اوکراین از چین تضمین‌ امنیتی خواست

شناسهٔ خبر: 86213 -
اخبار سراسری
دمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین در مصاحبه‌ با خبرگزاری دولتی چین (شینهوا) از آن کشور خواست تا تضمین‌های امنیتی برای اوکراین ارائه دهد.


به گزارش تابناک به نقل از شینهوا، وزیر خارجه اوکراین گفت که کشورش در حال حاضر در حال بررسی امکان کسب تضمین‌های امنیتی از اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله چین و دیگر قدرت‌های بزرگ جهانی است.

وی افزود: «ما پیشنهاد می‌کنیم که چین یکی از ضامن‌های امنیت اوکراین شود، این نشانه احترام و اعتماد ما به جمهوری خلق چین است».

چین از زمان آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین به طور ضمنی از رویکرد مسکو حمایت کرده و در عین حال، خواستار گفت وگو برای پایان جنگ شده‌است.

این در حالی است که قدرت‌های غربی و اوکراین بارها از چین خواسته‌اند که تهاجم روسیه را محکوم کند؛ اما چین تلاش می‌کند تا موضع بی‌طرفانه‌اش را حفظ کند.

در همین حال، امریکا به چین هشدار داده است که فراهم‌کردن حمایت نظامی و یا اقتصادی از روسیه، عواقب جدی در پی خواهد داشت.

وزیر خارجه اوکراین از زمان آغاز ورود نظامیان روسیه به خاک اوکراین تنها دو تماس با وانگ ‌یی همتای چینی خود داشته‌است، در حالی که وانگ یی ماه گذشته در چین با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ملاقات و تاکید کرده بود که همکاری بین دو کشور هیچ محدودیتی ندارد.

کولبا در این مصاحبه همچنین روسیه را به «به خطر انداختن» طرح پروژه یک کمربند و یک جاده چین متهم کرده و هشدار داده‌است که پیامدهای بحران امنیت غذایی جهان، اقتصاد چین را نیز تهدید خواهد کرد.

او گفته است که «ما همچنین معتقدیم که این جنگ به نفع چین نیست».

کولبا با رد هشدارهای چین علیه سایر کشورها به‌خاطر تجهیز اوکراین گفت که وضعیت به دلیل اوکراین تشدید نمی‌شود، ما از حق خود برای دفاع استفاده می‌کنیم.

چین در سال ۲۰۱۳ متعهد شد که در صورت اشغال اوکراین یا تهدید آن کشور با تسلیحات هسته‌ای، تضمین‌های امنیتی را برای اوکراین فراهم خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین ماه گذشته در پاسخ به سؤالی در مورد این تضمین‌ها گفت: «تضمین‌های امنیتی دارای محدودیت‌های واضحی در محتوا هستند و تحت شرایط خاصی به اجرا درمی‌آیند.»

مقامات چینی اغلب کشورهای غربی و ایالات متحده را به تحریک حمله مسکو به اوکراین و تشدید درگیری با ارسال تسلیحات به این کشور متهم کرده‌اند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات