روسیه: خواستار مداخله در مولداوی نیستیم

شناسهٔ خبر: 85700 -
اخبار سراسری
روسیه با ابراز نگرانی نسبت به حمله به مناطقی از مولداوی اعلام کرد که خواستار مداخله در منطقه جدایی طلب مولداوی نیست.


به گزارش تابناک به نقل از فارس، وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه با رد برخی گمانه زنی‌ها اعلام کرد که خواستار مداخله در منطقه جدایی طلب مولداوی نیست.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارانوت» به نقل از شبکه خبری «ریا نووستی» وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که می‌خواهد از سناریویی که در آن مسکو مجبور به مداخله در منطقه جدایی طلب «ترانس‌دنستریا» در مولداوی شود، اجتناب کند.

بر اساس این گزارش، مولداوی روز سه‌شنبه یک نشست امنیتی فوری برگزار کرد. این در حالی است که کرملین نیز نگرانی‌های جدی خود را پس از وقوع دو انفجار که به دکل‌های رادیویی متعلق به دوران شوروی سابق در منطقه جدایی‌ طلب ترانس‌دنستریا آسیب رساند، ابراز کرد. برخی مقامات گفتند یک واحد نظامی نیز طی این حمله هدف قرار گرفته است.

یک مقام ارشد دولت اوکراین اخیرا اشاره به مواضع یک مقام ارتش روسیه مدعی شد که احتمال تهاجم روسیه به اوکراین بالاست.

مولداوی، مانند اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود تا این که حکومت «میخائیل گورباچف» رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ فرو پاشید.

منطقه ترانس نیستریا که در همسایگی جنوب اوکراین است سال‌هاست که می‌خواهد به فدراسیون روسیه بپیوندد. این کشور که بخشی از قلمرو مولداوی به شمار می‌رود در سال ۱۹۹۰ میلادی اعلام استقلال کرد و پس از وقوع یک جنگ خونین داخلی سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری جدید خودخوانده‌ای را تشکیل داد، هر چند که این اقدام تاکنون از سوی هیچیک از اعضای سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است.

در پی اظهارات یک فرمانده روس درباره اهداف بعدی «عملیات ویژه روسیه» در اوکراین، مولداوی در روزهای گذشته سفیر روسیه را احضار کرد.

به نوشته وبگاه وزارت امور خارجه مولداوی، این نهاد «اولگ واسنیتوف» سفیر روسیه را فراخواند و نگرانی عمیق خود درباره اظهارات یک مقام روس را ابراز کرد. وزارت امور خارجه مولداوی در بیانیه‌ای در این باره نوشت:‌‌‌ «این اظهارات بی‌اساس بوده و با مواضع فدراسیون روسیه در قبال حمایت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری مولداوی در مرزهای بین‌المللی این کشور تناقض دارد».

در این بیانیه آمده است: «در این ملاقات، تأکید شد که جمهوری مولداوی، طبق قانون اساسی، کشوری بی‌طرف است و این اصل باید از سوی تمام بازیگران بین‌المللی از جمله فدراسیون روسیه مورد احترام باشد.»

«رستم مینکایف» فرمانده حوزه مرکزی ارتش روسیه روز گذشته گفته بود: «یکی از وظایف ارتش روسیه این است که دونباس و جنوب اوکراین را تحت کنترل کامل درآورد.»

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات