رایزنی‌های آمریکا با وزیران خارجه ۹ کشور درباره اوکراین

شناسهٔ خبر: 75783 -
اخبار سراسری
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه ۹ کشور شرق اروپا و متحدان ناتو درباره حضور روسیه در مرز‌های اوکراین گفتگو کرد.
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد بلینکن با وزرای امور خارجه گروه بخارست ۹ که شامل بلغارستان، جمهوری چک، استونی، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، اسلواکی می‌شوند، گفتگو کرد.

وی افزود: بلینکن در گفتگو با متحدان ناتو در شرق در خصوص افزایش حضور نظامی بی ثبات کننده روسیه در مرز‌های اوکراین گفتگو کردند.

ند پرایس گفت: آن‌ها همچنین در خصوص نیاز به اتخاذ یک موضع متحد، آماده و قاطع ناتو برای دفاع جمعی از متحدان و همکاری فراآتلانتیک در ارتباط با موضوعات مورد علاقه مشترک بحث کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد بلینکن بر تعهد آمریکا برای ادامه مشورت و هماهنگی نزدیک با همه متحدان و شرکای آمریکا در ترانس آتلانتیک همزمان با تلاش برای کاهش تنش از طریق بازدارندگی، دفاع و گفتگو تاکید کرد.

ند پرایس اظهار داشت: وزرای امور خارجه آمریکا و متحدان ناتو در شرق اروپا همچنین بر همبستگی خود با لیتوانی در مواجهه با تشدید فشار سیاسی و اقدامات قهرآمیز اقتصادی چین تاکید کردند.

به گفته وی، بلینکن بر تعهد قاطع آمریکا به امنیت ترانس آتلانتیک و ماده ۵ ناتو تاکید کرد.

بلینکن همچنین روز دوشنبه به وقت محلی با چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای خود درباره اوکراین، ناتو، ارمنستان و همکاری‌های دو جانبه گفتگو کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بلینکن و چاووش اوغلو در مورد اهمیت ادامه هماهنگی در ارتباط با تهدید تشدید تنش‌ها از سوی روسیه در اوکراین گفتگو کردند.

قرار است گفتگو‌های امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی)، نشست شورای ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) تشکیل شود.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بار‌ها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است، اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات