فاموتیدین؛ موارد مصرف، هشدارها و تأثیر بر کرونا

شناسهٔ خبر: 86569 -
اخبار سراسری
فاموتیدین دارویی است که کاربرد اصلی آن در درمان زخم معده و گاستریت است. این دارو در درمان کوتاه مدت زخم‌های فعال دوازدهه یا زخم های فعال و خوش‌خیم معده و در مقادیر کم برای پیشگیری از عود زخم دوازدهه مصرف می‌شود.

فاموتیدین؛ موارد مصرف، هشدارها و تأثیر بر کرونا

فاموتیدین با مهار رقابتی اثر هیستامین بر رسپرتورهای H2 در سلول‌های پاریتال معده در بهبود زخم پیتیک تاثیر دارد؛ این دارو جهت درمان مشکلات گوارشی مصرف می‌شود و نسبت به سایر داروهای هم گروه خود عوارض کمتری دارد.

به گزارش« تابناک»، به نقل از «ایمنا»، قرص فاموتیدین یکی از پرمصرف‌ترین داروها برای درمان مشکلات عادی و شدید گوارش با نام تجاری Pepcid است که توسط شرکت‌های ایرانی تولید می‌شود. این دارو به‌صورت خوراکی و با دو نوع ۴۰ و ۲۰ میلی‌گرمی در داروخانه‌ها موجود است؛ البته فروش فاموتیدین بدون نسخه پزشک غیر مجاز است.

موارد مصرف قرص فاموتیدین

قرص فاموتیدین جهت بهبود زخم‌های گوارشی ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده استفاده می‌شود. شایع‌ترین مورد مصرف این دارو در درمان بازگشت اسید و محتویات آن به مری و گلو و معده دردهای عصبی است. این قرص در واقع یک آنتی هیستامین است که بر سلول‌های ترشح کننده اسید در معده اثر کرده و مانع ترشح آن می‌شود.

از داروهای مشابه مافوتیدین و پر مصرف در این دسته می‌توان به رانیتیدین و سایمتیدین نیز اشاره کرد.

نحوه مصرف قرص فاموتیدین

قبل از شروع مصرف این قرص بروشور آن را مطالعه کنید زیرا به شما کمک می‌کند اطلاعاتی راجع به قرص و عوارض احتمالی آن به‌دست آورید، همچنین اگر سوالی در رابطه با مصرف آن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

دوز و مقدار قرص فاموتیدین در هر فرد متفاوت است و باید دقیقاً همانطور که پزشک تجویز کرده است، استفاده شود. در صورت فراموش کردن یک دوز به محض یادآوری نوبت فراموش شده را مصرف کنید؛ البته اگر زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و هیچ‌گاه دو قرص را با یکدیگر مصرف نکنید.

در صورتی که قرص فاموتیدین ۲۰ یا ۴۰ جهت درمان رفلاکس (ترش کردن) یک بار در روز تجویز شده، بهترین زمان مصرف آن شب و قبل از خواب است. این دارو با غذا تداخل ندارد و می‌توان قبل یا بعد از غذا نیز مصرف شود.

برای اطمینان از بهبود کامل دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید و خودسرانه مصرف آن را متوقف نکنید. عموماً مصرف این دسته از داروها تا زمان بهبودی بیمار است و نیاز به مصرف طولانی مدت نیست؛ البته با توجه به شدت بیماری و نوع آن طول درمان متفاوت است. در صورتی که با مصرف دارو بهبودی حاصل نشد یا علائم بیماری تشدید شد، پزشک را مطلع سازید.

عوارض مصرف داروی فاموتیدین

 • سردرد و سرگیجه
 • اسهال
 • یبوست
 • انتروکولیت نکروزان
 • تحریک محل تزریق

موارد منع مصرف قرص فاموتیدین

از مصرف قرص با تاریخ انقضای تمام شده اجتناب کنید و هرگز مصرف این قرص را به فرد دیگر حتی با علائم مشابه پیشنهاد نکنید. برای مصرف این قرص در هنگام بارداری، شیردهی یا وجود بیماری کبدی یا کلیوی، مشکلات شکمی مانند تومور، سابقه سندرم طولانی شدن QT، سرطان معده، آسم COPD یا سایر مشکلات تنفسی، سابقه حساسیت به فاموتیدین، داروهای مشابه و سایر داروها با پزشک خود مشورت کنید.

موارد هشدار و احتیاط حین مصرف فاموتیدین

 • برخی تست‌های آزمایشگاهی با قرص فاموتیدین تداخل دارد، بنابراین قبل از انجام تست با پزشک خود مشورت کنید.
 • از مصرف داروها، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که باعث تحریک معده می‌شود و می‌تواند باعث تشدید بیماری شود، پرهیز کنید.
 • از مصرف آب و غذاهای رقیق قبل از خواب خودداری کنید و حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از غذا دراز نکشید.
 • اگر وزن بالایی دارید با کاهش وزن به علت کاهش فشار بر روی معده ترشح اسید کمتر شده و فاموتیدین بهتر عمل می‌کند.
 • کشیدن سیگار موجب کاهش اثر این دارو می‌شود.
 • درمان طولانی مدت (بیش از دو سال) ممکن است منجر به اختلال در جذب ویتامین B12 و کمبود آن شود.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو (مخصوصاً گیجی) حساسیت بیشتری نشان دهند.
 • فاموتیدین نسبت سایر داروهای هم گروه عوارض کمتری دارد.

تداخلات دارویی قرص فاموتیدین

تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد قرص تأثیر بگذارد؛ بنابراین برای مصرف قرص فاموتیدین لیست تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک خود اطلاع دهید. قرص‌هایی که با فاموتیدین تداخل دارد عبارت است از:

 • داروهای آزول، مانند ایتراکونازول و کتوکونازول
 • آتازاناویر، دلاویردین و داساتینیب
 • پازوپانیب
 • داروهای آنتی‌اسید مانند سایمتیدین، نیزاتیدین و رانیتیدین
 • دیگوکسین
 • تیزانیدین و داروهای مهار کننده مغز استخوان

مصرف قرص فاموتیدین همراه با داروهایی که اسید معده را خنثی می‌کنند مانند شربت‌های معده باعث کاهش اثر این دارو می‌شود.

تأثیر فاموتیدین در بیماری کووید -۱۹

در ابتدای شیوع این بیماری مقالاتی منتشر شد که نشان می‌داد مصرف این دارو باعث کاهش مدت بستری و میزان مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا می‌شود، اما مطالعات بعدی این اثر را نشان نداد و درواقع مطالعات و مقالات اولیه دچار خطاهای تحقیقاتی بوده‌اند و قابل استناد نیست. مطالعات همچنان ادامه دارد و انجمن متخصصان عفونی و سیلیسی استفاده فاموتیدین را با هدف درمان کووید -۱۹ پیشنهاد نمی‌کند؛ البته اگر بیمار مبتلا به کرونا از عوارض گوارشی رنج می‌برد می‌توان برای این شخص فاموتیدین را تنها با هدف درمان عوارض گوارشی نه درمان کرونا تجویز کرد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات