بایدن به دنبال جذب دانشمندان برجسته روسیه است

شناسهٔ خبر: 86049 -
اخبار سراسری
دولت آمریکا در قالب بسته پیشنهادی کمک به اوکراین به کنگره این کشور پیشنهاد کرده با تسهیل قوانین مهاجرت برای نخبگان روسی، زمینه فرار مغزهای روسیه را فراهم آورد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از نیویورک تایمز، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از کنگره این کشور درخواست کرده صدور روادید برای دانشمندان روسی را که مشتاق ترک کشورشان در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین هستند، تسریع کند. کارشناسان، این اقدام را تلاشی جدید از سوی آمریکا برای تسریع فرار مغزهای روسی و محروم ساختن روسیه از برخی استعدادهای برتر این کشور، عنوان کرده اند.

دولت آمریکا در بسته پیشنهادی ۳۳ میلیارد دلاری که در قالب کمک به اوکراین به کنگره ارسال کرده، بندی گنجانده که الزام دانشمندان روسی متقاضی روادید H۱-B را برای داشتن یک کارفرمای حامی به مدت چهار سال تعلیق می کند و یکی از بزرگترین موانع را برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به آمریکا از بین می برد.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، این قانون فقط برای شهروندان روسی با مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته‌های علوم یا مهندسی مانند هوش مصنوعی، مهندسی هسته‌ای یا فیزیک کوانتوم اعمال می‌شود. مقامات دولت آمریکا استدلال کرده اند که چنین اقدامی دارای مزایای دوگانه خواهد بود؛ افزایش هزینه های روسیه و در عین حال انتفاع آمریکا از دانش این افراد است.

تاکنون اکثریت قریب به اتفاق چنین روادیدی برای صنعت فناوری به متقاضیان هندی می رسید. طبق آمار، هر سال و قبل از شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، بر اساس طبقه‌بندی مهاجران که عمدتاً برای اساتید برجسته، محققان و متخصصان درجه پیشرفته در نظر گرفته شده بود، در صورت داشتن حامی کارفرما، حدود ۱۸۰۰ روس سالانه اقامت دائم قانونی آمریکا را دریافت می کردند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات