بحران کرونا؛

ژاپن از آمریکایی‌ها خواست از پایگاههایشان خارج نشوند

شناسهٔ خبر: 76094 -
اخبار سراسری
"یوشیماسا هایاساشی" وزیر امور خارجه ژاپن روز پنجشنبه در پی اوج گیری موارد ابتلا به ویروس کرونا در اطراف پایگاه‌های ارتش آمریکا، از نظامیان این کشور خواست برای جلوگیری از انتشار بیشتر بیماری کووید – ۱۹، از پایگاههایشان خارج نشوند.
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ مخالفت با حضور نیرو‌های آمریکایی در ژاپن مانند اوکیناوا و ایواکنی در جنوب این کشور، در پی اوج گیری همه گیری، افزایش یافته است. از یک هزار و ۷۴۸ نظامی آمریکایی مبتلا به کووید – ۱۹ در ژاپن، یک سوم در اوکیناوا و ۵۲۹ مورد در پایگاه ایواکنی ثبت شده است.

"فومیو کیشیدا" نخست وزیر ژاپن نیز گفته که تصمیم به تشدید محدودیت‌های ضد همه گیری ویروس کرونا در اوکیناوا در استان یاماگوچی که پایگاه ایواکنی در آن قرار گرفته و هیروشیما، گرفته شده است.

"دنی تاکامی" فرماندار اوکیناوا نیز از دولت مرکزی خواستار مجوز برای تشدید اقدامات ضد ویروس در این استان شده است. "تاماکی"، نظامیان آمریکا را مسئول افزایش هشدار دهنده موارد در اوکیناوا دانسته که بیشتر از دیگر استان‌های ژاپن، از حمله این ویروس، آسیب دیده و قول کمک مالی به کسب وکار‌های آسیب دیده از محدودیت‌ها را داده است. مقام‌های استان یانامگوچی نیز گسترش این بیماری را به نظامیان آمریکا مستقر در پایگاه اویاکنی و کارکنان ارتش ژاپن شاغل در این پایگاه نسبت می‌دهند.

با اینکه براساس مقررات سختگیرانه مرزی ژاپن در اواخر سال گذشته (۲۰۲۱)، ورود مسافران خارجی به استثنای ساکنان و شهروندان به این کشور ممنوع شده بود، اما نظامیان آمریکا بر اساس توافقنامه دوجانبه امنیتی می‌توانند آزادانه و بدون محدودیت وارد ژاپن شده و در این کشور تردد کنند. هنوز اعمال مقررات منع آمد و شد در پایگاه نیرو‌های آمریکا، اعلام نشده است.

هایاشی افزود: درگفت وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی اش، به او قول حداکثر تلاش‌ها را برای تضمین سلامت همگانی داده شده است.

سخنگوی نیرو‌های آمریکا مستقر در خاک ژاپن گفت که نمی‌تواند در این باره اظهار نظر کند، اما گروهی به دقت موارد ابتلا را رصد می‌کنند.

ارتش آمریکا پیش از این نیز وعده اجرای اقدامات سختگیرانه تری را برای جلوگیری از همه گیری داده بود که بر اساس آن همه کارکنان این نیرو حتی در صورت دریافت کامل واکسن، موظف به پوشیدن ماسک درون پایگاه تا تست سوم منفی ویروس کرونا هستند و بر اجرای دستور پیشین برای استفاده همگانی از ماسک در خارج پایگاه، تاکید شده است.

در حالی که شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در برخی روز‌های آخرین ماه سال گذشته (دسامبر ۲۰۲۱) صفر بوده، اما شمار شهروندان با جواب تست مثبت در روز پنجشنبه، ۹۸۱ تن ثبت شده است.

با اینکه ژاپن هیچگاه مقررات قرنطینه را اجرا نکرده، اما اقداماتی به صورت محدودیت‌های دوره‌ای برای تردد و فعالیت‌های همگانی مانند درخواست از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها برای زود تعطیل کردن و محدود شدن مشتریان آن‌ها به اجرا گذاشت که در سپتامبر لغو شد.

ژاپن در هفته جاری بیش از ۲ هزار مورد جدید روزانه ثبت کرده که روز پنجشنبه نزدیک به ۲ برابر و حتی در برخی نقاط در مقایسه با هفته پیش، سه برابر شده است. نزدیک به ۸۰ درصد شهروندان این کشور ۲ واحد واکسن اولیه را دریافت کرده اند، اما تزریق واحد تقویتی تازه آغاز شده و شمار کلی مرگ‌های ناشی از ویروس کرونا نیز بیش از ۱۸ هزار تن ثبت شده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات