برخورد دو کهکشان با یکدیگر

شناسهٔ خبر: 91110 -
اخبار سراسری
این برخورد کهکشانی برای میلیون‌ها سال ادامه خواهد داشت و شکل هر دو کهکشان را تغییر خواهد داد.


به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری بی‌نظیر از برخورد دو کهکشان با یکدگیر شده است.

 ناسا در حساب کاربری هابل در اینستاگرام با انتشار این تصویر نوشت: مانند دو کشتی‌ در حال برخورد در شب، دو کهکشان مارپیچی قابل مشاهده در این تصویر که هابل ثبت کرده است، در یک برخورد نزدیک به هم قرار دارند.

مسیر ستارگان و گازها توسط کشش گرانشی بین کهکشان‌ها، کشیده می‌شوند. نیروهای کشندی یا نیروی جزر و مدی قوی از کهکشان بزرگ‌تر که "ان جی سی ۲۷ "(NGC ۲۲۰۷) نام دارد، شکل کهکشان کوچک‌تر به نام "آی سی ۲۱۶" (IC ۲۱۶۳) را مخدوش کرده است.

این برخورد کهکشانی برای میلیون‌ها سال ادامه خواهد داشت و شکل هر دو کهکشان را تغییر خواهد داد.

برخورد دو کهکشان با یکدیگر

"هابل" قوی‌ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های کیهانی ناسا تاکنون بوده که به مدت ۳۲ سال در حال فعالیت است و ناسا امیدوار است سال‌های بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان‌های دور و ماده‌ تاریک را مورد مطالعه قرار داد.

۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به "جیمز وب" را که اغلب به عنوان جانشین "هابل" از آن یاد می‌شود، پرتاب کرد. "وب" اغلب به عنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می‌شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال‌ها، ابزارهای علمی "هابل" همچنان قوی هستند.

نمی‌توان گفت "وب" جایگزین "هابل" خواهد شد، چرا که "هابل" همچنان در حال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده کند. "هابل" می‌تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر(nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در حالی که برد "وب" از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون است.

گفتنی است "وب" گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده، اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را نیز مشاهده کند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات