نشست خبری هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه

پاسخ ایران به قطعنامه سیاسی آژانس قاطع بود/ فرایند تغییر سفرا در حال انجام است/ به دنبال فاصله گرفتن از دلار هستیم/اسدی بدون قید شرط باید آزاد

شناسهٔ خبر: 90665 -
اخبار سراسری
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۱ در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

پاسخ ایران به قطعنامه سیاسی آژانس قاطع بود/ فرایند تغییر سفرا در حال انجام است

بین الملل تابناکسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دوشنبه 23 خردادماه ۱۴۰۱ در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران  در پاسخ به سوال ایرنا در مورد اینکه تصویب قطعنامه آژانس چه تاثیری در روند گفتگوهای وین خواهد داشت، گفت: ما با یک کنشگر یاغی و با یک رژیم یاغی در این منطقه رو به رو هستیم که بیشترین رفتار های یاغی گرایانه، تروریستی، مداخله‌جویانه، جنگ طلبانه و قانون گریزی را در نظام بین الملل به منصه از ظهور گذاشته است. رژیم جعلی صهیونیستی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است که ساختارهای حقوق بین الملل را به سخره بگیرد و سازمان‌های بین‌المللی را ابزار کند همه این کارها با حمایت ها و چک سفید امضای برخی کشورها انجام شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درمورد سفر گروسی به سرزمین های اشغالی اظهار داشت: جای تاسف است که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان کارگزار سازمان انرژی اتمی این ساختار را در اختیار چنین رژیم قانون‌گریزی قرار داده است و توسط کارگزاران خود این ساختار را به سخره گرفته و به چالش کشیده است.

خطیب زاده ادامه داد: این اقدامات دستاوردهای سازمان‌های بین المللی را بی اعتبار کرده است، پیام این سفر مثل هر اقدام دیپلماتیک دیگری روشن است و مدیرکل آژانس موظف است در پی استقلال این سازمان و بیطرفی آن باشد، طبق اساسنامه سازمان بین المللی انرژی هسته ای، مدیرکل وظیفه قطعی در این خصوص داشته است و در زمان غلط در جای غلط حضور پیدا کرده و افراد غلط را ملاقات کرده است و به اعتبار آژانس ضربه بدی وارد کرده است.رژیم صهیونیستی هیچ معاهده منع اشاعه‌ای را نپذیرفته است.

وی قطعنامه آژانس را کاملا سیاسی و طراحی شده خواند و گفت: این قطعنامه در مسیری بین ایران و آژانس ایجاد شده بود و توافق شده بود، خلل ایجاد کرده است، اقدام به تغییر لحن، تغییر گفتگو، تغییر واژه ها که به ناگاه در بیان مدیرکل به پارلمان اروپا رخ داد، نشان می‌دهد که دستور پذیری از یک مرکز انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: نمی‌توانستیم اقدام سیاسی و غیرفنی آژانس را بدون پاسخ بگذاریم لذا اقدامات خود را انجام دادیم و اقدامات قاطع و متناسب بود هر چقدر آنها بگویند که قطعنامه شکلی و توصیه‌ای بوده است اما اگر ضرورتی بر ارائه قطعنامه نبود .

توافق در دسترس است اگر آمریکا از توهم اهرم سازی عبور کند

خطیب‌زاده در مورد کاهش تعهدات برجام یایران گفت: آنچه که جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات برجامی خود انجام داده است، در پاسخ به اقدامات طرف مقابل بوده است. اگر فردا در وین توافق انجام شود، تمامی اقدامات ایران برگشت پذیر است.اما فشارهایی که بر مردم ایران تحمیل کردند، برگشت ناپذیر است.

وی تصریح کرد: بهتر است غرب تمرکز خود را بر به نتیجه رسیدن توافق بگذارد. توافق در دسترس است اگر آمریکا از توهم اهرم سازی عبور کند.

پیشنهاد چین و روسیه هم فاصله گرفتن از دلار است

وی در مورد اظهارات صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در مورد پیشنهاد پول جدید برای جایگزینی دلار گفت: اینکه مبادلات خودمان را به غیر از دلار انجام دهیم همواره در دستور کار ایران بوده است و تلاش می‌کنیم از دلار فاصله بگیریم و تنها پیشنهاد ایران نیست بلکه پیشنهاد چین و روسیه هم بوده است ولی اصل ایده در دستور کار ما بوده است.

 فرایند تغییر سفرا در حال انجام است

خطیب زاده در مورد سفرهای دیپلماتیک به تهران گفت: فردا وزیر خارجه پاکستان به تهران خواهد بود. رئیس جمهور ترکمنستان به ایران می‌آید. رئیس مجلس ارمنستان در این هفته عازم ایران است.

وی همچنین در مورد تعیین سفرای ایران در فرانسه، انگلیس و سازمان ملل  و شایعه مخالفت با گزینه‌های وزارت خارجه در نهاد ریاست جمهوری گفت:  فرآیندهای معمول به صورت عادی در حال انجام است. حتما فرآیند سفیر و اعزام سفیر با حساسیت و دقت نظر بالایی انجام شود و شاید باعث شده این برداشت پیش بیاید. برخی کشورهایی که نام بردید در مرحله گرفتن آگرمان از دولت میزبان است که ان شاءالله سفرا اعزام می‌شوند.

امیر عبداللهیان به زودی عازم آفریقا می‌شود

سخنگوی وزیر امورخارجه با بیان اینکه امیرعبداللهیان به زودی عازم آفریقا می‌شود، گفت: به طور ویژه بخش آفریقای وزارت امورخارجه مامور شده است که این اتفاقات را پیگیری کند.

مقاومت پاسخ درست به رژیم صهیونیستی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اقدامات رژیم صهیونیستی در منطقه گفت:ملت سوریه و ملت‌های دیگر منطقه می‌دانند که جواب متجاوز سیلی است. قطعا سوریه نمی‌تواند حیاط خلوتی برای تجاوزات رژیم صهیونیستی باشد، مقاومت پاسخ درست به رژیم صهیونیستی است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کابوس یاغیان، متجاوزان به کشورهای منطقه است

وی تصریح کرد: اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کابوس یاغیان، متجاوزان به کشورهای منطقه باشد، باعث افتخار جمهوری اسلامی است و قطعا سپاه پاسداران به دلیل برقراری امنیت در منطقه، مورد خشم و نفرت یاغیان قرار می‌گیرد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی در مورد احتمال دیدرا وزرای خارجی ایران و عربستان افزود: تمرکز جمهوری اسلامی ایران بر حج است تا حج خوبی برگزار شود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند حج آرامی را داشته باشیم.

عملیات اخیر در اربیل عراق علیه عناصر یک رژیم یاغی، جراحی کوچکی بود

سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله پهپادی اخیر در اربیل و خبرها درباره کشته‌شدن ۲ نفر از اعضای موساد گفت: در این باره پاسخی ندارم. پاسخ اسرائیل را در جای خودش می‌دهیم و در کشورهای ثالث نمی‌دهیم.

وی ادامه داد:  عملیات اخیر در اربیل عراق علیه عناصر یک رژیم یاغی، جراحی کوچکی بود که به‌طور دقیق به هدف اصابت کرد.

خطیب زاده در مورد سفر وزیر خارجه روسیه گفت: زمان سفر لاوروف به ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر چین گفت: از سفر کمیسر عالی حقوق بشر به چین هم استقبال می‌کنیم. برخی طرف‌ها موضوع حقوق بشر را به یک ابزار سیاسی تبدیل کرده‌اند.

اسدی دیپلمات ایران بدون قید شرط باید آزاد شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آخرین وضعیت آقای اسدی گفت: دستگیری اقای اسدی دیپلمات ایران در بلژیک نقض فاحش قرارداد وین در سال ۱۹۶۱ است.

وی ادامه دارد: با دستور رئیس جمهور شکایت حقوقی برای آزادی آقای اسدی در مجامع بین‌المللی انجام شد.دولت بلژیک نقض عهد و بدعت خطرناکی را انجام دادند و بدون قید و شرط باید آقای اسدی آزاد و درخصوص دستگیری وی اعاده حیثیت شود.

ادامه دارد..

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات