گوترش: حل بحران‌غذایی در گرو توقف درگیری‌ها در اوکراین

شناسهٔ خبر: 90169 -
اخبار سراسری
آنتونیو گوترش: تنها یک راه برای حل بحران وجود دارد توقف تهاجم روسیه به اوکراین است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت بحران غذایی امسال، به علت دسترسی نداشتن به مواد غذایی است و این بحران در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود در واقع، تنها یک راه برای حل بحران وجود دارد توقف تهاجم روسیه به اوکراین است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت اما تا زمانی که این اتفاق بیفتد، ما به اقدام فوری در دو جبهه نیاز داریم. نخست، ما باید ثبات را در بازار‌های جهانی غذا و انرژی برقرار کنیم تا چرخه افزایش قیمت‌ها را بشکنیم و برای کشور‌های در حال توسعه راه حلی فراهم کنیم. مواد غذایی اوکراین و غذا و کود تولید شده توسط روسیه، باید به بازار‌های جهانی با وجود جنگ بازگردانده شود.

گوترش گفت من از «ربکا گرینسپن» و «مارتین گریفیتس»، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، خواسته ام تا دو گروه ضربت را برای کمک به یافتن بسته‌ای که صادرات ایمن و مطمئن مواد غذایی تولید اوکراین از طریق دریای سیاه و دسترسی بلامانع به بازار‌های جهانی برای مواد غذایی و کود تولیدی روسیه را امکان پذیر می‌کند، تشکیل دهند.

وی افزود ما باید فوری منابعی را برای کمک به فقیرترین کشور‌ها و جوامع فراهم کنیم. دولت‌ها باید بتوانند پول مورد نیاز خود را برای سرپا نگه داشتن اقتصاد و رفاه مردم خود فراهم کنند و هیچ راه حلی برای این بحران جهانی بدون برقراری راه حلی برای بحران اقتصادی در کشور‌های در حال توسعه وجود ندارد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات