ابزار و وسایل و نقشه آن هم مشخص است، طبق نقشه در همان برهه زمانی مشخص می‌شود و با تاکتیک و تکنیک مشخص عملیات خود را انجام می‌دهند تا به پیروزی برسند در مقابل لشکر رو برو نیز باید عناصر، جبهه و تمام لایه‌هایی که برای مقابله در این فضا نیاز دارد را آماده داشته باشد.

اسلامی با اعتقاد به اینکه برای مقابله، فرماندهی و مدیریت هوشمنداد نیاز است تا دشمن به نتیجه نرسد، خاطر نشان کرد: برای دشمن مدیریت ذهن و باور جامعه ساده‌ترین راه برای رسیدن به هدف است، آن‌ها با قلم تحلیل گران خود در فضای مجازی سعی می‌کنند باور‌های مردم را به مسیر مورد نظر هدایت کنند، کاری که امثال شهید اژه‌ای با دانایی، بصیرت و شجاعت در دوران خفقان پیش از انقلاب مانع از آن می‌شد و از لحظه لحظه زمان استفاده می‌کرد تا جهان بینی ناب اسلامی را در ذهن‌ها بارور کند.

وی ادامه داد: شهید بهشتی و شهید اژه‌ای جزء بزرگ‌مردانی بودند که تشنه خدمت و نه شیفته قدرت بودند، اما بسیاری از دعوا‌های سیاسی به این مسئله باز می‌گردد که جبهه مقابله به خوبی جای خود را انتخاب نکرده است و به جای اینکه تشنه خدمت باشد شیفته قدرت است که این خود نیاز به ایمان و باور دارد که بتواند مخلص الله در این راه قدم بردارد تا جبهه بندی و واگرایی در کشور ایجاد نشود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی وضعیت اقتصاد ایران را برجسته و نادر توصیف کرد و ادامه داد: کشور ما با تراز اقتصادی مثبت، جزء نادر کشور‌هایی است که در بین بیست اقتصاد برتر دنیا قرار دارد، ایران بدهی اقتصادی ندارد، اما به دلیل آنکه استکبار جهانی با ایران موافق نیست، با ایجاد مزاحمت و تخریب، ریسک و هزینه سرمایه‌گذاری در ایران را بالا می‌برد و همین مساله تبعات موضوع را برای وضعیت اقتصادی و معیشتی ما ابلا می‌برد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات