گزارش تلخ عضو شورای شهر از محله امامزاده حسن

شناسهٔ خبر: 90588 -
اخبار سراسری
عضو شورای شهر تهران با ارائه گزارشی از محله امامزاده حسن تهران گفت: حضور گسترده دستفروشان، سکونت فوق‌العاده اتباع خارجی در یک سال اخیر، کمبود مدرسه در منطقه، حضور پرشمار معتادان در سوله راه‌آهن، بلندمرتبه سازی غلط از مهمترین مشکلات این محله است.

 


به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، ناصر امانی در جلسه امروز شورای شهر تهران ضمن قرائت گزارش محله‌گردی خود از امام‌زاده حسن(ع) گفت: این محله‌ با حدود چند صد هزار نفر جمعیت که حتی جمعیتش از برخی از استان‌های متوسط کشور هم بیشتر است در حد یک شهرستان هم سرانه‌های زیست شهری ندارد.

او افزود: سه ویژگی، این محله را در چند سال اخیر تحت تاثیر خود قرار داده است. اول؛ غلبه بافت تجاری در معابر اصلی، دوم؛ حضور گسترده و کنترل نشده دست فروشان و سوم؛ حضور و سکونت فوق العاده اتباع خارجی به ویژه در یک سال اخیر. علاوه بر مغازه‌های متعدد در خیابان‌های اطراف امام زاده حسن، مجتمع‌های بلند مرتبه تجاری توسط اوقاف و شهرداری با مشارکت بخش خصوصی ساخته شده که برخی از آنها به دلیل اختلاف‌های حقوقی به بهره برداری نرسیده و موجب شده ارزش معاملاتی واحدهای تجاری در این منطقه حتی بیش از مناطق برخوردار شمالی شهر تهران شود.

چکیده صحبت‌های امانی را در جلسه شصت و نهم شورای شهر تهران می‌خوانید:

* حضور گسترده دست‌فروشان در معابر اصلی و تجاری محله به نحوی است که در ساعات عصر تا پایان شب حتی امکان تردد مردم پیاده هم سخت است، خودروها که جای خود دارد؛ در چنین شرایطی یکی از مجتمع های تجاری با الزام ایجاد ۴۰۰ واحد بدون تامین پارکینگ؛ شرایط را وخیم‌تر خواهد کرد.

* همان‌گونه که در گزارش‌های پیشین از محلات کم برخوردار تهران اشاره کردم حضور مهاجران و اتباع بیگانه در محلات مرکزی و جنوبی و عمدتا کم برخوردار شهر تهران به شدت افزایش یافته و بافت جمعیتی و حتی فرهنگی آنها را تحت تاثیر قرار داده و حواشی زیادی ایجاد کرده است. اجاره واحدهای کوچک با قیمت و اجاره‌بهای بالا از سوی این مهاجران به صورت غیر طبیعی قیمت اجاره را در محله به شدت افزایش داده است. حضور خانواده‌های مهاجران با جمعیت ۱۱ نفری در یک واحد ۵۰ متری دردسرساز شده‌ است.

* در این محله فقط یک دبستان دخترانه وجود دارد و هیچ مقطع آموزشی دیگری مستقر نیست. مردم ناچارند فرزندان خود را به محلات همجوار جهت ادامه تحصیل بفرستند اما در همین یک واحد هم اکثریت با مهاجران است. افزون بر فقدان مراکز آموزشی ابتدایی و متوسطه، سرانه فرهنگی محله امام زاده حسن تقریبا صفر است و هیچ مرکز فرهنگی به جز پنج مسجد که به خاطر شیوع کرونا صرفا در اوقات نماز طی دو سال گذشته فعال بوده، در محله وجود ندارد. تنها مرکزی که از دوره چهارم مدیریت شهری در محله ساخته شده سرای محله امام زاده حسن است و سالن ورزشی جنب آن هم دو سال است که در اختیار بخش خصوصی است که اجاره داده‌اند.

* در این محله تنها یک بوستان کوچک وجود دارد که به هیچ وجه متناسب با نیاز و جمعیت محله نیست. همچنین دو خیابان محله یعنی "شهید احمدی و خردپی" به دلیل عدم لوله گذاری همچنان از جوب‌های سرپوشیده فاضلاب استفاده می‌کنند که بوی تعفن و آب‌گرفتگی را برای واحدهای تجاری و مسکونی به ویژه هنگام بارندگی ایجاد می‌کند.

* باغ‌راه معروف به حضرت زهرا (س) در منطقه ۱۷ با مشکلات و موانعی روبه روست، از جمله این که، سوله باقی مانده راه آهن که تبدیل به محل تجمع معتادان و کارتن‌خواب‌ها شده و بنده تعدادی از آنها را رأس ساعت ۱۰ صبح گوشه این سوله دیدم و به گفته مردم، شب در این سوله حضور معتادان فوق العاده افزایش پیدا می‌کند. دو سازه نیمه کاره رها شده و زنگ‌زده که دیواره‌های آن توسط سارقان تخریب شده و میلگردهای آن نیز به سرقت رفته است عملا با حصارکشی پناهگاه مناسبی برای معتادان شده است.

* ۱۱ واحد مسکونی باقی مانده در طرح تعریض خیابان‌های شمال این پیاده راه باعث ترافیک و به ویژه تصادف موتورسیکلت‌ها شده است و چند روز پیش نیز همین اتفاق تکرار شد. تیرهای چوبی باقی مانده قبل از انقلاب و تیرهای بتونی که تعدادشان به بیش از ۸۰۰ تیر می‌رسد سبب شده امکان تردد با خودرو به کوچه‌های محله را ناممکن کند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات