١٧ نفر در کردستان به وبا مبتلا هستند

شناسهٔ خبر: 92026 -
اخبار سراسری
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اعلام نتایج آزمایش بیماران مشکوک به وبا استان کردستان از سوی آزمایشگاه مرجع کشوری گفت: براساس اعلام نتایج این آزمایش ها، ١٧ نفر در کردستان به وبا مبتلا هستند که ۱۴ نفر آن در مریوان هستند.

به گزارش «تابناک»، دکتر فرزام بیدارپور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آزمایشگاه مرجع، نتیجه مورد مشکوک مبتلا به وبا در بانه را منفی اعلام کرد، افزود: براساس اعلام نتیجه آزمایش ها، یک نفر در سقز، یک نفر در کامیاران و یک نفر هم در سنندج به وبا مبتلا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه در حال حاضر تنها یک بیمار در مریوان بستری است، اضافه کرد: روند بیماری در مریوان افزایشی است و لذا شهروندان باید نهایت دقت را در مراقبتهای بهداشتی به عمل آورند.

وی گفت: این افراد با مراجعه زودهنگام به مراکز درمانی مانع از شدت گرفتن بیماری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر استفاده از غذای گرم گفت: در مراکز عرضه غذا و رستوران های شهرهای مرزی عرضه سالاد و سبزی ممنوع شده است.

دکتر بیدارپور از شهروندان خواست تا سبزی و میوه را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده سالم سازی کنند.

وی همچنین استفاده از چند قطره آبلیمو در آب آشامیدنی و نیز ترشیجات و آبمیوه در کنار غذا را به خاطر اسیدیته بالا، در جلوگیری از ابتلا به وبا موثر دانست.

بیدارپور تاکید کرد: در کنار همه اینها رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مداوم دست ها حرف اول را در مراقبت بهداشتی می زند.

وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری بنام ویبریوکلرا ایجاد می شود این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع و مناسب، بسیار کشنده است.

از علائم بالینی و خصوصیات بالینی بیمار مبتلا به وبا می توان به اسهال آبکی حجیم و سریع السیر و جهنده، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد، اسهال بدون تب و بدون دل درد و پیچ شکم، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، عطش و تشنگی فراوان و کم شدن یا قطع ادرار اشاره کرد.

در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترولیت های بدن (سدیم، کلر، ‌پتاسیم و …) ۲۵ تا ۵۰ درصد از موارد مبتلا به بیماری وبا منجر به مرگ می شوند.

اولین شکایت بیمار، احساس پری و غرغر شکم است سپس اسهال آبکی شبیه آب برنج و اکثراً بدون بو ایجاد می شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات