جریمه سنگین در انتظار سازنده آیفون

شناسهٔ خبر: 86336 -
اخبار سراسری
اپل با جریمه سنگین احتمالی روبرو می‌شود و ممکن است مجبور شود سیستم پرداخت تلفن همراه خود را به روی رقبا باز کند، زیرا رگولاتورهای ضد انحصار اتحادیه اروپا، سازنده آیفون را به محدود کردن دسترسی رقبا به فناوری مورد استفاده برای کیف پول‌های موبایل متهم کردند.

 


به گزارش تابناک و به نقل از خبرگزاری رویترز، این دومین اتهام اتحادیه اروپا علیه اپل پس از آن است که سال گذشته قانونگذاران این اتحادیه، این شرکت را به تحریف رقابت در بازار پخش موسیقی پس از شکایت اسپاتیفای (Spotify) متهم کردند.

کمیسیون اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که یک برگه جریمه معروف به عنوان بیانیه اعتراض به اپل ارسال کرده که در آن توضیح داده شده است که چگونه این شرکت از موقعیت غالب خود در بازارهای کیف پول‌های تلفن همراه در دستگاه‌های iOS سوء استفاده کرده است.

کمیسیون گفت که شیوه‌های ضد رقابتی اپل به سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد که Apple Pay راه‌اندازی شد.

مارگرت وستاگر، رئیس ضدانحصار اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «ما نشانه‌هایی داریم که مشخص می‌کند، اپل دسترسی شخص ثالث به فناوری کلیدی لازم برای توسعه راه‌حل‌های کیف پول موبایل رقیب در دستگاه‌های اپل را محدود کرده است.»

او گفت: «در بیانیه اعتراضات خود، ابتدا متوجه شدیم که اپل ممکن است رقابت را به نفع «اپل‌پی» خود محدود کرده باشد.»

اپل که ممکن است با جریمه تا ۱۰ درصد از گردش مالی جهانی یا ۳۶.۶ میلیارد دلار بر اساس درآمد خود در سال گذشته روبرو شود؛ اگرچه جریمه‌های اتحادیه اروپا به ندرت به این سقف می‌رسد.

با این حال شرکت اپل اعلام کرده است که به تعامل با کمیسیون ادامه خواهد داد.

سهام اپل در فهرست فرانکفورت با انتشار این خبر سقوط کرد.

Apple Pay توسط بیش از ۲۵۰۰ بانک در اروپا و بیش از ۲۵۰ فین‌تک و بانک رقیب استفاده می‌شود.


اپل می‌تواند برای دفاع از پرونده خود درخواست جلسه غیرعلنی کند و همچنین قبل از اینکه کمیسیون تصمیمی را صادر کند، یک پاسخ کتبی ارسال کند که ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

اتحادیه اروپا قرار است سال آینده قوانین فناوری جدیدی به نام قانون بازارهای دیجیتال را اجرا کند که اپل را مجبور می‌کند تا اکوسیستم بسته خود را باز کند یا با جریمه‌ای تا ۱۰ درصد از گردش مالی جهانی خود مواجه شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات