زلنسکی: روسیه ۳۲ هزار نیروی خود را از دست داده

شناسهٔ خبر: 90530 -
اخبار سراسری
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ادعا کرد که ۳۲ هزار نیروی روسیه از ابتدای جنگ در این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از الجزیره، رئیس جمهور اوکراین گفت: نبردهای خیابانی شدید در شهر سورودونتسک ادامه دارد و من به نیروهای اوکراینی که هفته‌ها با پیشروی روسیه مقابله کرده‌اند، افتخار می‌کنم.

وی ادعا کرد که روس‌ها از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه متحمل خسارات سنگینی شده‌اند.

زلنسکی اظهار کرد: روسیه امیدوار بود تا اوایل ماه مه تمام دونباس را تصرف کند اما اکنون ۱۰۸ روز از جنگ می‌گذرد و دونباس هنوز سقوط نکرده است.

زلنسکی مدعی شد: تلفات نیروهای روسیه از جمله در منطقه دونباس بسیار قابل توجه است و در مجموع ارتش روسیه تاکنون حدود ۳۲ هزار نیروی خود را از دست داده است.

روسیه تاکنون این تعداد از تلفات در میان نیروهای خود در اوکراین را تائید نکرده است.

پیش از این رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ سرباز اوکراینی در جنگ کشته می‌شوند.

اوکراین تاکنون آمار دقیقی از تلفات نیروهای خود در جنگ با روسیه ارائه نکرده است اما سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تخمین می‌زنند که بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار نیروی اوکراینی در جنگ کشته شده‌اند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل از زمان آغاز جنگ در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، حداقل ۴۰۷۴ غیرنظامی کشته و ۴۸۲۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. اعتقاد بر این است که تلفات واقعی بسیار بیشتر است.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل، بیش از ۶ میلیون و هفتصد هزار نفر به کشورهای دیگر گریخته‌اند، در حالی که بیش از هفت میلیون و هفتصد هزار نفر در داخل کشور آواره شده‌اند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

اکنون جنگ در اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می‌دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات