اعلام آمادگی اتحادیه اروپا برای میانجگری در قزاقستان

شناسهٔ خبر: 76106 -
اخبار سراسری
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در پی بروز گسترش اعتراضات در قزاقبستان در تماس با وزیر امور خارجه این کشور از آمادگی اتحادیه اروپا برای تنش زدایی در این کشور آسیای مرکزی خبر داده است.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، اعتراضات مردم قزاقستان به افزایش قیمت انرژی بویژه قیمت گاز نفتی مایع (مورد مصرف اتومبیل بسیاری از مردم) وارد ششمین روز شده است.

بورل در پیامی توییتری نوشت: در تماسی که با "مختار تیلوبردی" وزیر امور خارجه قزاقستان داشته است، توضیحاتی در مورد اوضاع این کشور دریافت کرد.

مسئول سیاست خارجی اروپا در ادامه نوشت: اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای حمایت از تنش زدایی و ثبات اعلام کرد و ما به پیگیری وضعیت از نزدیک ادامه خواهیم داد.

وی همچنین تاکید کرد که حقوق و امنیت غیرنظامیان باید تضمین شود.

در پی ناآرامی‌ها و اعتراضات بر سر افزایش قیمت بنزین و گاز که روز یکشنبه از یک منطق آغاز و روز سه شنبه به سراسر کشور گسترش یافت، ۱۹۰ نفر تاکنون در آلماتی پایتخت قزاقستان زخمی شدند.

بنابر اعلام وزارت کشور قزاقستان، بیش از سه هزار تن در جریان ناآرامی‌ها در اعتراض به افزایش بهای گاز در این کشور دستگیر و ۲۶ تن از نیرو‌های امنیتی کشته شدند.

دولت قزاقستان روز چهارشنبه و در میان اعتراضات گسترده در این کشور در سراسر کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

قاسم ژومارت توکایف رئیس جمهوری قزاقستان در نشستی به منظور بررسی شرایط کنونی این کشور اعلام کرد، استعفای نخست وزیر پذیرفته شده و اعضای دیگر دولت تا تشکیل دولت جدید به کار خود همچنان ادامه خواهند داد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات