سوال از شهردار درصورت تداوم جابجایی غیراصولی درختان

شناسهٔ خبر: 85066 -
اخبار سراسری
عضو شورای شهر تهران گفت: شورا در صورت ادامه روند قطع و جابجایی غیراصولی درختان می‌تواند از شهردار تهران سوال کند و همچنین کسانی که در شهرداری در این زمینه کوتاهی می‌کنند را به مراجع قضایی معرفی کند.

به گزارش «تابناک»، «ناصر امانی» عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره جابه‌جایی اخیر درختان در دو منطقه پایتخت و انتقاد شوراییان نسبت به این مسئله اظهار کرد: شهردار منطقه یک اعلام کرد، قرار است درخواست کنیم تا کاربری این مکان تغییر کند و برای حل مشکل ترافیک آن محل پارکینگ بسازیم. این مطلبی است که دوستان شهرداری گفتند و بیش از این اطلاعی ندارم. ظاهرا تغییر کاربری و تبدیل به پارکینگ هم قطعی نشده است و ظاهرا در ذهن آن‌ها اینطور است.

امانی ادامه داد: حالا قرار است کمیسیون نظارت و حقوقی و کمیسیون سلامت و محیط زیست موضوع را بررسی کنند و سوابق این مکان و همچنین وضعیت درختان را درآورده و از مردم هم نظرسنجی کنند تا اگر چنین اتفاقی رخ دهد جای نگرانی نباشد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: پیشنهاد من این است که درختی از آنجا جابجا نشود تا کاربری زمین تعیین تکلیف شود. این زمین واقعا بوستان است و زمین در تملک شهرداری بوده که برای جلوگیری از تصرف، اقدام به کاشت نهال شده است. این پیشنهاد را به صورت مکتوب تقدیم هیات رئیسه کردم و باید ببینیم این پیشنهاد من را عملی می‌کنند یا خیر.

امانی در واکنش به اینکه در جلسه روز گذشته تذکر دیگری هم درباره جابجایی درختان در منطقه ۱۷ مطرح شد و این نگرانی وجود دارد که این اقدام به صورت یک رویه در شهرداری تبدیل شود، تصریح کرد: نگرانی من هم همین است و اگر این روال بخواهد پیدا کند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. اگر شهرداری که مسئول توسعه فضای سبز و برخورد با تخلفات این چنینی است، چنین اقداماتی را انجام دهد چه انتظاری از مردم و دیگر سازمان‌ها می‌توان داشت؟ این یک نگرانی جدی برای درختان و فضای سبز شهر تهران است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه برای فضای سبز تهران هزینه زیادی شده است تا توسعه پیدا کند، اضافه کرد: ما در منطقه ۱۷ با کمبود سرانه فضای سبز روبرو هستیم و قرار شد شهرداری به تذکر مطرح شده در صحن شورا پاسخ دهد.

او درباره انتقاد اخیر شهردار در صحن شورا نسبت به بالا بودن جریمه قطع درختان و ارائه لایحه‌ای برای کاهش میزان آن گفت: شهردار گفت که رقم جریمه و فرمول محاسبه قطع درختان به حدی سنگین است که باعث می‌شود عده‌ای جرات نکنند و تشویق نشوند که درخت بکارند و آن را حفظ کنند. این یک نگرانی از این جنس را منعکس می‌کرد و خدای نکرده به معنای این نبود که برای جابه جایی درختان مجوز بدهد.

امانی افزود: اگر شهرداری هم لایحه‌ای بیاورد شوار با دقت، وسواس و حساسیت پیگیری می‌کند تا عامل و مجوزی برای قطع درختان نشود.

عضو شورای شهر تهران در واکنش به اینکه شورا نهاد نظارتی است و با ورود جدی به این موضوع می‌تواند باعث شود تا این قبیل اقدامات دیگر در شهرداری تکرار نشود، اظهار کرد: در این زمینه اعضای شورا اتفاق نظر دارند و هیچکس تردیدی ندارد که باید از فضای سبز و درختان شهر تهران حفاظت کنیم و اجازه قطع و جابحایی بدون مجوز درختان را ندهیم.

او ادامه داد: علاوه بر تذکر، حضور ما در مناطق و اخباری که مردم به ما می‌دهند باعث می‌شود تا این حساسیت در شورا زنده بماند و شهرداری موظف شود که قانون را در این زمینه رعایت کند. امیدوارم کار به جایی نرسد که به جای تذکر دست به اقدام دیگری بزنیم.

امانی در توضیح دیگر اقدامات نظارتی که شورا می‌تواند از آن استفاده کند، گفت: شورا در صورت ادامه این روند می‌تواند از شهردار تهران سوال کند و کسانی که در شهرداری در این زمینه کوتاهی می‌کند را به مراجع قضایی معرفی کند.

او در واکنش به اینکه در دروه قبلی مدیریت شهری حساسیت ویژه‌ای در این زمینه وجود داشت و اگر به شورا اطلاع داده می‌شد برخوردهای بسیار جدی صورت می‌گرفت و در حد جابجایی و عزل شهردارهای نواحی پیش می‌رفت؛ با توجه به تذکر رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی مبنی بر اینکه جابجایی بدون مجوز کمیسیون ماده ۷ انجام شده چه تنبیهی برای شهردارن مناطق و نواحی در نظر گرفته می‌شود؟ گفت: اگر اثبات شود و کمیسیون‌های شورا به این نتیجه برسند که یکی از مدیران، شهرداران نواحی و مناطق تخلف قطعی از قوانین و مقررات داشتند حتما این برخورد صورت می‌گیرد و هم از شهردار می‌خواهیم و هم خودمان مستقیما می‌توانیم افراد را به مراجع قضایی معرفی کنیم.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات