در پی رسوایی پگاسوس

رئیس سازمان اطلاعات اسپانیا برکنار شد

شناسهٔ خبر: 87048 -
اخبار سراسری
در پی افشای هک تلفن همراه سیاستمداران اسپانیایی توسط بدافزار صهیونیستی، دولت اسپانیا رئیس سازمان اطلاعات این کشور را برکنار کرد.

به گزارش تابناک، دولت اسپانیا، پاز استبان، مدیر مرکز اطلاعات ملی این کشور را پس از افشای ماجرای جاسوسی از مقامات اسپانیایی با بدافزار صهیونیستی پگاسوس برکنار کرد.

روزنامه ال پایس امروز (سه شنبه) به نقل از منابع دولتی ناشناس این خبر را منتشر کرد. برکناری رئیس سازمان اطلاعاتی اسپانیا در حالی رخ می‌دهد که چند روز پیش وزیر دولت اسپانیا اعلام کرد نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس در تلفن همراه نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور شناسایی شده است.

ماه گذشته هم گروه حقوق دیجیتالی کانادا اعلام کرد بیش از ۶۰ نفر مرتبط با جنبش جدایی طلب «کاتالونیا» در اسپانیا هدف نرم افزار جاسوسی «پگاسوس» قرار گرفته اند. این امر باعث شد که حزب چپگرای حامی استقلال منطقه «کاتالونیا»، اعلام کند تا زمانی که مادرید اقداماتی را برای بازگرداندن اعتماد گروه انجام ندهد، از آن حمایت نخواهد کرد.

گفتنی است شرکت صهیونیستی ان اس او سازنده این بدافزار جاسوسی است. سازمان دیده‌بان اتحادیه اروپا خواستار ممنوعیت پگاسوس بوده است. گفته می‌شود دولت‌ها قصد داشته اند با خریداری این بدافزار از فعالان حقوق بشری و روزنامه‌نگاران خود جاسوسی کنند. با این وجود در بسیاری از موارد خود مقامات نیز هدف این بدافزار قرار گرفته اند.

باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات