بازداشت نخست‌وزیر پیشین تونس توسط نیروهای امنیتی

شناسهٔ خبر: 91808 -
اخبار سراسری
منابع خبری پنجشنبه شب از بازداشت «حمادی الجبالی» نخست‌وزیر پیشین تونس توسط نیروهای امنیتی این کشور خبر دادند.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، «حمادی الجبالی» در شهر السوسه واقع در شرق تونس توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، الجبالی از نیروهای نزدیک به جنبش النهضه تونس است که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ نخست وزیر این کشور بوده است.

خانواده الجبالی با تائید بازداشت وی، مسئولیت سلامت و جان او را متوجه دولت تونس دانستند و از نهادهای حقوقی خواستند تا مانع از چنین اقدام‌های غیرقانونی شوند.

«قیس سعید» رئیس جمهور تونس از ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) سال ۲۰۲۱ میلادی مجموعه‌ای از اقدام‌های فوق‌العاده را اتخاذ کرد و با اعلام لغو اختیارات پارلمان، رفع مصونیت نمایندگان، انحلال هیات نظارت بر قانون اساسی و برکناری دولت بن بست سیاسی شدیدی در کشور ایجاد کرد که با موجی از مخالفت‌ها و اعتراض‌های احزاب و جریان‌های سیاسی به ویژه جنبش النهضه این کشور روبرو شد.

مخالفان قیس سعید او را به کودتا علیه دستاوردهای دموکراتیک قیام سال ۲۰۱۱ میلادی که به برکناری «زین العابدین بن علی» رئیس جمهور وقت تونس منجر شد، متهم می‌کنند اما قیس سعید می‌گوید که اقداماتش قانونی و برای نجات تونس از بحران سیاسی طولانی مدت ضروری است.

بحران اقتصادی و اجتماعی در تونس نیز در نتیجه این بحران سیاسی تشدید شده است.

کاهش همه شاخص‌های اقتصادی تونس در سایه ادامه بحران سیاسی، نشان می‌دهد که این کشور در آستانه خطر ورشکستگی اقتصادی قرار گرفته است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات