روزنامه خبرتُرک:

عربستان به دنبال خرید ۶۰ پهپاد از ترکیه است

شناسهٔ خبر: 86337 -
اخبار سراسری
روزنامه‌ ترکیه‌ای « Habertürk» اعلام کرد عربستان تمایل دارد ۶۰ پهپاد پیشرفته ساخت ترکیه را در چارچوب همکاری در زمینه صنایع دفاعی و توسعه چشم‌اندازهای همکاری مشترک خریداری کند.

 

به گزارش تابناک به نقل از شفقنا، روزنامه خبر تُرک به نقل از منابع آگاه از روابط عربستان و ترکیه در پی سفر «رجب طیب اردوغان» به جده نوشت: آنکارا و ریاض احساس می‌کنند که به یکدیگر در منطقه نیاز دارند؛ امری که این دو کشور را به حل اختلافات و گشودن صفحه جدید در مناسبات مشترک سوق داده است؛ دو کشوری که پیش از این دچار مشکلات سیاسی، نظامی و اقتصادی در مناسبات مشترک بودند.

این روزنامه چاپ ترکیه ادامه داد: تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بر حجم خسارت‌های دو کشور افزود و اکنون رهبران سعودی و ترکیه برای کاهش این خسارت‌ها و حل اختلافات و کاهش تنش در سوریه و لیبی و پرونده حضور نظامی ترکیه در قطر و مساله اخوان المسلمین تصمیم به برقراری روابط مستقیم و حل و فصل این پرونده‌ها گرفته‌اند.

خبرتُرک افزود: دولت جو بایدن علیه ترکیه و عربستان فعالیت می‌کند و به خصوص بر آنکارا و ریاض بابت پرونده‌های حقوقی، جنگ یمن و افزایش تولید نفت اعمال فشار می‌کند لذا دو کشور برای مقابله با این وضعیت در راستای همکاری مشترک تلاش می‌کنند.

این نشریه ترکیه‌ای نوشت: فشارها با جنگ روسیه و اوکراین افزایش یافته است و امریکا حمایتی از عربستان در یمن نمی کند همچنین واشنگتن از سامانه پدافند هوایی به عنوان اهرم فشار و کارت باج‌خواهی علیه عربستان استفاده می کند.

از همین رو، به گفته منابع آگاه، عربستان احساس می‌کند که نیاز به توسعه همکاری مشترک با ترکیه در زمینه صنایع دفاعی و بهره‌برداری از پهپادهای پیشرفته ساخت آنکارا دارد.

خبرتُرک نوشت: در همین راستا عربستان مایل به خرید ۲۰ پهپاد پیشرفته در آینده نزدیک و ۴۰ فروند دیگر در آینده دور و توسعه همکاری در زمینه صنایع دفاعی با ترکیه است.

ترکیه پیش از این پرونده قتل فجیع «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در استانبول در سال ۲۰۱۸ میلادی به دست عناصر امنیتی عربستان را مختومه کرده و آن را به مقامات قضایی این کشور انتقال داده است؛ امری که برقراری روابط مستقیم میان ریاض و آنکارا را تسریع کرده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات