اختصاص هواپیمای جدید برای اطفای حریق در جنگل‌ها

شناسهٔ خبر: 91082 -
اخبار سراسری
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از اختصاص هواپیمای جدید برای اطفای حریق جنگل‌ها در کشور خبرداد.

به گزارش «تابناک»، محمدحسن نامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تمهیدات مدیریت بحران برای رفع آتش‌سوزی جنگل‌ها و حریق فضای سبز شهری و استفاده از بالگرد برای اطفاء این آتش‌سوزی‌ها اظهارکرد: در قانون مدیریت بحران برای هر سازمانی وظیفه‌ای تعیین شده است که این وظایف در مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها هم روشن است. در این میان یکی از این وظایف به عهده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که باید ناوگان خود و به خصوص ناوگان هوایی را آماده کند که خوشبختانه حالا این ناوگان آماده است.

وی ادامه داد: ضمن اینکه هواپیمای جدیدی به این منظور اختصاص داده شده که در حال حاضر آماده است تا با آن‌ مانور اجرا کنیم و مشخص شود که آیا هواپیما می‌تواند با این میزان آبی که بناست برداشت کند پرواز کرده و خود را به نقطه موردنظر برساند. این موضوع باید در مانور بررسی شود، اما فکر می‌کنم تا هفته‌های آینده این اقدام انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اظهارکرد:‌ تلاش می‌کنیم تا ناوگان بالگردی خود را نیز مشخص کنیم؛ مثلا برای برخی از مناطق صعب العبور آب حتما باید هواپیما یا بالگرد بر آتش ریخته شود که این کار در حال انجام است.

وی گفت: پیش‌تر هواپیمای ایلوشین برای اطفاء حریق راهی پاکستان شد که حالا به تازگی هواپیمای دیگری به این ناوگان اضافه شده است؛ اگر هواپیمای جدید پاسخ دهد بلافاصله چهار فروند دیگر نیز برای این کار اختصاص داده خواهد شد.

نامی در خصوص تمهیدات مدیریت بحران برای حریق فضای سبز شهری، به خصوص در شهری مانند تهران نیز گفت: خوشبختانه در اغلب حریق‌های فضای سبز شهری می‌توان به صورت زمینی برای اطفا حریق اقدام کرد که تجهیزات کامل وجود دارد اما در قسمت‌هایی که امکان دسترسی برای تجهیزات زمینی وجود نداشته باشد برای اقدام هوایی در تهران مشکلی نداریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به اینکه این تجهیزات و اطفای حریق باید در اختیار و زیر نظر سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران باشد یا خیر گفت: دستگاه‌های مختلفی پای کار هستند که ماموریت اصلی با آتش‌نشانی تهران است.

وی ادامه داد: اما در جنگل‌ها علاوه بر آتش‌نشانی نیاز است سازمان‌های دیگری مثل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح که ماموریت این امر را برعهده داشته و دارای ناوگانی در این زمینه هستند، بیش‌تر کمک کنند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات