ایران به دنبال مشارکت در بازسازی سوریه است

شناسهٔ خبر: 76892 -
اخبار سراسری
کارشناس منطقه گفت: ایران به دنبال مشارکت در بازسازی سوریه و بهره برداری از بنادر، فرودگاه‌ها و ایجاد کریدور استراتژیک است.

به گزارش تابناک، علیرضا تقوی نیا تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: غرب هیچ نفوذی در سوریه و مشارکتی در بازسازی ها ندارد، اما ایران نه تنها به دنبال مشارکت در بازسازی در سوریه است و می خواهد پروژه های کلان اقتصادی را بگیرد بلکه به دنبال بهره برداری از بنادر، فرودگاه ها و ایجاد کریدور استراتژیک تهران، بغداد، دمشق و بیروت است.

تقوی نیا گفت : وزیر راه و شهر سازی ایران متولی تجارت دریایی ایران است، لذا سفر رستم قاسمی به دمشق می تواند از این لحاظ حائز اهمیت باشد.

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران سه شنبه در راس هیئتی اقتصادی برای سفری سه روزه راهی دمشق شد. گروهی از مقامات سیاسی و اقتصادی ، در‌ این سفر او را همراهی می‌‌کردند به گفته قاسمی «ترکیب این هیات نشان دهنده اراده جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای همکاری‌های اقتصاد و تجاری با سوریه است.»

به گفته تقوی نیا «روابط ایران و سوریه منحصر به زمان جنگ نبود و همواره در حال بهبود است. سوریه همچنان برای ایران در دوران پسا مبارزه با تروریست و پسا جنگ نقش و جایگاه ویژه ای قائل است. از طریق ارتباط با سوریه و استفاده از ظرفیت ها می توانیم به موقعیت خاص اقتصادی و امنیتی دست یابیم.»

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در این سفر با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. همچنین هیات ارشد سیاسی اقتصادی همراه او با شماری از مقامات ارشد سوریه از جمله حسین عرنوس نخست‌وزیر، فیصل مقداد وزیر امور خارجه، عصام هزیم رئیس بانک مرکزی و همچنین وزیران اقتصاد، حمل و نقل، کار و مسکن دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات