مجارستان وضعیت اضطراری اعلام کرد

شناسهٔ خبر: 88513 -
اخبار سراسری
ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، با اشاره به چالش‌های ناشی از جنگ جاری در اوکراین، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از "راشا تودی" مجارستان به دلیل شیوع بیماری همه گیری کرونا هم اکنون در وضعیت فوق‌العاده قرار دارد اما قرار بود این وضعیت روز سه‌شنبه منقضی شود.

اوربان سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای گفت: برای حفاظت از منافع امنیت ملی مجارستان و به منظور اطمینان از وارد نشدن به جنگ و محافظت از خانواده‌های مجارستانی، دولت به فضایی برای مانور و توانایی برای اقدام فوری نیاز دارد.

پارلمان مجارستان روز سه‌شنبه، یک اصلاحیه قانون اساسی را به تصویب رساند که به نخست‌وزیر این کشور اجازه می‌دهد تا در صورت وقوع جنگ یا فاجعه انسانی در یک کشور همسایه، وضعیت اضطراری اعلام کند.

منتقدان اوربان معتقدند که این اصلاحیه به او اجازه می‌دهد با «دستور» حکومت کند و پارلمان مجارستان را دور بزند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

رئیس جمهور روسیه سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات