جزئیات انهدام ۲۶ فقره باند کلاهبرداری رایانه‌ای

شناسهٔ خبر: 91418 -
اخبار سراسری
رئیس مرکز مبارزه با جرائم ملی و سازمان‌یافته پلیس فتا گفت: در یک ماه اخیر ۲۶ فقره پرونده مربوط به مجرمان حرفه‌ای فعال در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستربازارهای آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارجی با ارزش بیش از ۶۰۷ میلیارد ریال منهدم شد.

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، سرهنگ مصطفی نوروزی با اعلام خبر انهدام ۲۶ باند کلاهبرداری رایانه‌ای، در تشریح این خبر اظهار کرد: با وصول پرونده‌های متعددی به پلیس فتا در یکی از استان‌های شمالی کشور با موضوع کلاهبرداری در قالب درج آگهی‌های جعلی در سایت‌های آگهی‌محور، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا فراجا افزود: متهم پرونده با درج و انتشار آگهی‌های جعلی در قالب کار در منزل، بسته‌بندی، محصولات آرایشی و بهداشتی و فروش املاک اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کرده است.

این مقام انتظامی گفت: با بررسی‌های تخصصی و اقدامات فنی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا در نهایت متهمان اصلی پرونده در یکی از استان‌های شمال شرق کشور شناسایی و پس از اخذ مجوزهای قضایی دستگیر شدند.

وی بیان کرد: متهمان دستگیر شده در بازجویی‌های صورت گرفته به کلاهبرداری با شیوه ذکر شده اعتراف کردند و در بررسی مخفیگاهشان، ادله مرتبط با پرونده شامل ۱۴ عدد سیم‌کارت مجرمانه، ۶۳ عدد کارت بانکی و سه دستگاه تلفن‌ همراه هوشمند کشف و ضبط و در بررسی تجهیزات رایانه‌ای و هوشمند آن‌ها تعداد قریب به ۵۰۰ فقره سابقه تماس شهروندان استخراج شد.

این مسئول سایبری با بیان اینکه تعداد پرونده‌های متشکله در این رابطه تاکنون ۱۸۰ فقره با ارزش ریالی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال بوده است، افزود: برابر اقدامات فنی و تخصصی صورت گرفته توسط واحدهای پلیس فتا استان‌ها، در یک ماه اخیر ۲۶ فقره باند و مجرم حرفه‌ای فعال در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای در بستر بازارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارجی با ارزش ریالی بیش از ۶۰۷ میلیارد ریال شناسایی و منهدم و در این رابطه ۴۴ نفر دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

نوروزی به هموطنان توصیه کرد: با توجه به استفاده مجرمین از شگرد درج آگهی‌های جعلی در بستر بازارهای آنلاین و اخذ مبالغی از شهروندان تحت عنوان بیعانه و کلاهبرداری با این شیوه، اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از ملاقات حضوری با درج‌کننده آگهی و اطمینان از صحت موضوع و وجود کالا، به هیچ عنوان اقدام به واریز وجه تحت عنوان بیعانه یا پرداخت کل مبلغ کالا به حساب‌های معرفی شده نکنند.

نوروزی ضمن بیان سوابق متعددی از سوء‌استفاده از شهروندان متقاضی کار در منزل یا استخدام توسط مجرمان، از عموم مردم خواست در صورت درخواست آگهی‌دهنده مبنی بر ارسال مدارک هویتی از طریق شبکه‌های اجتماعی یا ارائه شماره کارت و حساب‌های بانکی یا درخواست ثبت‌نام در سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال و تقاضای خرید رمز ارز، به هیچ عنوان توجه نکرده و مراتب را سریعاً از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir گزارش کنند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات